طرحینه

تخریب ساختمان در بازسازی ، مراحل تخریب ساختمان 

تخریب ساختمان در بازسازی ، مراحل تخریب ساختمان :

بسیاری از ساختمان های قدیمی به دلیل فرسودگی بیش از حد ، قابلیت اسکان ندارند. نیاز به بازسازی در مورد این ساختمان ها ضروری می باشد.

تخریب ساختمان

از مراحل اولیه بازسازی ساختمان می توان به تخریب آن اشاره کرد. هدف از تخریب ، حذف یک ساختمان قدیمی و فراهم کردن زیر ساخت برای احداث یک ساختمان جدید می باشد.

تخریب می تواند به صورت جزئی یا کلی باشد. منظور از تخریب جزئی ، تخریب بخش هایی از ساختمان و استخراج مصالح آن بخش می باشد. به عنوان مثال می توان  خرابی برخی از دیوارها به منظور تغییرکاربری اشاره کرد.  ولی در تخریب کلی ، کل ساختمان تخریب می شود.

تخریب ساختمان چیست؟

در گذشته ، عملیات مربوط به تخریب با کمک چند کارگر ساده انجام می شد. اما این کار خطرات خاص خود را داشت. چرا که عملیات تخریب یک کار تخصصی می باشد. و اجرای آن نیازمند تخصص ، صلاحیت اجرا و مجهز بودن به ابزارآلات خاصی می باشد.

در حال حاضر عملیات تخریب توسط شرکت های بازسازی ساختمان ، و با کمک ماشین تخریب اجرا می شود.

عملیات تخریب را به  متخصص و پیمانکاران تخریب بسپارید.

درعملیات نوسازی و تعمیرات ساختمان نیاز به تخریب جزئی یا کلی ، امری بدیهی می باشد. عملیات تخریب کار حساس و خطرناکی می باشد.  تخریب ساختمان ممکن است خطرات جانی و مالی جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. برای همین این کار باید توسط مهندس تخریب ؛ و افراد ماهر باید اجرا شود.

تخریب ساختمان

اگر شما هم جزو دسته افرادی هستید که متمایل به تخریب خانه کلنگی خود هستید و یا نیاز به تخریب جزئی دارید. بهتر است که ؛ کلیه عملیات مربوط به تخریب را به یک گروه متخصص ، حرفه ای و کارکشته بسپارید.

عملیاتی نظیر : خرابی های انجام شده در سقف و دیوارها،  خراب کردن بعضی از دیوارهای داخلی، خراب کردن گچبری ها و یا خراب کردن شومینه، و دیگر عملیات تخریب ساختمان نظیر ، خراب کردن اُپن آشپزخانه و یا خراب کردن کاشی ها و سرامیک های قدیمی جزو تخریب های جزئی در بازسازی ساختمان به شمار می روند.

استخدام  متخصص تخریب

اگر شما تمایل به استخدام یک متخصص باتجربه و خوب برای تخریب جزئی یا کلی ساختمان خود دارید. می توانید از شرکت پیمانکار یا بازسازی ساختمان کمک بگیرید.

تخریب ساختمان

این شرکت ها با بررسی نیازهایتان بهترین متخصص را به شما معرفی خواهند کرد.

روش های تخریب کدامند؟

روش های متفاوتی برای اجرای عملیات تخریب وجود دارد. برخی از این روش ها عبارتند از :

• گوی تخریب

این روش جزو روش های قدیمی تخریب می باشد.

• تخریب ساختمان از طریق انفجار کنترل شده

• تخریب تدریجی ساختمان

منظور از این تخریب همان تخریب بالا به پایین می باشد. این کار به صورت دستی یا مکانیکی اجرا می شود.

هرکدام از این روش های تخریب ، به صورت دستی و یا مکانیکی قابل اجرا می باشد. همه ی روش ها اصول و محاسبات خاصی دارند. عدم رعایت این اصول ، خسارت های جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

خدمات ارائه شده توسط متخصصین خراب کردن ساختمان

برخی از خدمات ارائه شده توسط متخصصین عبارتند از:

• خراب کردن ساختمان های قدیمی از جمله ساختمان های فلزی و ساختمان های بتنی

• تخریب ساختمان با بهره گیری از ماشین آلات و ابزارآلات پیشرفته به منظور اجرای اصولی خاکبرداری و گودبرداری

• خرید ضایعات و مصالح به کار رفته در ساختمان با قیمت مناسب

مزایای استخدام متخصصین تخریب

استخدام متخصصین تخریب ، از طریق شرکت بازسازی ساختمان امکان پذیر می باشد. این کار  مزایای خاص خود را دارد که عبارتند از:

• صرفه جویی در زمان و هزینه

• بهره مندی از نظرات کارفرمایان قبلی درمورد کیفیت اجرای تخریب های انجام شده

• بهره مندی از خدمات پشتیبانی

مراحل خراب کردن ساختمان های فرسوده و کلنگی

عملیات تخریب باید مرحله به مرحله اجرا شود. مراحل تخریب به شرح زیر می باشد:

1. اولین مرحله شامل قطع برق ساختمان ، از پشت کنتور و سپس انتقال کنتور می باشد.

2. مرحله دوم تخریب ساختمان ؛ شامل قطع انشعابات گاز از اداره گاز محل می باشد.

3. مرحله سوم باید آب ساختمان با بستن شیر فلکه کنتور آب قطع شود.

4. در مرحله چهارم  ، باید شیرآلات و تجهیزات برقی و مکانیکی نظیر: آب گرمکن، پکیج، کولر آبی، کولر گازی، فن های سرویس بهداشتی و آشپزخانه، هود، کابینت های آشپزخانه و سینک، روشویی، سینک ظرفشویی، اجاق شومینه، گاز رومیزی، لامپ ها، کلید پریزها و لوسترها و چراغ های حبابی داخل و خارج ساختمان را باید باز کرد و سیم های برق را از داخل دیوارها خارج کرد.

5. در مرحله بعدی باید مطابق با ضوابط شهرداری ، یک حریم ایمن ایجاد کرد. و مقررات ملی ساختمان را رعایت کرد.

6. در مرحله ششم تخریب ساختمان ، باید شیشه ها را از درها و پنجره ها جدا کرد.

7. در این مرحله از تخریب باید بازشوها (درهای چوبی و آهنی بازشو و پنجره ها) را جداسازی کرد.

8. در مرحله هشتم باید پنجره ها، چهارچوب فلزی درب های چوبی، چهارچوب درب های فلزی از دیوارها جداسازی کرد.

9. در این مرحله باید عایق رطوبتی بامو مصالح شیب بندی را برچید و به پوشش سقف رسیدگی کرد.

10. در صورتی که دیوارها  باربر باشند و  سقف از نوع طاق ضربی باشد، تخریب طاق ضربی و جداسازی و تفکیک تیرآهن ها در این مرحله انجام می شود.

11. در عملیات تخریب ساختمان ؛ اگر اسکلت ساختمان بتنی باشد  و ساختمان چند طبقه داشته باشد، آجر فشاری ماشینی یا گری و ملات استفاده شده از نوع ماسه و سیمان خواهد بود.

12. در زمان تخریب ملات از آجر جدا نمی شود. از این روآجر سالمی از این دیوارها استخراج نمی شود.

13. در صورتی که ساختمان اسکلت فلزی داشته باشد و سقف از نوع طاق ضربی باشد. اول از همه باید  طاق ضربی تخریب شود و سپس دیوارها تخریب می شود و بعد اسکلت فلزی از بالاترین سقف به سمت پایین برچیده شود.

14. در صورتی که  ساختمان اسکلت فلزی داشته باشد. و سقف از پوشش تیرچه بلوک باشد. برای تخریب ساختمان در  ابتدا سقف ها و دیوارهای هر طبقه تخریب می شود. و بعد با استفاده از چکش هیدرولیکی اسکلت فلزی از بالاترین قیمت اسکلت فلزی به سمت پایین برچیده می شود.

15. اگر ساختمان اسکلت بتنی داشته باشد و سقف آن از نوع دال دو طرفه (تاوه بتنی) پوشیده شده باشد. عملیات تخریب ، از بالاترین طبقه به سمت پایین با چکش هیدرولیکی انجام می شود.

16. در صورتی که ارتفاع ساختمان از طول بازوهای بیل مکانیکی که چکش هیدرولیکی بر روی آن نصب شده بیشتر باشد . در این صورت دیوارها و سازه اصلی  از بالا به پایین به کمک چکش های بادی (کمپرسور) و چکش های برقی سقف تخریب می شوند.  درتخریب ساختمان ،  کارگران مواد ناشی از تخریب با ایجاد کمترین آلودگی و گرد و غبار به پایین و محوطه کارگاه هدایت می کنند و از آن جا نیز بارگیری کرده و به خارج از کارگاه منتقل می کنند.

17. نخاله های ساختمانی و آهن آلات فرسوده  که قابلیت استفاده مجدد نداشته باشند. بارگیری شده  وبه منظور کاربری های غیر سازه ای به خارج از کارگاه منتقل می شوند.

18. اگر ساختمان مجهز به فونداسیون بتنی باشد، فونداسیون بتنی تخریب شده  و مواد ناشی از تخریب آن به خارج از کارگاه بارگیری می شود.

19. در مورد ساختمان های آجری ، چنان چه ملات از ماسه سیمان باشد، آجرها از ملات قابل جداسازی نخواهند بود. از این رو پوشش سقف ها در تخریب ساختمان باید جداسازی شده ،  از این رو خاک برداری  باید توسط ماشین آلات انجام شود.

20. در زمان تخریب باید از انشعابات اصلی آب، برق، گاز و تلفن محافظت کرد تا انجام این کار در عملیات تخریب به آن ها آسیبی نخواهد رسید.

21. ارتفاع چاه های فاضلاب قدیمی باید با آهک سپس با خاک یا مخلوط معدن  پرکرد. برای پر کردن نباید از مواد ناشی از تخریب سقف ها و دیوارها استفاده شود. چرا که در این صورت  زمکانی برای تجمع حیوانات و حشرات موزی ساختمان خواهد شد و منشای برای آلودگی های زیست محیطی ناشی ازچاه های فاضلاب خواهد بود.