طرحینه

رنگ بلکا – قیمت رنگ بلکا – مزایا و معایب آن

رنگ بلکا ، قیمت رنگ بلکا ، مزایا و معایب آن : در حال حاضر برخی از رنگ ها  با توجه به ویژگی هایی که دارند کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. حتی در برخی از کشورهای  پیشرفته استفاده از رنگ های بسیار سمی که به دلیل وجود اکسید سرب در آن ها می توانند سرطان زا باشند ، به حداقل رسیده است.

رنگ بلکا

بیشتر رنگ ها کاملاً شیمیایی هستند. این رنگ ها برای کارکنان کارخانه ‌هایی که این رنگ ها را تولید می کنند و همچنین کسانی که برای نقاشی ساختمان از این رنگ استفاده می کنند بسیار مضر می باشد.

اهمیت استفاده از رنگ های بلکا

به دلیل شیمیایی بودن بسیاری از  رنگ ها ، بیشتر افراد در تلاش ‌اند تا رنگ های تولید کنند که سلامتی افراد را تحت تأثیر قرار ندهد و تا جایی که ممکن است طبیعی باشد.

رنگ بلکا

می توان گفت در برخی از رنگ ها از جمله رنگ بلکا از این نوع هستند که در ساخت آن ها از مواد طبیعی از جمله سلولز و ابریشم استفاده شده است. و جایگزین بیشتر رنگ ها و کاغذ دیواری ها شده است.

در این قسمت شما را به طور کامل با این رنگ و ویژگی آن ها آشنا می کنیم.

از این رنگ برای پوشش سطوح مختلف ساختمان به خصوص دیوار ها برای زیبایی و تزیینات استفاده می کنند. این رنگ ها تنوع زیادی در طرح دارند و افراد با سلیقه های مختلف می توانند از این رنگ ها استفاده کنند.

ویژگی های رنگ بلکا

این رنگ ها ویژگی های زیادی دارند که برخی از آن ها عبارت اند از:

رنگ بلکا

• عدم نیاز به زیر سازی

این رنگ ها نیاز به زیرسازی ندارند.

• قابلیت شستشو

این رنگ کاملاً قابل شستشو می باشد. و می توان آن را با موادی مانند شامپو فرش تمیز کرد. البته این کار باید با ملایمت انجام شود تا آسیبی به پوشش وارد نشود.

• مقاومت بیشتر

جالب است بدانید از این رنگ حتی می توان برای پوشش دیوار های حمام نیز استفاده کرد برای این کار یک لایه عایق به آن اضافه می شود تا مقاومت آن بیشتر شود.

•ضد حساسیت

این رنگ برخلاف رنگ های شیمیایی کاملاً ضد حساسیت می باشد و هیچ آسیبی به افراد وارد نمی کند. همچنین مانند سایر رنگ ها بوی خاصی ندارد.

•ثبات

رنگ بلکا که بر روی سطوح استفاده می شود، رنگ پس نمی دهد و ترک نمی خورد.

• قابلیت ترمیم

در صورتی که آسیبی به این رنگ ها وارد شود خیلی راحت می توان آن ها را ترمیم کرد به این صورت که به وسیله آب پاش باید خیس شود و با ماله مخصوص از تمام جهت ها ترمیم می شوند.

• قابل استفاده در محیط های مرطوب

از این رنگ برای پوشاندن سطوح در مناطق مرطوب نیز می توان استفاده کرد به شرطی که باید از یک لایه عایق به رطوبت هوا استفاده کنیم تا مقاومت رنگ افزایش یابد.

• استفاده در آشپزخانه ها و رستوران ها

از رنگ بلکا ، در بیشتر مکان ها از جمله رستوران ها و آشپزخانه ها می توان برای پوشش سطوح مختلف استفاده کرد زیرا کاملاً بهداشتی و طبیعی می باشد و در مقابل عواملی مانند رطوبت عایق می باشند.

• عایق حرارت ، صدا و برودت

این رنگ ها خاصیت عایق در مقابل عوامل زیادی از جمله حرارت، برودت و صدا را دارد از این رو می توان در مکان های عمومی مختلفی از آن استفاده کرد.

• متنوع

رنگ های بلکا تنوع زیادی دارند می توان گفت حدود 60 رنگ موجود می باشد که پاسخ گوی افراد با سلایق مختلف می باشد.

• قابل استفاده در فضاهای باز

از این رنگ ها نمی توان در فضای باز استفاده کرد زیرا عواملی مانند اشعه خورشید در صورت تابش مستقیم، باران های اسیدی و … می توانند به این پوشش آسیب وارد کنند.

• اجرای آسان

این رنگ زمان زیادی نیز برای اجرا نیاز ندارد به طور مثال اگر دو اپراتور داشته می باشیم می توانیم صد متر مربع را در یک روز به پایان برسانیم.

ویژگی های کلی رنگ های بلکا

با توجه به توضیحات قسمت فوق در حالت کلی می توان گفت این رنگ ها ویژگی های زیر را دارند:

1-عایق صدا

2-عایق برودت

3-عایق حرارت

4-بی نیاز از زیرسازی

5- نداشتن بو و مواد فرار هنگام اجرا

6- قابلیت ترمیم

7- ترك ها را می پوشاند

8- مقاومت در برابر ضربه

9- خاصیت آنتی استاتیك: به دلیل ساختار فیبری گرد و غبار و مولکول های سوخته در هوا را جذب نمی كند.

10- مقاومت در برابر آتش و شعله ور نشدن

استفاده از این رنگ ها در انجام تعمیرات ساختمان ایده آل خواهد بود.

انواع پوشش  بلکا

بلکا در حالت کلی به دو دسته تقسیم می شود:

• بلکای معمولی یا بلکا سلولزی

• بلکا ابریشمی

مزایای رنگ بلکا

در ادامه برخی از مزیت های بلکا را به طور کامل توضیح می دهیم.

1- این نوع رنگ تا حدودی عایق صدا می باشد.

وجود هر نوع آلودگی باعث به هم خوردن آرامش افراد می شود .از این رو باید از وسیله هایی استفاده شود که مانع ورود آلودگی ها به خانه و … شود.

یکی از آلودگی هایی که بسیار آزار دهنده می باشند آلودگی صوتی می باشد .که به مرور زمان گوش فردی که در مکانی قرار دارد که آلودگی صوتی زیادی در آنجا حاکم است، نسبت به صداها تقلیل می شود و حتماً فرد باید به مدت 20 دقیقه استراحت کند و آرامش از دست رفته او بازگردد.

استفاده از رنگ بلکا برای عدم ورود آلودگی صوتی به مکانی که در آن قرار داریم انجام دهیم ؛ می تواند راه حل مناسبی باشد .این رنگ ها با توجه به این که تخلخل های زیادی دارند و ضخامت آن ها 41 می باشد تا حد زیادی می توانند مانع انتقال صدا شوند.

آلودگی صوتی آسیب های زیادی به فرد وارد می کند که از جمله آن ها می توان به خستگی روحی و جسمی، حساسیت عصبی و … اشاره کرد.

 

2- این رنگ عایق حرارت و برودت می باشد.

خاصیت عایق بودن الیاف سال هاست كه پذیرفته شده است.  بیشتر خاصیت عایق بودن مجموع الیاف  رنگ بلکا (از نظر حرارت) به این علت است كه همواره هوا در داخل فضاهای موجود در داخل آن ساكن می گردد.

دیوار پوشیده از بلكا از اتلاف حرارتی ساختمان در فصل زمستان می كاهد. همه ساختمان ها از طریق دیوارها و جداره ها مقداری گرما را از دست می دهند كه بلكا كاملاً این فضاها را پر می كند.

همچنین بلكا با جلوگیری از برخورد مستقیم تابش خورشید سرمایش تابستانی را تامین می كند. هوای گرم بین دیوار بیرونی و هوای ساكن بین الیاف بالا رفته و از میان سوراخ های رو كاری به بیرون جریان می یابد.

در نتیجه رنگ بلکا از میزان بار سرمایشی ساختمان می کاهد و هوای تهویه شده مستقیماً از طریق دریچه های فرعی به داخل ساختمان وارد می شود.

بدین صورت هوای گرم و سرد پس از برخورد با دیوارهای پوشیده شده توسط بلكا به یك سد انتقال حرارتی برخورد می كند این خود مطلبی است كه مورد توجه سازمان بهینه سازی مصرف انرژی می باشد.

3- این رنگ ها قابل شستشو می باشند.

توجه کنید که منظور از شستشو این نیست که می توانیم به طور کامل این رنگ ها را خیس کرده و تمیز کنیم زیرا در چنین حالتی به آن ها صدمه وارد می شود.

منظور از این مورد این است که رنگ بلکا  را می توانیم تمیز کنیم و نحوه تمیز کردن آن ها نیز به این شکل است که ابر را آغشته به مایعی مانند شامپو فرش می کنیم و به آرامی روی بلکا می کشیم و منتظر می مانیم تا به طور کامل خشک شود.

4- مقاومت در برابر آتش

طول زمان حفاظت در مقابل آتش یا تحمل آتش برای ساختمان می تواند متفاوت باشد و بستگی به فاصله آن‌ها از مراكز آتش نشانی، وجود تجهیزات اطفاء حریق مستقر در ساختمان و یا وجود مواد قابل اشتعال در آن‌ها دارد. زمان تحمل آتش برای ساختمان های مسكونی و اداری باید سه ربع تا یك ساعت باشد و این زمانی است كه معمولاً برای تخلیه ساختمان لازم است.

استفاده از رنگ بلکا می تواند راه حل مناسبی در برابر آتش باشد. 

ساختمان های بلند، بیمارستان ها، تئاتر و سینما، دو ساعت و اماكن تجاری و صنعتـی حداقل باید سه ساعت تحمل آتش را داشته باشد و در این زمـان آسیب نبیند.

انتخـاب نوع پوشش مقاوم آتش و ضخامت آن برای ساختمان ها بستگی به جنس آنها و همچنین زمانی دارد كه برای تحمل آتش، برای آنها در نظر گرفته شده است. در شرایط ثابت، ضخامت لایه پوشش مقاوم آتش نسبت مستقیم با زمان تحمـل آتش دارد و با افزایش ضخامت، زمان تحمل افزایش می یابد.

دارنده نشان استاندارد

استاندارد شماره DIN4102 آلمـان، ناظر به عكس الـعمل مصالح ساختمانی در مقابل آتش است.

پوشش دیوار رنگ بلکا  بر اساس داده های این استاندارد در رابطه با آتش سوزی، مورد آزمـــایش قرار گرفت و در نتیجه به عنوان یك مصالح ساختمانی كه به سختی قابل اشتعال می باشد، طبقه بندی شده است.

می توان این پوشش دیوار را به عنوان مصالح ساختمانی كه به سختی قابل اشتعال می باشد، به كار برد. ضمناً تأییدیه عدم اشتعال بلكا را از NWTA استرالیا و دانشكده امیركبیر اخذ كرده ایم.

5- این رنگ ها گرد و غبار زیادی را جذب نمی کنند.

جذب گرد و غبار توسط دیوار و وسایل همیشه باعث آزار افراد می شود ولی چه عاملی باعث جذب گرد و غبار می شود؟ آیا رنگ بلکا می تواند این مشکل را حل کند؟ زمانی که بین یک سطح و ذرات معلق در هوا بار الکتریکی مخالفی ایجاد می شود باعث جذب آن ها توسط سطح می شود.

بهتر است بدانید الیاف سلولزی می توان گفت صفر درصد بار الکتریسیته ساکن تولید می کنند به این دلیل که رطوبت را به طور کامل جذب می کنند .از این رو هیچ گونه جذب گرد و غباری نخواهد داشت.

با توجه به این موضوع که الیاف سلولزی رطوبت موجود در هوا را جذب می کنند و این رطوبت مانع به وجود آمدن الکتریسیته ساکن می شود پس بلکا نیز به این شکل خواهد بود .زیرا مواد سازنده رنگ بلکا کاملاً طبیعی و از الیاف سلولزی می باشد پس هر سطحی که برای پوشش آن از بلکا استفاده شده است هیچ گونه گرد و غباری جذب نمی کند.

6- برای استفاده از پوشش بلکا به زیر سازی نیاز نداریم.

بلکا بر خلاف سایر رنگ ها که به زیر سازی زیادی نیاز دارند به هیچ گونه زیر سازی نیاز ندارد و می توان از به عنوان پوشش بر روی سطوح مختلفی از جمله گچی، سیمانی، سیمان سفید و سیاه و … استفاده کرد. این کار باعث کاهش هزینه ها شده و همچنین سرعت اجرای بلکا را بالا می برد.

اگر هزینه و سرعت انجام کار را در نظر می گیرید حتماً از رنگ بلکا به عنوان پوشش سطوح مختلف استفاده کنید. بلکا مزایای زیادی دارد ولی حتماً باید نوع مکان خود را نیز در نظر بگیرید زیرا ممکن است برای سطحی از بلکا استفاده کنید که اصلاً مناسب بلکا نمی باشد که در این صورت آسیب زیادی به بلکا وارد می شود و ممکن است خیلی سریع از بین برود و یا زیبایی خود را از دست دهد.

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد رنگ بلکا ، انواع آن و مزایای آن توضیحات کاملی ارائه دادیم. استفاده از این رنگ در بازسازی منزل توصیه می شود. چراکه اثرات سمی آن در مقایسه با سایر رنگ های شیمیایی کمتر می باشد. و برای ساکنین مضر نخواهد بود.