طرحینه

بازسازی ساختمان مدرسه

بازسازی ساختمان مدرسه : بسیاری از مدارس قدمتی طولانی دارند، از این رو بازسازی ساختمان مدرسه و تعمیرات ساختمان مدرسه موضوعی است که بایستی مورد توجه مسئولین قرار بگیرد. مدارس باید به گونه ای طراحی و ساخته شوند که همزمان دانش آموزان چند پایه تحصیلی در آن مشغول به تحصیل باشند، از این رو اگر قرار است چند ساختمان به یک مدرسه برای تحصیل تبدیل شود، موضوع بازسازی مدرسه اهمیت پیدا می کند. برای تعمیر و بازسازی مدرسه ابتدا باید مجوزهای لازم از شهرداری اخذ شود.

امروزه شرکت های مختلف بازسازی ساختمان با در اختیار داشتن نیروهای متخصص و کارآزموده در زمینه طراحی داخلی ، بازسازی ساختمان ، تعمیرات ساختمان و طراحی نما و بازسازی ساختمان مدارس فعالیت می کند.در ادامه این مقاله در مورد بازسازی ساختمان مدرسه بیشتر صحبت می کنیم.

بازسازی ساختمان مدرسه

اهمیت بازسازی ساختمان مدرسه

مدرسه به عنوان خانه دوم و محلی برای آموزش و یادگیری باید فضای شاد و مناسبی داشته باشد، تا دانش آموزان با لذت به یادگیری بپردازند. از طرف دیگر مدرسه باید محیطی امن برای آموزش باشد، ساختمان کهنه مدرسه برای دانش آموزان خطر آفرین می باشد. با تعمیر و بازسازی ساختمان مدرسه از خطرات احتمالی پیشگیری می شود.

دانش آموزان تقریبا نصف روز را در مدرسه سپری می کنند، از این رو محیط آنجا تاثیر زیادی در روحیه دانش آموزان خواهد داشت. طراحی و بازسازی ساختمان مدرسه باید بگونه ای باشد که بر روحیه دانش آموزان تاثیر مثبتی داشته باشد. از آنجایی که مدرسه یک محیط آموزشی می باشد باید فضایی داشته باشد که باعث یادگیری بیشتر و شکوفایی خلاقیت دانش آموزان شود. و دانش آموزان موفق تری داشته باشد. از این رو در طراحی داخلی ، ایجاد ماکت ، نقاشی بر روی دیوارها و طراحی نما بایستی خلاقیت به کار گرفته شود.

بازسازی مدرسه

بازسازی ساختمان مدرسه کاری تخصصی می باشد، یک مدرسه از قسمت ها و بخش های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام به شکل خاص طراحی و پیاده سازی می شود. از این رو توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد. برای مثال ساخت و تعمیر کتابخانه مدرسه با سالن اجتماعات آن متفاوت خواهد بود.
در بازسازی و تعمیرات ساختمان مدارس به اصول ساخت مدرسه ضرورت داردو در غیر اینصورت احتمال برخورد با مشکل ساختاری زیاد می باشد.

نکته ی مهمی که باید در بازسازی مدرسه مورد توجه قرار بگیرد، نور طبیعی کلاس ها و ساختمان مدرسه می باشد. طراحی مدرسه باید بگونه ای باشد که تا جای امکان نور گیر باشد و به گونه ای باشد که فضای مدرسه بزرگ تر به نظر برسد. اکثر شرکت های  بازسازی ساختمان در زمینه بازسازی مدرسه نیز فعالیت می کنند و  می توانند خواسته های شما را در این زمینه برآورده کند. اگر شما قصد بازسازی مدرسه را دارید، می توانید از یکی از این شرکت ها کمک بگیرید.

معیارها و استانداردهای لازم برای بازسازی مدرسه کدامند؟

  • کلاس ها ترجیحا در طبقات همکف تا دوم قرار بگیرند.
  • اگر مدرسه خیلی بزرگ باشد و تعداد طبقات زیاد باشد، از چند آسانسور برای رفت و آمد استفاده شود.
  • ارتفاع کلاس ها سه متر باشد.
  • اگر کلاس بیشتر از 50 صندلی دارد، دو در برای ورود و خروج تعبیه شود.
  • انتخاب مصالح دیوار و سقف باید به گونه ای باشد که از لحاظ نور و صوت مشکلی برای دانش آموزان پیش نیاید.
  • اگر تعداد کلاس ها محدود باشد و ظرفیت دانش آموزان زیاد، بهتر است طراحی کلاس ها به صورت شیب دار و سکوبندی شده باشد. و کلاس ها در طبقه همکف باشند.
  • به منظور استفاده از وسایل سمعی و بصری در کلاس باید امکاناتی جهت تاریکی کل فضا در نظر گرفته شود.
  • اگر تعداد و ردیف های میز و صندلی از هشت ردیف بیشتر شد، باید طراحی کف کلاس به صورت شیب دار باشد، تا از لحاظ دید مشکلی برای دانش آموزان پیش نیاید.
  • در صورتی که ظرفیت کلاس از 40 نفر بیشتر شود، باید سکویی به ارتفاع 20 سانتی متر و عرض 120سانتی متر طراحی شود.
  • ابعاد کلاس ها باید به اندازه ای باشد که برای تولید استاندارد نور طبیعی و مصنوعی، طنین صدا و بهره گیری از تجهیزات و ابزار مناسب باشد. حجم و بعد کلاس های کوچک 2.5 متر مکعب و کلاس های بزرگ 4.5 متر مکعب باشد.