طرحینه

اجرای فضای سبز روف گاردن – صفر تا صد طراحی و اجرای روف گاردن

روف گاردن پوششی از گل و گیاهان در پشت بام می باشد. با اجرای روف گاردن می توانید فضای سبز را به پشت بام خانه تان بیاورید.

اجرای فضای سبز روف گاردن – هزینه اجرای فضای سبز روف گاردن در 1400 : بدون شک تماشای گیاهان و درختان زیبا ، و قدم زدن در فضای سبز بالای ساختمان یا مجتمع مسکونی بسیار لذت بخش خواهد بود. همین موضوع باعث شده است که طراحی و اجرای بام سبز بسیار رواج پیدا کند.
بام سبز یا روف گاردن به فضای سبزی گفته می شود. که در پشت بام خانه و مجتمع های مسکونی و تجاری اجرا می شود.

اجرای بام سبز تابع یکسری اصول و قواعد می باشد. اجرای این اصول و قواعد برای طراحی روف گاردن اصولی و واقعی و در عین حال کاربردی ضروری است. در ادامه ی این مقاله قصد داریم این اصول و قواعد را به شما معرفی کنیم.

اجرای فضای سبز روف گاردن

اصول اجرای فضای سبز روف گاردن

طراحی و اجرای بام سبز یک کار تخصصی و حرفه ای می باشد و چیزی حرفه ای تر از اجرای فضای سبز معمولی می باشد. از این رو اجرای بام سبز در مقایسه با ایجاد باغچه خانگی تخصص بیشتری را می طلبد.

از این رو توصیه ما به شما این است که برای اجرای بام سبز از یک گروه تخصصی و حرفه ای کمک بگیرید. با کمک گرفتن از تیم های حرفه ای مدت زمان اجرای کار کاهش می یابد. و هزینه های اجرایی نیز کمتر می شود.

برای یافتن بهترین تیم تخصصی می توانید از طرحینه کمک بگیرید. طرحینه بهترین گروه ها را به شما معرفی می کند.

اجرای فضای سبز روف گاردن

از مهم ترین مواردی که در اجرای فضای سبز روف گاردن باید مشخص کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اندازه گیری صحیح محیط و تعیین منطقه بندی آن
  • مشخص کردن منطقه ای برای کاشت چمن یا استفاده از چمن مصنوعی
  • مشخص کردن مکان گلدان ها و باغچه ها
  • مشخص کردن مکان دقیق نیمکت ها، فواره، آبنما و غیره

بعد از مشخص شدن این المان ها نوبیت به طراحی نقشه اولیه فضای سبز روف گاردن می رسد. طراحی اولیه باید با در نظر گرفتن نیازها و پتانسیل های موجود باشد.

در هر یک از مراحل طراحی و اجرا باید نوع سیستم آبیاری ، زاویه تابش نور خورشید و شدت آن، امکان رسیدگی، نحوه رشد و نمو گیاهان و غیره مد نظر قرار بگیرد.

هزینه اجرای فضای سبز روف گاردن

ایجاد فضای سبز روف گاردن یکسری شرایط خاصی دارد. از این رو هزینه های اجرایی آن نیز بیشتر می باشد. از آنجایی که هویت یک روف گاردن بر مبنای زیبایی و جلوه فضای سبز می باشد . در اجرای آن از بهترین و زیباترین گیاهان استفاده می شود. از این رو هزینه ی اجرای آن به مراتب بیشتر خواهد بود.

اگر شما هم جزو دسته افرادی هستید که می خواهید یک روف گاردن کاملا مجهز، زیبا و کاربردی طراحی کنید. بهتر است برای طراحی و اجرای فضای سبز آن از یک تیم تخصصی کمک بگیرید. با کمک گرفتن از تیم تخصصی برای اجرای فضای سبز روف گاردن می توان هزینه های اجرایی را کاهش داد. علاوه بر آن می توان از تمام ظرفیت های پشت بام استفاده بهینه تری داشت.

اجرای فضای سبز روف گاردن

انواع سبک روف گاردن مدرن

در ادامه به معرفی انواع سبک روف گاردن مدرن می پردازیم :

روف گاردن گسترده

عمق و پوشش گیاهی در طراحی بام سبز گسترده کمتر می باشد. نصب و نگهداری بام سبز گسترده به دلیل محدود بودن پوشش گیاهی به مراتب آسان تر و ارزان تر می باشد. در طراحی این نوع از روف گاردن از المان هایی نظیر گل و گیاه های سبک و چمن های مصنوعی با خرده سنگ های تزیینی استفاده می شود.

بام سبز فشرده

برای اجرای فضای سبز روف گاردن فشرده از گیاهان با عمق بیشتری استفاده می شود. این سبک از بام سبز در ساختمان های نو که زیر ساخت محکمی دارند ، پیاده سازی می شود. در ساخت این سبک از بام سبز از المان هایی نظیر چمن مصنوعی ، درختان و درختچه ها و انواع گل و گیاه و سنگفرش در برخی قسمت های کف استفاده می شود.

بام سبز باکس و یا بام سبز مدولار

برای ایجاد این سبک از بام سبز ، از یکسری از کانتیرهای مخصوصی برای کاشت گل و گیاه استفاده می شود. در این نوع طراحی ، روف گاردن بر روی یک لایه پیوسته از کف بام اجرا می شود. در اجرای فضای سبز روف گاردن باکس محیط کاشت، به صورت مدولار و ناپیوسته می باشد. این روف گاردن باکس برای آپارتمان های مسکونی مناسب و ایده آل می باشد.

بام سبز ترکیبی

با ترکیب دو سبک بام سبز گسترده و فشرده می توان از وارد شدن فشار ناشی از وزن بام سبز به ساختمان جلوگیری کرد. در واقع می توان فشار وزن وارد شده را کمتر کرد. در سبک بام سبز ترکیبی از المان هایی نظیر انواع درختچه ها،چمن های مصنوعی و یا طبیعی، انواع گل و گیاه،چوب یا شن و سنگریزه استفاده می شود. در این سبک از بام سبز قسمت محدودی را برای کاشت درخت و سنگ کاری در نظر گرفته می شود.

نکات ایمنی در طراحی بام سبز

قبل از اقدام به اجرای فضای سبز روف گاردن باید در رابطه با زیر سازی آن تحقیقات لازم انجام داده و از متخصصین مشاوره گرفت تا به زیر ساخت ساختمان آسیبی وارد نشود. در در کاشت گل و گیاه به جای خاک باغ می توان از ظروف پلاستیکی ، فایبرگلاس و از خاک گلدان سبک استفاده کرد.

و برای کف روف گاردن نیز می توان از انواع چمن طبیعی و یا مصنوعی سنگ و چوب استفاده کرد. برای تزئین روف گاردن می توان از سنگفرش استفاده کرد .

سخن پایانی

همه ی ما برای زندگی و سلامتی به هوای پاکیزه نیاز داریم. بدون شک گل و گیاهان تاثیر زیادی در ایجاد هوای پاکیزه دارند. با صنعتی شدن شهرها تعداد فضاهای سبز بسیار محدود شده است. از این رو با طراحی و اجرای بام سبز می توان فضای سبز را به پشت بام خانه ها آورد. بام سبز فقط محدود به ساختمان های مرتفع و برج های لوکس نمی باشد. با ایجاد یک فضای محدود و صرف هزینه های اندک می توان به محیطی سر سبز دست یافت.
طراحی و ایجاد بام سبز یک کار تخصصی است و باید توسط تیم حرفه ای اجرا و پیاده سازی شود.