طرحینه

تفاوت بین تغییر دکوراسیون و بازسازی در چیست ؟

تغییر دکوراسیون و باز بازسازی : اگر شما قصد دارید تغییراتی در ساختمان خود ایجاد کنید حتما کلماتی از جمله نوسازی، بازسازی و یا تغییر دکوراسیون به گوشتان خواهد خورد. ممکن است شما مفهوم این سه را ندانید و سوالاتی در ذهن شما ایجاد شود برای مثال چه تفاوت هایی بین این سه وجود دارد؟آیا هزینه انجام آن ها متفاوت می باشد؟ زمان انجام بازسازی، نوسازی و تغییر دکوراسیون چقدر می باشد؟ کدام مورد برای ساختمان شما مناسب خواهد بود؟ طرحینه در این قسمت شما را به طور کامل با مفهوم این کلمات آشنا می کند به طوری که شما می توانید پاسخ سوالات خود را بیابید و مورد مناسب را برای ساختمان خود انتخاب کنید.

بازسازی ساختمان یا نوسازی آن ؟

بازسازی ساختمان با نوسازی آن تفاوت های زیادی دارد به همین دلیل زمانی که افراد تصمیم به ایجاد تغییر در ساختمان می کنند حتما باید فرق این دو را بدانند. اگر با آگاهی و اطلاعات زیاد تغییر در ساختمان را شروع کنند قطعا انرژی کم و حتی هزینه کمی نیز صرف خواهند کرد و نتیجه مطلوبی خواهند گرفت.

اگر پروژه ای را شروع خواهید کرد حتما سعی کنید اطلاعات زیادی درباره تفاوت نوسازی و بازسازی ساختمان داشته باشید تا مراحل پروژه ساده و راحت تر شود. اگر تفاوت این دو را ندایند به احتمال زیاد با مشکل رو به رو خواهید شد و حتی در مواقعی ممکن است پروژه انجام شده نتیجه عکس دهد و مجبور شوید دوباره پروژه دیگری را آغاز کنید.

منظور از بازسازی و ترمیم ساختمان چیست؟

بهتر است بدانید زمانی که ساختمان کهنه می شود و قسمت هایی از آن دچار تغییر می شوند افراد آن را با انجام کارهایی به حالت اولیه باز میگردانند که به این کار مرمت و یا باز سازی گفته می شود. حتما با شنیدن کلمه مرمت یاد بناهای قدیمی و تاریخی می افتید ولی بهتر است بدانید ساختمان های مدرن نیز نیاز به بازسازی پیدا می کنند. در حقیقت بازسازی به معنای تعمیر ساختمان است به طوری که تمامی حالت های اولیه آن حفظ شود.

مرمت ساختمان در قالب چه پروژه هایی انجام می شود؟

  • تعویض ابزارها، کفپوش یا لوازم چوبی، سقف در ساختمانهای قدیمی و کهنه
  • تعویض کفپوش های ساختمانی قدیمی
  • تعویض وسایل قدیمی با مدل‌های جدید و اصلی
  • حذف وسایل قدیمی
  • تعمیر حفره یا ترک‌های روی دیوار

اگر ساختمان شما پایه مقاومی دارد بهتر است از بازسازی استفاده کنید زیرا این کار همان طور که گفته شد نیاز به هزینه و منابع محدودی دارد و ساختمان شما را با حفظ حالت اولیه تعمیر می کند. بازسازی بیشتر برای بناهای قدیمی که ارزش پا برجا ماندن دارند مورد استفاده قرار می گیرد و آن ها را مثل روز اول زیبا می سازد. گاهی اوقات برخی از قسمت های ساختمان به طور کامل تخریب می شود که در این صورت باید از نوسازی استفاده کنید.

منظور از نوسازی ساختمان چیست؟

زمانی که ساختمان تخریب می شود و یا قسمتی از آن از بین می رود اقداماتی برای تعمیر و رفع مشکل ایجاد شده انجام می شود که به آن ها نوسازی گفته می شود. همچنین در برخی مواقع افراد قسمتی از ساختمان را حذف و یا قسمت جدیدی به آن اضافه می کنند آن ها نیز جز نوسازی می باشد. تفاوت های زیادی بین نوسازی و بازسازی وجود دارد که مهم ترین آن ها هزینه مورد نیاز و همچنین مدت زمان لازم برای پروژه می باشد. در حقیقت در بازسازی قسمت مورد نظر تعمیر می شود ولی در نوسازی از نو ساخته می شود.

در بیشتر مواقع ساختمان ها هم نیاز به نوسازی و هم به بازسازی پیدا می کنند در نتیجه هردوی آن ها در یک پروژه انجام می شود. برای مثال افراد آشپرخانه خانه را تعمیر و بازسازی می کنند ولی قسمتی از آن مثلا کابینت ها را کاملا تغییر می دهند و از کابینت های جدید ومدرن استفاده می کنند که این اقدام جز نوسازی محسوب می شود. اگر شما فرق بین این دو را بدانید حتما اقدامات مدیریت شده ای انجام خواهید داد که این مورد باعث می شود شما نتیجه مطلوبی بگیرید.

منظور از تغییر دکوراسیون در ساختمان چیست؟

تغییر دکوراسیون  تغییر دکوراسیون ساختمان شامل تغییر کلی در یک ساختمان یا یک اتاق می‌باشد. همراه با نوسازی یا بازسازی خیلی‌ها ترجیح می‌دهند تغییرات دکوراسیون را هم انجام بدهند. چون این امر لازمه ایجاد تغییر در ساختار ساختمان می‌باشد. مثالی از فرایندهای بیان شده شامل موارد زیر می‌باشد:

  • تأمین سیستم گرمایشی- سرمایشی در مدل‌های متنوع
  • اضافه کردن لوله کشی- تاسیسات- سیستم‌های تهویه و غیره
  • بالا بردن سقف
  • از بین بردن یا اضافه کردن دیوارها
  • گسترش فضای یک ساختمان در قسمت‌های مختلف در ازای هر متر مربع

تغییر دکوراسیون

تغییر دکوراسیون داخلی منزل کار بسیار زمان بر و پر هزینه ای می باشد به همین دلیل تا زمانی که بودجه کافی ندارید و ساختمان نیاز ضروری به تغییر دکوراسیون ندارد این کار را انجام ندهید. زمانی که تجهیزات شما به طور کامل از بین میرود شما باید اقدام به تغییر دکوراسیون نمایید. برای درک بهتر این قسمت بهتر است بدانید منظور از نوسازی تعمیر یک قسمت از ساختمان می باشد بدون آن که کارایی آن تغییر پیدا کند درحالی که تغییر دکوراسیون، تغییر کامل فضا می باشد به طوری که ممکن اسن محیط بعد از تغییر اصلا شبیه فضای اولیه نباشد.

تغییر دکوراسیون

اگر قصد تغییر دکوراسیون و بازسازی ساختمان خود را دارید حتما باید به موارد زیر توجه کنید:

زمان :

تغییر دکوراسیون جز زمان بر ترین کارها می باشد به همین دلیل زمانی که قصد انجام این کار را دارید حتما باید خود را اماده کنید که باید طبق کار انجام شده 3 الی حتی یک سال منتظر پایان پروژه باشید. زمان مورد نیاز برای تغییر دکوراسیون قسمت های مختلف ساختمان متفاوت می باشد برای مثال برای تغییر دکوراسیون آشپزخانه به حداقل 5 ماه نیاز دارید در صورتی که برای سرویس بهداشتی این زمان کم می شود و حدودا 3 ماه می باشد البته مدت زمان انجام پروژه به ایده ها و نوع دکوراسیون نیز بستگی دارد.

گستره پروژه :

عمدتاً پروژه‌های نوسازی روی ظاهر خانه شما متمرکز هستند در صورتی که بازسازی کل عملکرد آن را تغییر می‌دهد. شما می‌توانید با نوسازی تجهیزات، وسایل جدید را نصب کنید و فناوری ساختمانتان را ارتقا بدهید. از سوی دیگر، یک بازسازی کامل به شما این امکان را می‌دهد تا فضای خود را به صورت کامل تغییر بدهید.

گزینه‌های سفارشی سازی :

پروژه های نوسازی می‌توانند به ساختمان شما ظاهری مدرن‌تر بدهند. طبق این پروژه عناصر کاربردی زیادی به ساختمان شما اضافه می‌شود؛ ولی یادتان نرود که این مدل پروژه‌ها نمی‌تواند ساختار ساختمان را به صورت کلی تغییر دهند. این موارد را در مبحث فرق بین نوسازی و بازسازی یادتان باشد.

قیمت :

در حقیقت می توان گفت مهم ترین موردی که باید در حین نوسازی و تغییر دکوراسیون ساختمان توجه کنید میزان بودجه مورد نیاز برای انجام آن می باشد. تغییر دکوراسیون جز کارهای پرهزینه می باشد زیرا در این مورد برخلاف موارد بازسازی و نوسازی کلیه ساخت و ساز های اصلی تغییر می کنند که این کارها به هزینه بسیار زیادی نیاز دارند. اگر شما با تفاوت های بین نوسازی و تغییر دکوراسیون آشنا باشید در حین تعمیر ساختمان انتخاب درستی خواهید گرفت که این مورد باعث می شود هزینه و انرژی شما زیاد هدر نرود.

 کدام پروژه برای ساختمان ما مناسب می باشد؟

جواب این سوال بستگی به ساختمان شما دارد. برای یافتن درست ترین روش شما باید به طور کامل با تفاوت های بین تغییر دکوراسیون یا بازسازی آشنا شوید و همچنین به سوالات مختلفی از جمله این سوالات پاسخ دهید. برای انجام پروژه چه میزان بودجه در اختیار دارم؟ برای چه هدفی اقدام به تعمیر ساختمان می کنم؟ آیا همه قسمت های ساختمان نیاز به تعمیر دارد و یا فقط قسمت هایی از آن باید تعمیر شود؟ با پاسخ به این سوالات شما پروژه مناسب برای ساختمان را پیدا خواهید کرد.

کلام آخر

بهتر است بدانید انجام کوچک ترین تغییر در ساختمان نیاز به اطلاعات و آگاهی زیادی دارد. طرحینه به بررسی تفاوت های بین تغییر دکوراسیون یا بازسازی پرداخته است امیدواریم شما با خواندن آن ها بتوانید پروژه مناسب ساختمان خود را پیدا کنید. با انتخاب مسیر درست در هزینه، زمان و انرژی شما صرفه جویی زیادی انجام می شود. شما می توانید برای این کار از افرادی که در این حرفه متخصص هستند نیز کمک بگیرید.