طرحینه

رنگ کنیتکس – رنگ کنیتکس آکریلیک – نحوه اجرای رنگ کنیتکس بر روی سطح

رنگ کنیتکس ، رنگ کنیتکس آکریلیک ، نحوه اجرای رنگ بر روی سطح :  کنیتکس در حقیقت پوششی می باشد که باعث افزایش مقاومت سطحی می باشد که بر روی آن استفاده شده است. این رنگ ضخامت بیشتری نسبت به سایر رنگ ها دارد ، زیرا در ساختار آن از مواردی مانند رزین سنتیک، پرلیت، پنبه نسوز و… استفاده شده است.

رنگ کنیتکس

نحوه اجرای این کار به شکلی می باشد که تمامی سوراخ ها، عیب و نقش ها و شکاف های سطح مورد نظر را به طور کامل پوشش می دهد. ما در این مقاله به توضیح بیشتر در رابطه با این رنگ و انواع آن می پردازیم.

انواع رنگ کنیتکس

کنیتکس برای پوشش سطوح مختلف از جمله فلزی، سنگی، سیمانی و … استفاده می شود . و از آن ها در مقابل شرایط بد آب و هوایی محافظت می کند. این رنگ انواع مختلفی دارد که عبارت اند از: کنیتکس روغنی، کنیتکس پلاستیک، کنیتکس اکریلیک که هر یک از این نوع نیز به سه قسمت ریز دانه، متوسط، دانه درشت تقسیم می شوند که در ادامه به توضیح هر یک از آن ها می پردازیم.
رنگ کنیتکس

1- کنیتکس روغنی :

کنیتکس روغنی به دلیل آب گریز بودن آن قابل استفاده در داخل و خارج ساختمان می باشد . که این مورد جز مزیت رنگ کنیتکس روغنی می باشد . ولی ویژگی بدی که این نوع کنیتکس دارد، بوی بسیار نا مناسب و دیر خشک شدن آن می باشد.

رنگ کنیتکس
توجه کنید که اگر در اتاق یا نقاشی ساختمان از کنیتکس روغنی استفاده شده است ، به هیچ وجه جرقه یا کوچک ترین آتشی روشن نکنید . زیرا امکان شعله ور شدن و ایجاد خسارت جبران ناپذیری می شود . چراکه ؛رقیق کننده این رنگ بنزین می باشد.

2- کنیتکس پلاستیک :

کنیتکس پلاستیک بر خلاف روغنی آب گریز نمی باشد و آب صدمه جدی به آن وارد می کند به همین دلیل اصلاً قابل استفاده در فضای باز نمی باشد.
از ویژگی های مثبتی که رنگ کنیتکس پلاستیک دارد، می توان به غیرقابل احتراق بودن آن، نداشتن بوی نا مناسب و رقیق شدن آن با آب اشاره کرد.
کنیتکس وقتی در معرض رطوبت قرار می گیرد آسیب جدی می بیند زیرا آب ذرات آب موجود در هوا را حذف خود می کند.

3- کنیتکس اکریلیک :

کنیتکس اکریلیک نیز مانند کنیتکس روغنی کاملاً ضد آب می باشد ، به همین دلیل هم می توان از ان برای داخل و هم خارج ساختمان استفاده کرد. مزیتی که این نوع کنیتکس به کنیتکس روغنی دارد این است که ؛ بوی نا مناسبی ندارد .
همچنین بر خلاف آن قابل احتراق نیست . علاوه بر این ها خیلی سریع خشک می شود. رنگ کنیتکس اکریلیک را با ابزاری همچون مخزن های پمپ باد و قیفهای مخصوص به دیوار یا سقف می پاشند.
در این نوع رنگ کاری و هم در رنگ کاری های دیگر برای این که رنگ به قسمت های دیگر پاشیده نشود ، اطراف آن را با کاغذ و یا … می پوشانند.

برخی از ویژگی های کنیتکس

از جمله ویژگی های این رنگ می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

رنگ کنیتکس

• قابلیت چسبندگی زیاد

این رنگ قابلیت چسبندگی زیادی دارد ، به همین دلیل می توان آن را بر روی هر سطحی از جمله گچی، سیمانی، چوبی و … استفاده کرد.

• مقاوم بودن

با توجه به بافتی که دارد در مقابل ضربه مقاوم می باشد. این نوع رنگ بهترین گزینه می تواند برای افرادی که به دنبال دوام و مقاومت زیادی هستند باشد.

• قابل استفاده در محیط های مختلف

بافت رنگ کنیتکس به شکلی طراحی شده است که الیاف آن قابل دید می باشد .برخی از آن ها ریز دانه هستند و برخی دیگر درشت دانه، از ریز دانه برای پوشش سطوح داخل ساختمان استفاده می شود .و الیاف درشت دانه نیز برای دیوار ها و سطوح فضای بیرون ساختمان استفاده می شود.

• عایق حرارت و صوت

این رنگ عایق حرارت و صوت می باشد به همین دلیل از این نوع رنگ می توان در فضا های زیادی استفاده کرد و از این بابت می تواند باعث صرفه جویی در هزینه ها شود.

• پوشش بالا

رنگ کنیتکس نقص هایی که در دیوار و سطوح مختلف هستند از جمله انواع ترک ها، سوراخ ها، موج ها و … به خوبی پوشش می دهد و به دلیل مقاومت بالایی که دارد از سطوح مختلف محافظت می کند.

برخی از ویژگی های منفی کنیتکس

این نوع رنگ ویژگی های مثبت و مزیت های زیادی دارد ولی در کنار آن معایبی نیز دارد از جمله:

• این نوع رنگ ها در مقابل نور خورشید و اشعه های مختلف کیفیت خود را از دست می دهند و اگر مداوم در مقابل آن ها واقع شوند ممکن است صدمه ببینند.

• برخی از انواع رنگ کنیتکس در مقابل رطوبت مقاوم نیستند و رطوبت آسیب جدی به آن ها وارد می کند به همین دلیل نمی توان از آن ها در فضای باز استفاده کرد.

• برخی دیگر از انواع این رنگ کاملاً با بنزین حل می شوند و از بین می روند به همین دلیل برای فضای مجازی مناسب نمی باشد زیرا ممکن است باعث آتش سوزی شود همچنین بوی بدی نیز دارند.

نحوه اجرای رنگ کنیتکس بر روی سطوح

 

1- ابتدا سطح مورد نظر را کاملاً تمیز کنید.

2- بعد از تمیز کردن سطح باید از پرایمر آستری استفاده کنید تا اجرای کنیتکس بهتر انجام شود.

3- سپس رنگ را در سطل های بزرگ مخصوص بریزید و کاملاً آن را ورز دهید. بعد از این کار با استفاده از پیستوله مخصوص کار خود را شروع کنید . برای این که رنگ به دیگر قسمت ها نپاشد اطراف محیط کار را با کاغذ و مشمع پوشش دهید.

توجه کنید که کیفیت رنگ بسیار مهم می باشد . و از آن مهم تر افرادی هستند که این کار را در ساختمان شما اجرا می کنند . این افراد باید تجربه و مهارت کافی داشته باشند تا بتوانند به بهترین شکل سطح مورد نظر شما را رنگ آمیزی کنند.

سخن پایانی

در مقالات قبلی در مورد انواع رنگ ها از جمله رنگ بلکا ، رنگ مولتی کالر صحبت کردیم. در این مقاله نیز به بررسی رنگ کنیتکس پرداختیم. امیدواریم با خواندن این مقالات اطلاعات جامعی کسب کرده باشید. و برحسب نیاز خود بهترین نوع رنگ را انتخاب کنید.