طرحینه

تفاوت پارتیشن تک جداره با دوجداره

تفاوت پارتیشن تک جداره با دوجداره در چیست ؟ :  در دنیای امروز پارتیشن ها از بزگ ترین دستاوردها و پیشرفت در عرصه های مختلف مثلا در زمینه دکوراسیون و طراحی داخلی ساختمان ها و ادارات به شمار می روند. از مهم ترین اهداف به کار بردن پارتیشن ها، تقسیم بندی کردن فضا می باشد.

ازجمله پارتیشن ها، پارتیشن اداری می باشد که با هدف بخش بندی کردن محیط های کاری ساخته می شوند. به دنبال ساخت پارتیشن های اداری و روانه شدن آن ها به بازار، انواع مختلفی از پارتیشن ها نیز تولید و وارد بازار مصرف شدند.

شیشه ها یکی از مهم ترین بخش های تشکیل دهنده پارتیشن ها هستند، به همین دلیل به منظور ایجاد و یا تغییر در برخی ویژگی های پارتیشن ها باید در قسمت شیشه آن تغییر ایجاد کرد. در واقع نوع شیشه می تواند یکی از علت های تفاوت پارتیشن تک جداره با پارتیشن دوجداره باشد. بنابراین نوع شیشه ای که در پارتیشن ها به کار می رود تا حدودی بخشی از ویژگی های پارتیشن ها را تعیین می کند.

تفاوت پارتیشن تک جداره با دوجداره

آشنایی با شیشه های به کار برده شده در پارتیشن ها

در ساخت پارتیشن های اداری دو نوع شیشه دخیل هستند، شیشه های تک جداره و شیشه های دوجداره.
با یک نگاه کلی ممکن است پارتیشن های اداری دوجداره شباهت بسیاری به پارتیشن های تک جداره داشته باشند، اما بر خلاف ظاهر، تفاوت های بسیار زیادی در کاربرد ها و ویژگی های آن ها وجود دارد. یکی از عوامل مهمی که می تواند تعیین کننده نوع پارتیشن اداری باشد، شرایط محیطی است که پارتیشن های اداری را در آن قرار می دهند.

خصوصیات پارتیشن اداری تک جداره

برای اینکه تفاوت پارتیشن تک جداره با پارتیشن دوجداره را بهتر توضیح دهیم، ابتدا به معرفی خصوصیات پارتیشن اداری تک جداره می پردازیم. پارتیشن هایی که با شیشه های تک جداره تولید می شوند، یکی از ارزان ترین و مقرون به صرفه ترین انواع پارتیشن های اداری به حساب می آیند.این پارتیشن ها در مقایسه با پارتیشن های دو جداره دارای وزن بسیار کمتری بوده و نسبت به آن ها از نظر ظاهری دارای ظرافت بیشتری هستند به همین دلیل آن ها را از ظاهر زیبا و جذاب می کند.

ساختار و طراحی های پارتیشن های تک جداره در مقایسه با دیگر پارتیشن های اداری بسیار ساده تر می باشد. یک تفاوت پارتیشن تک جداره با پارتیشن دوجداره در این است که پارتیشن تک جداره ممکن است موقعیت هایی که پارتیشن های دوجداره قادر به ارائه آن ها هستند نامناسب باشد. به عنوان مثال نصب پرده وکرکره در پارتیشن های اداری زیاد مناسب نیست.

پارتیشن های اداری تک جداره معمولا طرح و اندازه و ابعاد مختلفی دارند و به طور معمول در شرایطی مصرف می شوند که احتمال آسیب دیدگی کمتر باشد.

مزایای پارتیشن های اداری تک جداره

با توجه به مطالب گفته شده، ساختار ظریف پارتیشن های اداری باعث زیبا ترشدن آن شده است و می تواند زیبایی محل کار را دوچندان کند. همچنین پارتیشن های اداری تک جداره به علت قیمت بسیار کمی که دارند مقرون به صرفه بوده و طرفداران بسیاری دارد. همین ویژگی باعث شده است که پارتیشن های اداری تک جداره محبوب شده و مورد استقبال بیشتر مشتریان قرار بگیرد

یک مورد دیگر از تفاوت پارتیشن تک جداره با پارتیشن دوجداره در این است که انتقال و نصب کردن پارتیشن های تک جداره بسیار راحت است، زیرا این پارتیشن ها معمولا با اتصالات دارای نمای خارجی ساخته می شوند. دارا بودن ظرافت نسبتا زیاد پارتیشن های تک جداره باعث شده است تا این نوع از پارتیشن ها نسبت به پارتیشن های دوجداره بیشتر آسیب ببینند.

خصوصیات پارتیشن اداری دوجداره

پارتیشن های اداری دوجداره نیز نوعی دیگر از پارتیشن ها هستند که شیشه های تشکیل شده در آن دوجداره می باشد. این پارتیشن ها بر خلاف پارتیشن های اداری تک جداره مستحکم تر بوده و دارای مقاومت بالایی می باشد و دارای امکانات بیشتری است. و این یکی از مهم ترین تفاوت های پارتیشن تک جداره با پارتیشن دوجداره می باشد.

این نوع پارتیشن ها به دلیل نبودن اتصالات و نمای خارجی نصب کردن و جابجا کردن آن ها به نسبت سخت تر است. در پارتیشن های اداری دوجداره می توان از پرده ها و کرکره های دستی یا برقی نیز استفاده کرد که بر روی سطوح آن ها می توان نصب کرد. این خصوصیت نوعی امتیاز بوده و می توان فضای داخلی پارتیشن های اداری را به یک مکان خصوصی تبدیل کرد.

مزایای پارتیشن اداری دوجداره

یکی دیگر از تفاوت های پارتیشن تک جداره با پارتیشن دوجداره در این است که جنس شیشه های استفاده شده در پارتیشن های دوجداره به گونه ای است که ضخامت و استحکام بسیاری در مقایسه با شیشه های تک جداره دارند، به همین علت این پارتیشن ها وزن بیشتری از پارتیشن های تک جداره داشته و سنگین تر هستند.

این پارتیشن ها نسبت به پارتیشن های تک جداره که اکثرا ظریف هستند، دارای ضخامت بسیاری بوده و به دلیل داشتن مقاومت بسیار بالا معمولا کمتر آسیب می بینند. ضخامت بیشتر پارتیشن های دوجداره باعث شده است تا به یک وسیله مفید برای تنظیم و کنترل کردن دما در یک فضا تبدیل شوند. زیرا به دلیل ضخامت بالایی که دارند مانع از تغییر یافتن دمای محیط شده و می توانند آن را ثابت نگه دارند.

یک تفاوت پارتیشن تک جداره با دوجداره

یک تفاوت مهم پارتیشن تک جداره با پارتیشن دوجداره قیمت این دو پارتیشن می باشد. پارتیشن های دوجداره با این که قیمت بسیار بالایی در مقایسه با پارتیشن های تک جداره دارند ولی از بهترین نوع پارتیشن اداری هستند و بیشتر در مکان های شلوغ و پر رفت وآمد استفاده می شوند. به وسیله پارتیشن دوجداره می توانیم محیط های مسطح را به چندین بخش تقسیم بندی کنیم و اتاق های خصوصی و مکان های جدا را به وجود بیاوریم.

لازم به ذکر است که هر دو نوع پارتیشن های اداری قابلیت های مشترکی نیز می توانند داشته باشند. مثلا در ساختن هر دو نوع پارتیشن ها می توانیم از شیشه های رنگی نیز استفاده کنیم واز این طریق جلوه زیبایی به محل کار و یا ساختمان بدهیم.
یکی دیگر از امکانات متنوع پارتیشن های اداری، تولید آن ها با به کارکیری شیشه های هوشمند می باشد. این شیشه های هوشمند به ما این امکان را فراهم می کنند تا در صورت مورد نیاز شیشه ها را از حالت شفاف در آورده و به حالت مات و یا برعکس تبدیل کنیم.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب گفته شده در مورد تفاوت پارتیشن تک جداره با پارتیشن دوجداره نمی توان با قاطعیت درباره هر کدام از پارتیشن های اداری تک جداره و دوجداره نظر داد و بهترین نوع پارتیشن ها را تشخیص داد. عملکرد پارتیشن دوجداره از نظر جنس و کارایی نسبت به نوع تک جداره بهتر بوده ولی به دلیل قیمت بالاتر، اختصاص زمان و مراحل بیشتر برای نصب و همچنین قابلیت جابجا کردن کمتر آن ، باعت شده است بیشتر افراد به خرید پارتیشن های تک جداره روی بیاورند.