طرحینه

دکوراسیون مطب پزشکی مدرن ؛ طراحی داخلی مطب پزشکی

دکوراسیون مطب پزشکی مدرن ؛ طراحی داخلی مطب پزشکی : بدون شک ، همه ی ما در طول عمر چندین بار به مطب پزشک مراجعه کرده ایم. توجه به دکوراسیون کلینیک های درمانی غیر قابل انکار می باشد. دیزاین داخلی یک مطب ، در عین داشتن عملکرد ، باید زیبایی و استانداردهای طراحی فضاهای بهداشتی و درمانی را نیز داشته باشد.

دکوراسیون مطب پزشکی

طراحی داخلی مطب ، باید به گونه ای باشد که ؛ حس آرامش و اطمینان خاطر را در بیماران به وجود آورد. در غیر اینصورت ، نمی تواند در جذب مراجعین موفق عمل کند.

دکوراسیون مطب پزشکی

در ادامه این مطب قصد داریم ، شما را با نکات بیشتری از طراحی داخلی مطب پزشکی آشنا کنیم ، پس با ما همراه باشید.

دکوراسیون مطب پزشکی

مطب ها جزو مکان های تخصصی می باشند ، و طراحی داخلی آن نیازمند رعایت یکسری اصول می باشد. در ادامه در مورد اصول طراحی مطب توضیحات بیشتری ارائه می دهیم.

هدف از طراحی داخلی مطب استفاده بهینه از فضا ، دستیابی به بهترین عملکرد ، داشتن زیبایی و کیفیت در اصول طراحی می باشد. یک دکوراسیون شیک و مدرن این پیام را به بیماران القا می کند که ؛ پزشک و افراد ارائه دهنده خدمات پزشکی به علم روز دنیا آگاه می باشند و این می تواند حس اعتماد بیماران را بالا ببرد.

دیزاین داخلی بخش های مختلف مطب

یک مطب شامل بخش های مختلفی می باشد ، در ادامه در مورد دکوراسیون مطب ، و دیزاین بخش های مختلف اطلاعات تکمیلی ارائه می دهیم.

دکوراسیون مطب پزشکی

دکوراسیون پذیرش

قسمت پذیرش مطب ، اولین مکانی است که ؛ بیماران در حین ورود به مطب با آن مواجه می شوند.این امر در برداشت مراجعین بسیار موثر می باشد. از این رو به جرات می توان گفت ؛ پذیرش جزو مهم ترین فضاها برای طراحی داخلی مطب می باشد.

بخش پذیرش مطب باید طراحی منحصر به فردی داشته باشد و بتواند بیمار را جذب کند.

نکات مهم در رابطه با دیزاین داخلی پذیرش مطب

  • استفاده از صفحات متقاطع
  • نورپردازی
  • نور مخفی
  • استفاده از گلدان

 دکوراسیون راهروها

وجود راهروهای طولانی در طراحی پلان بیمارستان ها و فضاهای درمانی امری اجتناب ناپذیر می باشد. راهروها در دکوراسیون مطب فضایی خسته کننده ، بی روح و یکنواختی دارند.

این راهورها قابل حذف نمی باشند. اما با کمک متریال های جذاب و مناسب، دکوری های معقول، نورپردازی زیبا و رنگ هایی غیر از سفید می توان آن را از حالت کسل کنندگی خارج کرد.

استفاده از پارتیشن در دیزاین داخلی مطب

یکی از موضوعات حائز اهمیت در دکوراسیون مطب ، جداسازی بخش های مختلف مطب می باشد. هر کدام از این بخش ها عملکرد مشخصی دارند. برای تفکیک بخش های مختلف یک مطب می توان از پارتیشن اداری استفاده کرد.

با کمک پارتیشن می توان بدون نیاز به مصالح و هزینه های اضافی ، فضاها را بخش های کوچک و کاربردی تقسیم بندی کرد.پارتیشن های باریک و شیشه ای برای تفکیک انتخاب مناسبی خواهند بود.

بهره گیری از سیستم تهویه

یکی از نکات قابل توجه در طراحی داخلی مطب ، نصب سیستم تهویه مناسب می باشد. چراکه اکثر مراجعه کنندگان ، بیمار هستند . و این موضوع اهمیت وجود یک تهویه مناسب را در دکوراسیون مطب نشان می دهد.

علاوه بر آن ، محل کار پرسنل مطب نیز باید دما و رطوبت مناسب داشته باشد. از این رو وجود یک سیستم تهویه مناسب ، در فضای کار پرسنل و در سالن انتظار مطب ضرورت دارد. پنجره به جریان هوا در مطب کمک می کند. در کنار پنجره می توان از سیستم های تهویه مطبوع نیز استفاده کرد.

نکات قابل توجه در دکوراسیون مطب پزشکی

توجه به نکات زیر در طراحی داخلی مطب ضروری می باشد:

دکوراسیون مطب پزشکی

رعایت استاندارهای بهداشتی و کاربردی

در طراحی یک مطب باید تمامی استاندارهای بهداشتی ، پزشکی و کاربردی را رعایت کرد. توجه به این استانداردها ،در دیزاین یک مطب بسیار مهم خواهد بود.

توجه به زیبایی دکوراسیون مطب

فضای مطب باید گرم ، صمیمی و جذاب باشد. با به کار گیری اصول زیبایی شناسی می توان مطب را از حالت کسل کنندگی خارج کرد . شما می توانید از فرم های دکوری، نورپردازی، رنگ های مناسب، متریال های نوین برای زیبایی هرچه بیشتر مطب استفاده کنید.

نحوه چیدمان

یکی از نکات قابل توجه در طراحی داخلی مطب ، نحوه چیدمان و چگونگی دسترسی به تجهیزات پزشکی و لوازم مورد نیاز می باشد. تجهیزات و لوازم موجود در اتاق های مختلف استانداردهای به خصوصی دارد. وسایل و تجهیزات باید چدیمان درستی داشته باشند ، و فاصله استاندارد میان آن ها رعایت شود.

استفاده از رنگ های روشن

در دکوراسیون مطب می توان از رنگ های روشن استفاده کرد. در انتخاب رنگ های تشکیل دهنده دکوراسیون باید احتیاط کرد و دقت بیشتری به خرج داد. رنگ های تیره و تند تاثیر زیادی در خستگی چشم ها دارند ، از این رو برای طراحی داخلی مطلب مناسب نخواهند بود.

مطابق با علم روانشناسی رنگ ها ، برخی از رنگ ها انرژی منفی دارند ، از این رو برای سلامت افراد مناسب نمی باشند. از این رو بهتر است ، به جای استفاده از چنین رنگ هایی ، از رنگ های روشن استفاده شود.

  • رنگ سفید

در میان رنگ های روشن ، رنگ سفید از محبوبیت خاصی برخوردار می باشد.رنگ سفید ، ایده آل ترین رنگ در دکوراسیون مطب خواهد بود.
لازم به ذکر است که برای جلوگیری از یکنواختی بیش از حد فضا ، می توان از رنگ های دیگر نیز در کنار رنگ سفید استفاده کرد.

بهره گیری از فضای سبز

فضای سبز ، تاثیر زیادی در طراوت و سرزندگی محیط دارد. فضای سبز انرژی منفی را از بین می برد. و جزو متریال های دکوری به شمار می رود. و می تواند فضای داخلی مطب را به طرز فوق العاده ای زیبا کرد.

در طی صد سال گذشته ، استفاده از فضای سبز در قالب شکلی جدید و مدرن در عرصه دکوراسیون داخلی و دکوراسیون مطب جا باز کرده است. در مطب نیز مانند سایر فضاها می توان از کاربرد گیاهان استفاده کرد.

تاثیرات گیاهان ، روی سلامتی و روحیه بیماراان غیر قابل انکار می باشد. از این رو استفاده از فضای سبز طراحی داخلی مطب های امروزی رایج شده است.

نورپردازی

یکی دیگر از نکات قابل توجه در دیزاین داخلی مطب ، نورپردازی می باشد.نور موجود در فضاهای درمانی نباید خیره کننده یا متمرکز باشد و چشم را بزند. نور ملایم و یکنواخت ، برای این محل بهترین خواهد بود.

لازم به ذکر است که ،نورپردازی محل کار پزشک نیز ، باید مطابق با اصول و استانداردهای طراحی فضاهای درمانی باشد. تنطیم این نور باید متناسب با کارهای پزشکی باشد.