طرحینه

طراحی باغ ویلا لاکچری – آموزش طراحی محوطه باغ

طراحی باغ ویلا لاکچری , اصول طراحی محوطه باغ , آموزش دیزاین باغ  : طراحی باغ پایه و اساس هر منظره عالی است. باغ رویایی شما چه شکلی است؟ با پیاده سازی رازهای طراحی باغ و ایده های ارائه شده در این زمینه در حیاط منزل خود می توانید به رویای خود واقعیت ببخشید.

دیزاین باغ تاثیر فوق العاده ای در زیبا نشان دادن محوطه منزل شما دارد. دیزاین باغ یکسری اصول و قواعدی دارد ، در واقع عناصر والمان های به کار رفته باید به شیوه ی درست در کنار هم قرار بگیرند. در غیراینصورت نمی توان به این فضا لقب باغ را نسبت داد. اگر شما به دنبال داشتن یک باغ و محوطه ی زیبا هستید در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

طراحی باغ ویلا لاکچری و لوکس

دیزاین باغ برپایه و اساس یکسری اصول و قواعد استوار است. لازمه ی یک دیزاین خوب برای این فضا داشتن دانش و اطلاعات قبلی است. با استفاده از این اصول و دانش می توان از فضای موجود بهره برداری بیشتری کرد. و بهترین و زیباترین فضا را طراحی کرد.
با درک اصول اولیه دیزاین باغ خلاقیت شما افزایش می یابد و می توانید ایده های جدیدتری ارائه دهید. رعایت این اصول باعث ایجاد تعادل و هماهنگی عناصر موجود در طرح را به همراه دارد. در ادامه به معرفی این اصول می پردازیم.

طراحی باغ

اصول طراحی باغ ویلا چیست ؟

اصول و قواعد دیزاین باغ به شرح زیر می باشد:

طراحی باغ

طراحی باغ

1. مساحت باغ

اولین اقدام در دیزاین باغ ، اندازه گیری مساحت باغ و در نظر گرفتن شکل هندسی آن می باشد. بعد از اندازه گیری نقشه ی کلی برای بخش های مختلف تعیین می شود.

2. یکپارچگی

منظور از یکپارچگی در دیزاین باغ ، تکرار و سازگاری یک طرح می باشد. شما می توانید عناصری مانند گیاهان و دکورها را به صورت تکراری در منظره استفاده کنید. هدف از یکپارچگی این است که عناصر مختلف در یک منظره برای ایجاد یک واحد یا موضوع مشترک در کنار هم قرار بگیرند.

3. تعادل

تعادل در طراحی باغ ویلا را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد : تعادل متقارن و تعادل نامتقارن. در تعادل متقارن دو طرف منظره کاملا شبیه به هم هستند. در حالی که در تعادل نامتقارن ترکیب منظره با عناصر و اشیای مختلف باعث ایجاد تعادل می شود.

4. بررسی وضعیت خاک

یکی از مهم ترین اقدامات در دیزاین باغ ، بررسی وضعیت خاک و کیفیت آن می باشد. قبل از هرگونه اقدام به کاشت بذر و نهال باید وضعیت خاک بررسی شود. چنانچه خاک از کیفیت خوبی برخوردار نباشد باید عملیات اضافه کردن مواد مغذی و کود انجام شود. بررسی وضعیت خاک باید توسط باغدار انجام شود. هرگونه سهل انگاری در رابطه با این موضوع در مراحل کاشت گل و گیاه شما را با مشکل روبه رو می کند.

5. انتخاب گل و گیاه در طراحی باغ

بعد از اینکه از کیفیت خاک اطمینان حاصل کردید ، نوبت به انتخاب گل و گیاهان مناسب به باغ می رسد. در انتخاب گل و گیاه باید شرایط آب و هوایی منطقه را مد نظر قرار داد. چراکه برخی از گل ها و گیاهان در مناطق گرمسیر رشد خوبی دارند و برخی در مناطق سردسیر. در واقع شرایط جغرافیایی تعیین کننده انتخاب گل و گیاه برای باغ می باشد.

6. آماده کردن سیستم آبیاری

یکی از مهم ترین ابزارها در در دیزاین باغ آماده سازی و فراهم کردن سیستم آبیاری می باشد. سیستم آبیاری انواع متفاوتی دارد. انتخاب نوع سیستم آبیاری در طراحی باغ ویلا به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال با آبیاری قطره ای می توان فضای سبزی در باغ داشت . علاوه بر آن این سیستم تاثیر مثبتی در روند رشد گیاهان خواهد داشت. از مهم ترین مزایای سیستم آبیاری قطره ای صرفه جویی در مصرف آب می باشد.

7. تهیه بذر و نهال

گام بعدی در دیزاین باغ تهیه بذر و نهال می باشد. در خرید بذر و نهال بایدفرمت دیزاین باغ را در نظر داشت. در خرید نهال دقت کنید که نهال ها و بذرهایی با کیفیت بالا را خریداری کنید. تا نتیجه ی مورد دلخواه شما کسب شود.

8. کاشت بذر و نهال

در طراحی باغ باید کاشت بذر و نهال توسط افراد متخصص در این حوزه انجام شود. چراکه کاشت و بذر نهال یک کار حرفه ای است و نیاز به تخصص دارد. و باید مطابق با اصول و شرایط خاصی انجام شود. تا نتیجه ی حاصل برای شما رضایت بخش باشد.

9. توجه به عنصر نورپردازی

نورپردازی در باغ به زمینه کاربری باغ بستگی دارد. با یک نورپردازی اصولی می توان زیبایی باغ را در زمان تاریکی دوچندان کرد. و از زیبایی باغ نهایت لذت را برد .

10. کشیدن حصار در باغ

هدف از حصارکشی مشخص کردن محوطه باغ می باشد. حصار کشی فقط محدود به قسمت خارج باغ نیست. در طراحی باغ گاها نیاز به جداسازی بخش های داخلی می باشد. از این رو حصار کشی می تواند در بخش داخل و خارج باغ انجام شود.

11. تهیه برنامه نگهداری

بعد از اتمام تمام مراحل فوق بایستی یک برنامه برای نگهداری و رسیدگی به باغ داشت . که به آن باغداری گفته می شود. هدف از باغداری نگهداری بخش های مختلف باغ و رسیدگی به آن می باشد.

سخن پایانی

طرحینه در این مقاله در مورد دیزاین باغ ، اصول و قواعد آن صحبت کرده است. ممکن است شما در طراحی ویلا ، یا حیاط منزل خود نیاز به یک باغ داشته باشید. با خواندن این مقاله می توانید با تمامی اصول و قواعد دیزاین باغ آشنا شوید. همانگونه که در این مقاله نیز اشاره کردیم ، دیزاین باغ یک کار تخصصی می باشد و باید توسط افراد متخصص در این حوزه انجام شود. هرگونه سهل انگاری در مراحل دیزاین باغ باعث می شود که از نتیجه ی کار رضایت نداشته باشید.