طرحینه

تعمیر شیرآلات اهرمی | مشکلات رایج شیرآلات اهرمی و تعمیر آن

شیرآلات اهرمی جزو رایج ترین شیرآلات بهداشتی می باشند. این شیرآلات به دلیل استفاده مکرر و رایج یکسری مشکلاتی پیدا می کنند. از این رو نیاز به تعمیر این شیرآلات ضرورت می یابد.

تعمیر شیرآلات اهرمی | مشکلات رایج شیرآلات اهرمی و تعمیر آن : 

شیرآلات اهرمی جزو رایج ترین شیرآلات بهداشتی می باشند. به مرور زمان و استفاده مکرر این شیرآلات به تعمیر نیاز خواهند داشت.
شیرآلات بهداشتی در قسمت های مختلف منزل از حمام گرفته تا سرویس بهداشتی، آشپزخانه و محیط‌های دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.کاربرد این شیرآلات بسته به عملکردشان متفاوت می باشد.

تعمیر شیرآلات اهرمیرآلات بهداشتی مانند هر وسیله ی دیگر به مرور زمان در اثر استفاده مکرر دچار مشکل می شوند. از این رو نیاز به تعمیر و تعویض این شیرآلات ضرورت می یابد. آشنایی با ایرادات و مشکلات این شیرآلات یک مزیت به حساب می آید. و شما به راحتی می توانید نسبت به تعمیر شیرآلات اقدام کنید.

اگر شما هم جزو دسته افرادی هستید که در منزلتان شیرآلات اهرمی دارید. ویا در طراحی دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی خود از این شیرآلات استفاده کرده ایئ. در ادامه مقاله ما را همراهی کنید. ما در اینجا به معرفی ایرادات «شیرآلات اهرمی» می پردازیم تا در صورت نیاز نسبت به تعمیر سریع اقدام کنید.

تعمیر شیرآلات اهرمی

شیرآلات اهرمی جزو به روزترین مدل های شیرآلات بهداشتی هستند. این شیرآلات از تنوع بالایی برخودارند. در حال حاضر این شیرآلات جایگزین شیر آلات قدیمی شده اند. شیرآلات اهرمی ممکن است در قطع و وصل کردن و تنظیم دمای آب مشکلاتی داشته باشند. و از این رو نیاز به تعمیر داشته باشد.

تعمیر شیرآلات اهرمی

بدون شک هروسیله ای بعد از مدتی مصرف دچار فرسودگی می شود و به تعمیر یا تعویض نیاز پیدا می کند. در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد شیرآلات اهرمی و تعمیرات آن توضیحاتی ارائه دهیم..

پیدا کردن مشکل شیرآلات اهرمی

اولین گام در تعمیر شیرآلات اهرمی این است که ؛ محل بروز مشکل را پیدا کنیم. برای اینکار ابتدا باید شیر را باز کرده و درون آن را بررسی کرد. شما می توانید با استفاده از یک شی نوک تیز مانند چاقو این کار را انجام دهید. یا اینکه شما می توانید ابزار پولکی که بر روی تمامی شیرآلات به رنگ آبی و قرمز (دمای آب را نشان می‌دهد) است ، را بردارید. در قسمت زیرین پولکی ، پیچی قرار داده شده که باید با استفاده از آچار آن را باز کرده و دسته شیر را به سمت بالا حرکت دهید و آن را از بدنه شیر جدا کنید.

تعمیر شیرآلات اهرمی

بعد از اینکه دسته را به منظور تعمیر شیرآلات اهرمی در آورید ، به مغزی شیر (کارتریج) می رسید. شما می توانید آن را به راحتی درآورید. (ممکن است در برخی از شیرها ، مغزی با پیچ بسته شده باشد. شما می توانید با استفاده از آچار آلن پیچ ها را بازکرده و کارتریج را خارج نمایید.)

بعد از اینکه دستگیره را از بدنه شیر جدا کردید. مشکل را شناسایی کرده و نسبت به تعمیر اقدام کنید.

مشکلات رایج شیرآلات اهرمی و تعمیر آن

در زیر به 5 مورد از ایراداتی که شیرآلات اهرمی می توانند داشته باشند ، اشاره می کنیم. و توضیحات لازم در مورد آن ها ارائه می دهیم.

1. به صدا در آمدن شیرآلات اهرمی

یکی از مشکلات رایج در تعمیر شیرآلات اهرمی به صدا در آمدن آن می باشد. اگر در زمان باز و بسته کردن شیر اهرمی صدایی شنیدید ، مشکل از از آبکوش یا ضربه قوچ آب می باشد. برای حل این مشکل باید یک محفظه هوا بخرید و آن را به شیر ببندید.

شیرآلات اهرمی

نکته قابل توجه این است که ؛ اگر شما قبلا این کار را انجام داده باشید و مشکل برطرف نشده باشد. می توانید، شیر آب گرم و سرد را از پایین سینک ببندید و شیر را باز کنید. با انجام این کار آب‌های اضافی جریان پیدا کرده و خارج می شوند. چنانچه همه ی این کارها را برای تعمیر شیرآلات اهرمی انجام دهید و با این وجود دوباره هنگام باز و بسته کردن شیر آب صدا شنیدید، بهتر است یک واشر جدید بخرید و آن را عوض کنید.

توصیه ی ما به شما این است که ؛ برای پیشگیری از این مشکل در هنگام باز کردن شیر آب ، حتما فشار آب را مد نظر قرار دهید. و از همان ابتدا فشار آب را کاهش دهید.

2. کم شدن فشار آب

کنترل ورود و آب را به داخل بدنه شیر بر عهده ی ابزاری به نام دایورتر می باشد. این قطعه در داخل بدنه شیر اهرمی قرار دارد. هرگونه اختلال در فشار آب و کم شدن آن می تواند به این قطعه کوچک مربوط شود. و شما باید نسبت به تعمیر شیرآلات اهرمی اقدام کنید.

ایرادات شیرآلات اهرمی

به عبارت دیگر هر گونه ایراد در مسیر این قطعه می تواند مانع از جریان آب شود. برای این کار می توانید جریان آب را در دایورتر تمیز نمایید. چنانچه با انجام این مراحل ، مشکل هنوز برطرف نشده باشدو باید قطعه دایورتر شود.
قبل از اینکه دایورتر را تعویض کنید . می توانید به درپوش (پرلاتور) نگاهی کرده و آن را تمیز کنید. چرا که املاح موجود در این قسمت می تواند علت ایجاد اختلال در جریان آب باشد.

3. چکه کردن آب از شیر اهرمی

نشتی شیر یا همان چکه کردن آب یکی از متداول ترین ایراداتی است که در انواع شیرآلات بهداشتی ایجاد می شود و باید نسبت به تعمیر شیرآلات اهرمی اقدام شود. این مشکل تاثیر فوق العاده ای در مصرف آب دارد. این مشکل می تواند در کارتریج (مغزی شیر) یا حلقه موجود در واشر (روی کارتریج نصب شده است) وجود داشته باشد. در هر صورت شما می توانید کارتریج شیر اهرمی را تعویض نمایید.

مشکلات شیرآلات اهرمی

4. تنظیم نشدن دمای آب

تنظیم نشدن دمای آب یکی دیگر از مشکلات رایج شیر آلات اهرمی می باشد. چنانچه بخواهید در آب کاملا داغ شود شیرآلات اهرمی را به یک سمت و اگر می‌خواهید آب کاملا سرد شود به سمت مخالف بچرخانید. در صورتی که شما نیازمند آب ملایم یا ولرم (نه سرد نه کاملا داغ) باشید ، شیر اهرمی مانع از انجام این کار می شوند. و باید نسبت به تعمیر شیرآلات اهرمی اقدام کرد.

مشکلات شیرآلات اهرمی
در چنین مواردی می توان گفت ؛ مغزی شیر دچار آسیب شده است و عملکرد درستی ندارد. از این رو توصیه ما به شما این است که کارتریج را با یک مغزی نو و جدید، تعویض نمایید.

5. سفت شدن دستگیره شیر اهرمی

سفت شدن دستگیره شیر یکی دیگر از ایرادات رایج در شیرآلات اهرمی می باشد. در چنین ایرادی بالا بردن ، چرخاندن یا پایین آوردن شیر مشکل می شود. این ایراد به آسیب دیدن ساقه موجود در مغزی شیر مربوط می شود. و یا ممکن است به علت جمع شدن املاح در بخش های مختلف شیر این اتفاق بیفتد. از این رو شما باید تمامی بدنه و تشکیلات شیر را تمیز کنید و نسبت به تعمیر شیرآلات اهرمی اقدام کرد. چنانچه با انجام این کار هنوز مشکل برطرف نشود بایستی کارتریج را تعویض کرد.

 

ایرادهای شیرآلات اهرمی

♦ سخن پایانی

در این مقاله در مورد مشکلات رایج شیرآلات اهرمی و تعمیر آن صحبت کردیم. این مشکلات با گذشت زمان در تمامی شیرآلات ایجاد می شود. از این رو آشنایی با این مشکلات و نحوه ی تعمیر آن خالی از لطف نخواهد بود. اما یک نکته ی مهم وجود دارد و آن کیفیت شیرآلات اهرمی می باشد. شیرآلات اهرمی در مقایسه با سایر شیرآلات دیرتر دچار ایراد می شود و نیاز به تعمیر و تعویض خواهند داشت.