طرحینه

بازسازی ساختمان به چه روشهایی اجرا می شود؟

انواع روش های بازسازی ساختمان , بازسازی ساختمان به چه روشهایی اجرا می شود؟ :  بناهای قدیمی بعد از گذشت چند سال از عمرشان نیاز به مرمت و بازسازی دارند. از این رو موضوع بازسازی و تعمیرات ساختمان مطرح می شود. ممکن است قدمت بنا طولانی نباشد ولی صاحب آن تمایل داشته باشد، تغییراتی درقبسمت های مختلف آن ایجاد کند. منظور از بازسازی ساختمان، کلیه ی اقداماتی است که باعث می شود یک ساختمان قابلیت استفاده مجدد داشته باشد.

اگر شما هم جزو دسته افرادی هستید که می خواهید تغییراتی در منزل خود داشته باشید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله در مورد روش های بازسازی و تعمیرات ساختمان بیشتر توضیح می دهیم.

روش های بازسازی ساختمان

انواع روش های بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان می تواند به صورت جزئی یا کلی انجام شود. در روش جزئی تنها قسمتی از ساختمان بازسازی می شود، ولی در روش کلی تمام قسمت های بیرونی و داخلی بازسازی می شود. بازسازی علاوه بر احیای ساختمان روح تازه ای به جلوه ی ظاهری آن می بخشد. برای بازسازی روش های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

بازسازی آرکنولوژیک یا مرمت علمی :

در این روش از بازسازی ساختمان تمامی مراحل به صورت علمی و با مطالعه دقیق صورت می گیرد و مسئولیت کار به افرادی داده می شود که در این رشته تحصیل کرده اند و تخصص کافی در این زمینه دارند. در این نوع بازسازی تمامی مراحل بازسازی ساختمان به صورت علمی و مطالعه دقیق انجام می گیرد.

در بازسازی علمی موارد زیر رعایت می شود:

  • مقاوم کردن و محکم کردن ساختمان
  • سوار کردن المان های جدا شده از ساختمان
  • حفاری برای پی ساختمان
  • نوسازی سنگ های نمای ساختمان و سفت کاری بخش های ترک خورده

بازسازی آرتیستیک یا مرمت هنری :

در این روش بازسازی ساختمان ، مسئولیت کار بر عهده ی کسانی می باشد که تجربه و تخصص کافی در این زمینه داشته باشند. در این نوع بازسازی ساختمان هدف ایجاد تغییرات نیست ، بلکه هدف اصلی احیای بافت بنا می باشد.

فرد متخصص با توجه به تجربه و سلیقه خود قسمت های مختلف را بازسازی و مرمت می کند. و در صورت نیاز بخش هایی را تکمیل و اضافه می کند. تاریخچه این روش به دوران رنسانس و معماری سبک رنسانسی باز می گردد.

این روش بازسازی در مورد ساختمان هایی به کار گرفته می شود که درصد ماندگاری و حیات آن ها بسیار پایین می باشد.

بازسازی حفاظتی ساختمان :

تمرکز اصلی در این روش بر روی مقاوم سازی بنا می باشد. از این رو کلیات بنا مورد بازسازی و حفاظت قرار می گیرد. برای اینکه مراحل بازسازی در این روش به صورت صحیح و کامل انجام شود، باید روی ویژگی های یک ساختمان و مصالح آن مطالعه دقیقی صورت بگیرد.

بازسازی سبکی ساختمان یا آناستیلوز :

دراین روش کمترین تغییر روی ساختمان انجام می شود. هدف اصلی مرمت بناهای تاریخی و فرسوده ، بدون از بین رفتن هارمونی و سبک قبلی آن می باشد. اساس کار به این صورت است که به جای تکه های فرسوده، تکه های جایگزین که بیشترین شباهت را به مای ابتدایی ساختمان دارد، جایگزین می شود. تغییرات روی ساختمان در این روش حدالامکان می باشد.

بازسازی با روش پاکسازی سبکی :

درروش پاکسازی سبکی برای بازسازی ساختمان تمامی مواردی که باعث ضرر بر روی ساختمان و از بین رفتن آن می شود، حذف و پاک سازی می شود و الحاقات نامناسب که اصالت بنا را زیر سوال می برد، از بنا جدا شده و حذف می شود.

بازسازی تکمیلی ساختمان :

این نوع روش بازسازی برای احیای یک ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش قسمت های فرسوده و از بین رفته بازسازی و تکمیل می شود و یک ساختمان فرسوده به یک ساختمان با قابلیت استفاده مجدد تبدیل می شود. این روش برای ساختمان های فرسوده شهرها کاربرد دارد.

امروزه شرکت های مختلف با در دست داشتن نیروهای متخصص و کارآزموده آماده ارائه ی خدمت در زمینه بازسازی ساختمان می باشند. این شرکت ها بر حسب نیاز یکی از روش های بازسازی را برای ساختمان شما در نظر می گیرند. در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد انواع روش ها می توانید از کارشناسان کمک بگیرید. و با داشتن اطلاعات کامل نسبت به بازسازی اقدام نمایید.