طرحینه

سنگ مرمریت و کاربردهای آن – قیمت سنگ مرمریت 2021

سنگ مرمریت و کاربردهای آن قیمت سنگ مرمریت 2021 : سنگ مرمریت ازجمله سنگ های زیبا و تزیینی می باشد که با ویژگی های ظاهری و فیزیکی منحصر به فردی که دارد، در ساخت مصنوعات سنگی و ساختمان نیز کاربرد فراوانی دارد. سنگ مرمریت از دسته سنگ های آهکی دگرگون شده می باشد و به دلیل داشتن فرج و خلل کمتر در مقایسه با سنگ های تراورتن، مقاومت بالا و نیز وزن بالایی را دارا می باشد. از طرفی دیگر، این سنگ ها از مقاومت و وزن کمتری نسبت به سنگ های گرانیتی برخوردارند. از ویژگی های مهم سنگ های مرمریت می توان به زیبایی و تنوع رنگ و طرح سنگ اشاره کرد.

ویژگی های سنگ مرمریت

به دلیل وجود داشتن معادن فراوان در داخل ایران، سنگ مرمریت با قیمت مناسب و نیز به فراوانی یافت می شود. در اکثر مرمریت ها طرح خطوط یا گل پنبه های بسیاری وجود دارد که این طرح ها با لمس کردن و حس کردن قابل تشخیص نیستند و همین امر زیبایی آن را دوچندان کرده است.

سنگ مرمریت شباهت فراوانی به سنگ تراورتن دارد که تنها راه تشخیص آن ها از هم از پشت سنگ بوده و نیز از عدم وجود خلل و فرج می باشد و این کار توسط متخصصان مربوطه انجام می گیرد. ویژگی های دیگر سنگ مرمریت را از روی مزایا و معایب آن جمع آوری نموده ایم که در بخش های بعدی این مقاله بررسی خواهیم کرد.

معایب سنگ های مرمریت

این سنگ ها در عین زیبایی یکسری معایبی دارند، که عبارتند از:

  • مرمریت هایی که سطح براق دارند و ساب خورده اند، وقتی که مدام در معرض رطوبت قرار می گیرند، باعث به وجود آمدن خوردگی و فرسایش در سطح آن می شود.
  • در مرمریت هایی که از نوع تیره می باشند، در صورتی که از نوع ساب خورده آن به عنوان کفپوش استفاده شود، سنگ در برابر خط و خش نمی تواند مقاومت کند.
  • در بیشتر سورت های این سنگ احتمال یخ زدگی و شکست لایه های بیرونی بیشتر است.
  • در برابر شرایط اسیدی مثلا باران های اسیدی و مواد شوینده مقاومت کمتری دارد.

مزایای سنگ مرمریت

برخی از مزایای این سنگ ها به شرح زیر می باشد:

  • در طرح و رنگ آن تنوع زیادی وجود داشته و زیبا هستند.
  • در مورد استفاده از آن برای فضای داخلی ساختمان مثلا در کف و دیوارها مناسب هستند.
  • در مقایسه با تراورتن دارای سطحی تقریبا یک دست و یکنواخت می باشند.
  • از معادن داخلی ایران یافت شده و قیمت مناسب تری نیز دارند.
  • دربرابر شرایط قلیایی بسیار مقاوم می باشند.

کاربردهای سنگ مرمریت

از این سنگ ها به عنوان مصالح ساختمانی و همچنین مصنوعات سنگی استفاده می کنند. مواردی مانند میز جلو مبلی، مجسمه، گلدان سنگی، شومینه، باربیکیو، پایه آیفون، تابلو سنگ، سنگ کف آسانسور، صفحه کابینت و… می توانند به وسیله سنگ مرمریت ساخته و طراحی شوند. برخی از سنگ های مرمریت طرح و رگه و موج دارند که به صورت سنگ اسلب در طرح های بوک مچ و فورمچ به عنوان پوشش کف یا دیوار، فرآوری می گردند که در نهایت نیز باعث به وجو آمدن طرح جذاب و خیره کننده می گردد.

با توجه با خصوصیات این سنگ و مزایا و معایب آن، می تواند برای استفاده در داخل ساختمان مثلا دیوارها و پله ها انتخاب درستی باشد. به عنوان مثال از پرکاربردترین سنگ ها در حال حاضر سنگ دهبید می باشد.

آیا هر سنگ مرمریتی برای استفاده در فضای بیرونی مناسب است؟

در فضای خارجی استفاده ازسنگ مرمریت با سطح ساب خورده و ضخامت کم مثلا زیر 3 سانت، نمی تواند انتخاب مناسبی باشد. از روش های به کارگیری سنگ مرمریت را می توان در برج آزادی تهران مشاهده کرد که به علت نداشتن ساب و ضخامت بالای آن سالیان سال همچنان با حفظ ظاهر خودو رنگ استوار و سالم باقی مانده است.
با توجه به مطالب گفته شده، از سنگ مرمریت بیشتر در فضای داخلی ساختمان ها و در انواع کاربری ها مانند اسلب بوک مچ و فورمچ ، سنگ دیوار، پله، کف، معرق سنگی و همچنین قاب سنگی دور آسانسور استفاده می گردد.

کیفیت سنگ های مرمریت

سنگ های مرمریت از جمله سنگ های پرفروش می باشند. بیشتر سنگ های آهکی وقتی در برابر شرایط آب و هوایی مختلفی قرار می گیرند مقاومت پایینی از خود نشان می دهند و این ویژگی در مورد سنگ های مرمریت در بیشتر سورت ها نیز صادق می باشد. هرکدام از انواع سنگ های مرمریت دارای فاکتورهای کیفی مخصوص به خود هستند که شامل مواردی از جمله ضریب جذب آب، مقاومت سایشی، مقاومت خمشی و تخلخل می باشند.

از موارد مهمی که در مورد بکارگیری مرمریت می توان ذکر کرد این است که در انتخاب ضخامت مناسب آن برای کاربرد در بخش های ساختمان دقت کنیم. زیرا در صورتی که در انتخاب آن اشتباه کنیم باعث شکسته شدن و یا ترک خوردن در سنگ می شود. این نوع از سنگ ها در ضخامت های گوناگون خریداری می شوند اما یکی از انواع پرفروش آن ها سنگ های کف و دیوار با ضخامت 1.8 تا 2 سانت و همچنین پله با ضخامت 3 و 4 سانتی متر می باشد.

انواع سنگ های مرمریت

بر اساس معدن و سورت هایی که از آن استخراج می شود و نیز تنوع در ساختار و طرح و رنگ، سنگ مرمریت را می توان بر اساس موارد زیر تقسیم بندی نمود:

مرمریت آباده، مرمریت اسپایدر، مرمریت پرطاووسی ارسنجان، مرمریت جوشقان، مرمریت چریکی، مرمریت جیرفت، مرمریت دهبید، مرمریت سیمکان، مرمریت نجف آباد و…

آنچه که در مورد انواع سنگ های مرمریت ذکر کردیم فقط بخشی از انواع مرمریت ها می باشد و معادن استخراج بسیاری در ایران وجود دارد.

قیمت سنگ های مرمریت

قیمت سنگ های مرمریت به عوامل زیادی بستگی دارد و نمی توان قیمت دقیقی را برای آن تعیین کرد. آن دسته از سنگ های مرمریت که دارای رگه های کمتری می باشند مقاومت بالاتری از انواع دیگر خواهد داشت و باید در هنگام خرید دقت کنیم که سنگی که انتخاب می کنیم دارای رگه های کمتری باشند زیرا در این صورت سنگ ها دارای مقاومت بیشتری خواهند بود.

برای خرید این سنگ ها می توانید از طرحینه کمک بگیرید. طرحینه بهترین فروشگاه هایی که این سنگ ها را به فروش می رسانند را به شما معرفی می کند.

کاربرد سنگ مرمریت به عنوان سنگ کف

این سنگ را می توان در سرویس های بهداشتی، دستشویی، آشپزخانه و حمام مورد استفاده قرار داد. نکته مهمی که در مورد این سنگ وجود دارد این است که مرمریت سنگی نرم می باشد و از مقاومت سایشی کمتری برخوردار است. بنابراین بهتر است این سنگ را در مکان های شلوغ و پر رفت و آمد به کار نبریم زیرا به مرور زمان باعث سایش و گود افتادگی می شود. فضاهای مناسب برای استفاده از سنگ مرمریت راه پله و کف مراکز ساختمانی که رفت و آمد در آن زیاد است می باشد.