طرحینه

سنگ نمای ساختمان ، انواع سنگ نمای ساختمان + ویژگی ها و قیمت

سنگ نمای ساختمان ، انواع سنگ نمای ساختمان و ویژگی ها و قیمت  :

نمای بیرونی ساختمان ، یکی از مهم ترین بخش های ساختمان می باشد. از این رو در زمان انجام تعمیرات ساختمان مورد توجه ویژه ای قرار می گیرد. چراکه ، نمای ساختمان نشان دهنده ی هویت یک ساختمان می باشد.

سنگ نمای ساختمان

نمای ساختمان ممکن است ، با گذشت زمان و به دلایل متعددی چون آب و هوا دچار فرسودگی شود. از این رو نیاز به بازسازی و رسیدگی پیدا می کنند.

در حال حاضر صنعت و علم ساختمان سازی پیشرفت بسیار زیادی داشته است. و مصالح مختلفی در این حوزه مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از عمده ترین مصالحی که در عملیات تعمیر و نوسازی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد ، سنگ نمای ساختمان می باشد.

سنگ نما

سنگ نما یکی از مصالح اصلی و پرکاربرد درعملیات بازسازی نمای ساختمان می باشد. این سنگ ها متراکم هستند و وزن بالایی دارند. معمولا سنگ‌های آذرین ، دگرگونی و سنگ‌های رسوبی به عنوان سنگ نما مورد استفاده قرار می گیرند.

سنگ نمای ساختمان

این سنگ ها از دوام و مقاومت بالایی برخوردارند. و در عین حال جذاب و مقرون به صرفه هستند. این سنگ ها از معدن استخراج می شوند. و با توجه به مشخصات و کاربردهایی که دارند ، در ابعاد و اندازه های مختلف برش داده می شوند.

سنگ نمای تزئینی

برخی از انواع سنگ نمای ساختمان را می توان به صورت سنگ تزئینی مورد استفاده قرار داد. سنگ های تزئینی ، سنگ هایی هستند که روی آن ها حک کاری می شود یا برش داده می شوند. این سنگ ها روح تازه و جلوه ی ویژه ای به ساختمان ها می بخشند.

برخی دیگر از این سنگ ها همانند سنگ نمای گرانیت ، به اندازه آهن محکم هستند. میزان نفوذ آب در این سنگ ها ، به دلیل حجم و تراکم بالایی که دارنئ ، بسیار کم می باشد.

از انواع دیگر این سنگ ها می توان به سنگ نما تراورتن و مرمریت اشاره کرد . سنگ نماها تنوع زیادی در طرح و رنگ دارند. و در بازسازی ساختمان اداری ، تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد این سنگ ها ارائه می دهیم.

سنگ نمای ساختمان چیست؟

سنگ نماها در انواع ساخت‌وسازهای داخلی و بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو آشنایی با ویژگی های این سنگ ها ضرورت دارد.

سنگ نمای ساختمان

این سنگ ها از دوام و مقاومت بالایی برخوردارند. بسیار زیبا بوده و قابلیت برش و حکاکی دارند.

سنگ های رسوبی از تنوع زیادی برخوردارند. رنگ ، بافت و ترکیب این سنگ ها بسیار متفاوت می باشد. به عنوان مثال ماسه سنگ ها حاصل رسوبات سنگ های دیگر می باشند. و یا اینکه سنگ های آهک حاصل رسوبات مواد تشکیل دهنده هستند. رسوبات با گذشت زمان و به دلیل قرار گرفتن در لایه ها فشرده و چسبیده می‌شوند.

ویژگی های سنگ نماها

از سنگ های مختلفی به عنوان سنگ نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از این سنگ ها عبارتند از :

• سنگ‌های آذرین

این سنگ ها از جنس ماگما هستند. ماگما مخلوطی از مواد معدنی گداخته شده است که معمولا در اعماق زمین یافت می‌شوند. سنگ های آذرین خود انواع متفاوتی دارند. برخی از آن ها نظیر گرانیت، کوارتز و دیوریت سرد و سخت هستند و در اعماق زمین یافت می شوند. برخی دیگر نظیر گدازه بازالتی و دیگر رسوبات آتش‌فشانی به سطح زمین انتقال می یابند.

• سنگ‌های دگرگونی

سنگ های دگرگونی گونه ای دیگر از سنگ نمای ها هستند. این سنگ ها و از طریق گرما، فشار و یا اعمال شیمیایی مایعات و گازها تغییر می یابند. برخی از سنگ های ساختمانی گرانیتی عبارتند از : کوارتزیت(ماسه‌سنگ تغییریافته)، سنگ مرمر(سنگ‌آهک تغییریافته) و گرانیت گنیس(گرانیت تغییریافته).

انواع سنگ نمای ساختمان

سنگ نماها انواع متفاوتی دارند. برخی از آن ها عبارتند از :

سنگ نمای ساختمان

سنگ نمای گرانیت

مهم ترین ویژگی این سنگ ها دوام و مقاومت بالای آن ها می باشد. از این رو ؛ قابلیت تحمل بلوک های سنگین را دارند. این سنگ ها معمولا در بازسازی ساختمان تجاری و مذهبی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.این سنگ ها از جنس سنگ آذرین با رنگ روشن هستند. این سنگ ها از تبلور آهسته ماگما در زیر زمین به وجود می آیند.

ویژگی های سنگ نمای گرانیت

• اندازه این سنگ ها بزرگ می باشد و با دید معمولی قابل‌مشاهده هستند. این سنگ نمای ساختمان عمدتا از کوارتز، فلدسپات با مقادیر جزئی میکا، آمفیبول¬ها و سایر مواد معدنی تشکیل‌شده است. این ترکیب معدنی معمولا به رنگ قرمز، صورتی، خاکستری یا سفید هستند. در سرتاسر این سنگ ها دانه های تیره رنگی دیده می شود.

• گرانیت ها جزو محبوب ترین سنگ نماها هستند. و در ساخت اشیای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

• معمولا در اجرای سکوهای پیشخوان، سنگ‌فرش، نمای ساختمان، راه‌پله و مقبره در آرامگاه‌ها از گرانیت استفاده می شود.

• درصد سیلس در گرانیت بالا می شود. و همین علت ، باعث سخت بودن و مقاوم بودن آن در برابر سایش می باشد.

• سنگ نمای ساختمان گرانیت ؛ چگالی بالایی دارد و در مقابل نفوذ آب و ضربه مقاومت بالایی دارد. از این رو برای استفاده در محیط های صنعتی ایده آل می باشند.

• سنگ نمای گرانیت به‌این‌علت که از معادن استخراج‌شده و برش و صیقل آن پرهزینه است، قیمت بالایی دارد.

• از گرانیت ها برای نمای داخلی و خارجی ساختمان بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. از گرانیت ها برای کاشی‌کاری، فرش کردن کف و پله‌ها و دیوارهای تزئینی در داخل ساختمان استفاده می‌شود.

سنگ نمای تراورتن

این سنگ ها از گونه های متراکم سنگ های آهک نظیر سنگ مرمر(که نوعی سنگ دگرگونی است) می باشند. و توسط صنایع سنگ‌سازی ساختمان طبقه‌بندی‌شده‌اند. سنگ نمای ساختمان تراورتن ، از سنگ های رسوبی هستند. این سنگ ها در ایتالیا وجود دارد . حتی در ترکیه ، مکزیک ، پرو، کرواسی، ایران و حتی چین نیز از این سنگ ها وجود دارد.

سنگ نمای ساختمان

ویژگی های سنگ نمای تراورتن

• کیفیت و خصوصیات این نوع سنگ به به تفاوت زمین‌شناسی، به منطقه منشأ آن بستگی دارد.

• این سنگ ها سنگی رسوبی هستند که بافتی بلوری دارند. جنس این سنگ ها از کلسیت(CaCO3) می باشد و گونه ای از سنگ‌آهک می باشد که در چشمه‌های آب گرم و یا در غارهای آهکی به وجود می آید.

• رنگ طبیعی این سنگ ها ، سفید می باشد. اما این سنگ ها در رنگ‌های قهوه‌ای، کرم و یا زنگ‌زده نیز یافت می شوند.

• سنگ نمای ساختمان تراورتن به دلیل تفاوت آن در وجود کربنات آهن رنگ های متفاوتی دارند.

• از مهم ترین ویژگی این سنگ ها می توان به ظاهر ابروبادی آن اشاره کرد. این سنگ ها برای ایجاد فضایی رمانتیک انتخاب ایده آلی خواهند بود.

• این سنگ ها بسیار صاف ، روشن ، شفاف و براق می باشند. و خاصیت انعکاس نور را دارند. از این رو گاها با سنگ های مرمر اشتباه گرفته می شود.

• سنگ های تراورتن ، در زمان خیس شدن ، خاصیت لغزندگی دارند.ولی به دلیل سطح صافی که دارند ، به عنوان کفپوش و پیشخوان می توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

• درون سنگ نمای ساختمان تراورتن ، حفره‌های زیادی وجود دارد. این حفره ها را می توان با رزین و یا بتونه ترمیم کرد.

• حفره‌ها قدرت جذب تراورتن را زیاد کرده اند.سنگ های تراورتن به دلیل مقاومت در در برابر تغییرات اقلیمی و دنرم بودن، در کارهای ابزارزنی مورد استفاده قرار می گیرند.

• از این سنگ ها به عنوان مصالح ساختمانی در ساخت آمفی‌تئاتر، آبراهه‌ها و حمام‌ها استفاده می‌شود.

• هزینه سنگ تراورتن مناسب مب اشد. و در شرایط آب و هوایی گرم برای مصارف خارجی نیز کاربرد دارد.

سنگ مرمریت

سنگ های مرمر ، ظاهری شیشه‌ای دارند. و معمولا نرم هستند. در برابر تغییرات آب و هوایی ، گرما و سرما و خصوصاً رطوبت مقاومت خوبی ندارند. این سنگ ها به عنوان سنگ نمای ساختمان ، برای نمای بیرونی ساختمان مناسب نمی باشند.

ویژگی های سنگ مرمریت

• این سنگ ها به دلیل نرم بودن در در فضای داخلی ساختمان نظیر کف و پله‌ها مورد استفاده قرار می گیرند.

• سنگ های مرمریت ، بر خلاف گرانیت ها برای کارهای حجمی و ابزارزنی مناسب می باشند. قیمت سنگ های مرمریت نیز همانند گرانیت گران می باشد.

سنگ مرمر

سنگ مرمر از معادن ایران استخراج می شود. لازم به ذکر است که بگوییم ، استخراج این سنگ ها کاردشواری می باشد. همچنین این سنگ ها بسیار گران می باشد.

ویژگی های سنگ مرمر

• سنگ مرمر به عنوان یک سنگ نمای ساختمان ، خاصیت درمانی داشته و آرام بخش می باشد. از این رو در مکان های مذهبی از این سنگ بیشتر استفاده می شود.

• سنگ های مرمر، سرشار از کلسیم هستند. و نور را از خود عبور می دهند.

• سنگ های مرمر در رنگ های مختلف سبز، زرد و سفید یافت می شوند. رنگ سفید سنگ مرمر از محبوبیت بیشتری برخوردار است. و معمولا در نمای حرم‌ها، بازسازی ساختمان مسجد ، و لابی مکان‌های عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.

• این سنگ ها در مقابل هوازدگی، گازها و باران اسیدی از مقاومت بالایی برخوردارند. اما با گذشت زمان کم رنگ تر می شود. از این رو استفاده از این سنگ ها در مناطق سردسیر و در فضای باز توصیه نمی شود.

• مرمر به عنوان یک سنگ نمای ساختمان ، برای کارهای دکوراتیو در ساختمان‌های شیک بسیار کاربرد دارد. این سنگ ها گران قیمت هستند. از این رو استفاده از این سنگ ها برای کارهای حجمی و ابزارزنی مناسب نمی باشند.

سنگ کوارتزیت

سنگ کوارتزیت نوعی سنگ دگرگونی غیرفلزی می باشد. که از جنس کوارتز می باشد. سنگ کوارتز از قرار گرفتن ماسه‌سنگ غنی از کوارتز در برابر گرما، فشار و فعالیت شیمیایی ، و دگرگون شدن آن تشکیل می شود. با متصل شدن دانه‌های شن و سیمان سیلیس در این شرایط ، دانه‌های کوارتز باقدرت فوق العاده تشکیل می شوند.

ویژگی های سنگ کوارتزیت

• سنگ نمای ساختمان کوارتزیت ساختار بلوری دارد. بخاطر همین بسیار سخت بوده و مقاومت بالایی دارند. در بیشتر مواقع سنگ های کوارتزیت با سنگ های گرانیت اشتباه گرفته می‌شوند .

• این سنگ ها در مقایسه با گرانیت سخت تر هستند. ظاهر این سنگ ها زبر و بلوری‌ای است و به‌سادگی شناسایی می شود.

• از کوارتزیت در معماری و هنرهای تزئینی بسیار استفاده می شود. این سنگها در برابر سایش ، بسیار مقاوم می باشند. از این رو در سنگ پله، کف و صفحات ضد آب مورد استفاده قرار می گیرند.

• سنگ نمای ساختمان کوارتیزت در برابر مواد شیمیایی و هرگونه شرایط محیطی از مقاومت بالایی برخوردار می باشد. این سنگ در رنگ‌های خنثی یافت می شود

• سنگ کوارتیزت قیمت مقرون به صرفه ای دارد. و در نمای داخلی و خارجی ساختمان ، پل ها و تونل ها مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی دیگر از انواع سنگ نماها

همانگونه که در بالا اشاره کردیم ، سنگ نماها انواع متفاوتی دارند. برخی دیگر از انواع این سنگ ها چینی و کریستال، لایمستون و دیوریت می باشند. که در نمای ساختمان ، کف، سنگ پله، پل‌ها و تونل‌ها مورد استفاده قرار می گیرند.

• سنگ چینی

سنگ چینی یکی دیگر از انواع سنگ نمای ساختمان می باشد. که در رنگ‌های سفید و طوسی و بین این دورنگ یافت می شوند. این سنگ ها برای مصارف خاص و دکوراتیو مورد استفاده قرار می گیرند. سنگ های چینی مقاومت بالایی دارند و برای کارهای حجمی و ابزارزنی مورد استفاده قرار می گیرند.

• سنگ کریستال

این سنگ ها رنگ سفیدی به همراه رگه‌هایی آبی‌، سیاه‌ و یا زردرنگ دارند. در حال حاضر از کریستال ها برای نمای ساختمان استفاده نمی شود. از کریستال طولی و دانه‌درشت برای زیر کار استفاده می شود. این سنگ ها برای مکان هایی که به استحکام بالایی نیاز دارند ، مناسب می باشد.

• سنگ لایمستون

لایمستون به عنوان یک نوعی از سنگ نمای ساختمان ، به معنای سنگ‌آهک می باشد. به این سنگ ها در اصطلاح گل‌سنگ نیز گفته می شود. لایمستون کاربردی مشابه مرمریت دارد.

این سنگ ها بسیار نرم هستند و دوام و مقاومت پایینی دارند. از این رو اکثرا برای ابزارزنی و کار حجمی مورد استفاده قرار می گیرند و برای فضاهای خارجی مناسب نیستند. این سنگ فاقد تخلخل است . قدرت جذب آب آن بسیار بالا می باشد. و چرک پذیر می‌باشد.

• ماسه‌سنگ‌ها

به ماسه‌سنگ ها با نام سنداستون نیز شناخته می شود. این سنگ ها جزو سنگ‌های رسوبی می باشند که بافتی نرم و خشن دارند. این سنگ‌ها در مقابل یخبندان از مقاومت بالایی برخوردارند. ماسه سنگ ها به‌عنوان سنگ نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. آن ها قیمت پایینی دارند . و به شکل ، کلنگی و تیشه‌ای مورد استفاده قرار می گیرند.

• دیوریت

سنگ دیوریت قیمت نسبتاً ارزان دارد و مقاومت آن بالا می باشد. از این رو برای سنگ پله، کف و حتی در جاده‌سازی‌ها مورد استفاده قرار می گیرد.

• گابرو

سنگ گابرو در برابر هوازدگی از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است. گابرو قیمت مناسب دارد و برای نمای ساختمان، کف، پل و تونل استفاده می شود.

نتیجه گیری

• سنگ نما نوعی سنگ تزئینی می باشد. این سنگ در ابعاد و اندازه‌های مختلف تراش و برش داشته می شوند.

سنگ نمای ساختمان

• سنگ‌ نمای ساختمان بسیار سخت می باشد و در شرایط مختلف آب و هوایی از مقاومت بالایی برخوردار می باشد. از این رو برای کارهای مختلف نظیر نمای ساختمان، کف سازی، پیاده‌روسازی و حتی راه‌سازی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

• هر یک از انواع سنگ نماها در رنگ های متفاوتی در بازار موجودند. سنگ نمای تراورتن و گرانیت در طرح و رنگ های متنوع موجود می‌باشند از این رو بیشتر در کارهای تزئینی و دکوراتیو مورد استفاده قرار می گیرند.

• تخلخل سنگ ها به حفره های موجود در سنگ بستگی دارد. این حفره‌ها در نتیجه ی واکنش‌های شیمیایی و محلول¬های طبیعی روی سنگ حاصل می‌شوند. هراندازه که تخلخل سنگ نمای ساختمان زیاد باشد ، قدرت نفوذ آب در آن کمتر می شود. به عنوان مثال می توان به سنگ نمای گرانیت و تراورتن اشاره کرد.