طرحینه

بازسازی نمای ساختمان | ایده های جذاب در طراحی نمای ساختمان

بازسازی نمای ساختمان ، ایده های جذاب در طراحی نمای ساختمان : نمای ساختمان ، نشان دهنده ی هویت یک ساختمان می باشد. تعمیرات نمای ساختمان به دلایل مختلفی انجام می شود. از جمله این دلایل می توان به تغییر کاربری، فرسودگی نمای فعلی و خرابی بخش هایی از نما اشاره کرد. در ادامه در رابطه با این موضوع بیشتر توضیح می دهیم.

بازسازی نمای ساختمان

ظاهر ساختمان ، تاثیر فوق العاده ای در زیبایی ساختمان دارد. با کمک تعمیرات ساختمان می توان ، خانه های قدیمی را مرمت کرد.  تعمیرات نمای ساختمان فقط به ویژگی‌های بصری و زیباشناختی محدود نمی شود. بلکه عایق‌بندی، کاهش اتلاف انرژی، کاهش آلودگی صوتی و افزایش عمر مفید را نیز شامل می شود.

در ادامه این مقاله ،شما را با  مدل‌های مختلف بازسازی نمای ساختمان آشنا کنیم.

دلایل تعمیرات نمای ساختمان

از دلایل نوسازی ساختمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• مسائل اقتصادی

از آنجایی که هزینه های ساخت و ساز سنگین می باشد. امکان تخریب و نوسازی برای تمامی افراد وجود ندارد.

• زیبایی نمای ساختمان

نمایی زیبا و شکیل تاثیر فوق العاده ای در زیبایی محل و محیط دارد. از طرفی به دلیل رقابت زیاد فعالیت های تجاری و اداری ، بازسازی نمای ساختمان باعث جذب بیشترمراجعین می شود.

• استحکام

نما از لحاظ ایمنی باید مستحکم باشد. در صورتی که نما از استحکام کافی برخوردار نباشد؛ برای ساکنین و افرادی که از آنجا عبور و مرور می کنند ؛ خطر آفرین خواهد بود.

• تغییر کاربری ساختمان

یکی از دلایل اصلی بازسازی نمای ساختمان، تغییر کاربری آن می باشد. منظور از تغییر کاربری ، تغییر حالت ساختمان از مسکونی به اداری می باشد. نمای کامپوزیت برای این کار بهترین انتخاب خواهد بود.

• تغییر روحیه ی ساکنین

ممکن است شما از طرح نمای فعلی دلزده و خسته شده باشید. تغییر نما ، می تواند تاثیر مثبتی در روحیه شما داشته باشد.

• رنگ آمیزی نما

در نماهای سیمانی به دلیل زبر بودن، امکان نفوذ گرد و خاک و آلودگی بیشتر می باشد. بعد از مدتی ظاهر ساختمان ، شکلی نامناسب به خود می گیرد و رنگ نما کدر و تیره می شود. با رنگ آمیزی نماد می توان زیبایی را به نما برگرداند.

• بازسازی نمای ساختمان برای پیشگیری از آسیب های داخلی ساختمان

در صورتی که نمای ساختمان ، دچار آسیب دیدگی شود. امکان نفوذ رطوبت از نما به داخل ساختمان وجود دارد. نفوذ رطوبت ، به نقاشی ، گچ کاری و کاغذ دیواری آسیب می رساند. از این رو نما باید به موقع مرمت و ترمیم شود.

 

تعمیرات نمای ساختمان قدیمی

نمای ساختمان های قدیمی معمولا با سنگ ، آجرهای قدیمی و یا نماهای چوبی کار می شد. اولین گام برای بازسازی نما، طراحی نمای جدید و بعد از بین بردن یا اصلاح نمای قدیمی می باشد.

ایده های جالب در طراحی نمای ساختمان

برخی از ایده های جذاب در این رابطه عبارتند از:

• بهره گیری از رنگ های روشن

رنگ های روشن جلوه ی زیادی  دارند. با کمک رنگ های روشن ، می توان نمای ساختمان قدیمی به طور کلی تغییر داد.

• استفاده از ورقه های چوبی

استفاده از ورقه های چوبی در بازسازی نمای ساختمان ، ایده بسیار جالبی می باشد. با کمک این ورقه ها می توان طبیعت را به خانه آورد.

• حذف دیوارها

دیوارها و بخش هایی که مانع از ورود نور می شود ، باید حذف شوند. در بازسازی نما ، معمولا پنجره ها باید بزرگ باشند ، تا محیط روشنایی کافی داشته باشد.

• بازسازی شیروانی

در بازسازی شیروانی منازل معمولا از مواد کامپوزیت استفاده می شود. این مواد هم از زیبایی خاصی برخوردارند ، و هم از لحاظ هزینه مقرون به صرفه می باشند.

در  بازسازی خانه باید به سقف نیز توجه ویژه ای داشت. در سقف منزل باید از مواد سبک وزن استفاده شود.

• تعویض درب های قدیمی

درب های ورودی ، یکی از بخش هایی است که در بازسازی نمای ساختمان باید مورد توجه قرار بگیرد. در هنگام بازسازی باید درب‌های ورودی قدیمی را تعویض کرد و درب‌های جدید با رنگ‌های زیبا را جایگزین کرد. با انجام این کار می توانید تغییرات مثبتی در نما ایجاد کنید.

• تعویض کفپوش

معمولا اطراف خانه های قدیمی با کفپوش پوشانده می شود ، که زیبایی خاصی به نمای خانه می بخشد. کفپوش های اطراف خانه می توانند در قالب سنگ فرش یا چمن‌های طبیعی یا مصنوعی باشند. متناسب با سبک و مدل منزل ، می‌توانید کفپوش مناسبی را برگزینید.

• رنگ آمیزی

در یکسری موارد ، نمای ساختمان قدیمی بسیار زیبا می باشد. اما گذشت زمان آن را فرسوده و کهنه کرده است. در چنین مواردی با کمک رنگ می توان تغییرات فوق العاده ای در نما ایجاد کرد و نمایی جذاب طراحی کرد.  رنگ آمیزی در بازسازی نمای ساختمان هزینه های کمتری دارد.

برای بازسازی نمای ساختمان می توان با رنگ آمیزی کل نما را تغییر داد.

در رنگ آمیزی نما ، باید  سبک خانه و سلیقه افراد را در نظر گرفت. در چنین مواردی برای کسب نتیجه دلخواه می توان محیط اطراف خانه و فضایی که خانه در آن واقع شده را هم در نظر داشت.

 

• استفاده از نماهای سنگی

در مورد مکان هایی که پیرامون فضای طبیعی واقع شده اند ، استفاده از نماهای سنگی ایده آل خواهد بود. ترکیب سنگ با فضای طبیعی بسیار زیبا خواهد . این کار حس طبیعت را القا می کند و خاین کار باعث میشه حس طبیعت، بیشتر تداعی بشه و خانه کاملا شیک و زیبا بنظر برسه.

• حذف دیوارهای آجری

این دیوارها سبک خانه را قدیمی تر نشان می دهند. از این رو در بازسازی ساختمان قدیمی ، با حذف دیوارهای آجری می توان فضای بازتری ایجاد کرد.

• اعمال تغییرات در ورودی ساختمان

در تعمیرات نمای ساختمان ، ورودی خانه و پله ها را هم در نظر داشته باشید. در صورتی که ورودی خانه پله دار باشد. می توان با انتخاب پله هایی بزرگ و استفاده از ستون هایی در کنار آن فضای ورودی باشکوهی را طراحی کرد.

سقف این ورودی را می توان شیروانی کرد. به جای پنجره‌های قدیمی می توان از پنجره‌های دو جداره استفاده کرد. با انجام این کار نمای ساختمان و ظاهر کلی تغییر می کند.

بازسازی نمای ساختمان به سبک جدید

در مورد بازسازی نما به سبک جدید ، خانه را به  بخش‌ها و قسمت‌های بیشتر تقسیم بندی می کنند. برای این کار می توانید دیوار‌های نا به جا را حذف کنید و مکان‌های جدید اضافه کنید.

در بازسازی نما به سبک جدید می توان  از نماهای شیشه ای استفاده کرد. این نما به دلیل جذب نور بیشتر ، زیبایی ساختمان را دوچندان می کند. این کار زیبایی ظاهری را نیز بیشتر می کند. نماهای تمام شیشه‌ای در مورد خانه‌های ویلایی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و در مورد این خانه ها بسیار جذاب خواهد بود.