طرحینه

طراحی فضای سبز ویلا , باغ و حیاط خانه در تهران

طراحی فضای سبز در تهران ,  اجرای فضای سبز در تهران با اصول و استاندارد محوطه سازی , اجرای فضای سبز ویلا , باغ و حیاط خانه : فضای سبز به محوطه ای گفته می شود که ؛ به صورت جزئی یا کامل از چمن ، درختان ، بوته ها یا سایر پوشش های گیاهی پوشیده شده باشد. فضای سبز باعث زیبایی و کیفیت محیطی محلات می شود. و در بخش های شهری ، ویلا ، محوطه سازی و باغ ایجاد می شود.

دیزاین فضای سبز برپایه ی یکسری اصول و قواعد استوار است. بهتراست بگوییم اجرا و پیاده سازی یک فضای سبز یک کار حرفه ای است و نیاز به تخصص دارد. در طراحی یک فضای منحصر به فرد و متفاوت ایده و خلاقیت و استفاده از به روزترین فاکتورهای روز دنیا حرف اول را می زند.

نکات مهم در طراحی فضای سبز

در ادامه این مقاله قصد داریم نکات و اصول و قواعد دیزاین فضای سبز را به شما معرفی کنیم ، برخی از این نکات عبارتند از :

طراحی فضای سبز 

1. استفاده از تمام فضای موجود

لزوم دیزاین حرفه ای فضای سبز استفاده حداکثری از فضای موجود می باشد. هیچ مساحتی از فضای سبز نباید خالی و بدون کاشت باقی بماند.

2. توجه به تناسب ابعاد

دیزاین فضای سبز به هر نحوی که باشد باید تناسب ابعاد در آن رعایت شود. به عنوان مثال طراحی استخر و زمین بازی باید متناسب با ابعاد کل فضای سبز باشد. بزرگی بیش از حد در طراحی می تواند زیبایی محیط را از بین ببرد.

3. کاشت گل

در طراحی فضای سبز کاشت گل ها به اندازه کاشت درختان و گیاهان اهمیت دارد. درسته که عمر گل بسیار کوتاه است اما زیبایی گل می تواند جذابیت و حال و هوای فضای سبز را جذاب تر و دلنشین تر سازد. درسته که کاشت دوباره گل هزینه های اضافی و زیادی می طلبد .اما تاثیر فوق العاده ای در زیبایی محیط خواهد داشت.

4. تعبیه یک سیستم آبیاری

سیستم آبیاری حرفه ای در داشتن یک دیزاین خوب و عالی بسیار حائز اهمیت می باشد. در طراحی باغ ویلا و طراحی ویلا لوکس باید به این موضوع توجه کرد. و یک سیستم آبیاری حرفه ای را تعبیه کرد. هرگونه سهل انگاری در انتخاب یک سیستم آبیاری مناسب در طراحی فضای سبز می تواند باعث هدر رفتن آب ، اتلاف زمان و هزینه در طراحی شود.

طراحی فضای سبز

دیزاین و اجرای فضای سبز در تهران

دیزاین فضای سبز در تهران را می توان به دسته های زیر تقسیم بندی کرد:

دیزاین فضای سبز ویلا

برای طراحی یک محطوطه سبز در ویلا باید به نکات زیر توجه کرد :

ساختار ساختمان

برای اجرای فضای سبز در ویلا باید ساختار ساختمان را مدنظر قرار داد. و سپس متناسب با ساختار ساختمان یک فضای سبز و ایده آل را پیاده سازی و اجرا کرد.

کاربری ویلا

در ایجاد یک فضای سبز در ویلا باید به کاربری ویلا توجه کرد.

طراحی مسیر پیاده روی

در طراحی فضای سبز در ویلا باید یک مسیر پیاده روی را ایجاد کرد و برای ورود به ویلا یک یا دو مسیر را پیاده سازی کرد.

طراحی فضای سبز

تعبیه نیمکت

در میان بوته ها و درختان ویلا می توان نیمکت قرار داد. تعبیه نیمکت و صندلی در فضای سبز ویلا به دلیل رفت و آمد بیشتر از اهمیت زیادی برخوردار است.

کاشت بذر ، گل و گیاهان

برای کاشت بذر ، گل و گیاهان در ویلا باید منطقه جغرافیایی ویلا ، شرایط آب و هوایی
، سیستم آبیاری ، میزان تابش نور خورشید ، دمای هوا ، ظرفیت و پتانسیل خاک و … را در نظر گرفت و متناسب با آن گیاهان مناسبی را کاشت.

طراحی فضای سبز شهری

در دیزاین فضای سبز در محوطه شهر معمولا گیاهان و گل ها به صورت قرینه ای کاشت می شوند. فضای سبز شهری می تواند برای ایجاد یک میدان ، پارک یا پارکچه باشد. متناسب با نوع کاربری و اینکه آیا فضای سبز جنبه ی بصری دارد یا رفت و آمد ، طراحی می تواند متفاوت باشد.

فضای سبز شهری

گل و گیاهانی که در دیزاین فضای سبز شهری کاشته می شوند باید در برابر نورخورشید مقاومت زیادی داشته باشند و به آبیاری منظم نیاز نداشته باشند.

برای دیزاین فضای سبز متفاوت در محیط شهر می توانید از الگوهای خاصی نظیر مجسمه های سبز استفاده کنید. نکته ی مهم در طراحی فضای سبز شهری دوام و ماندگاری گل و گیاهان کاشته شده می باشد .

دیزاین فضای سبز باغ

طراحی باغ ویلا یک کار تخصصی می باشد. در طراحی چنین فضایی از درختان و بوته های بیشتری استفاده می شود. در دیزاین باغ ویلا باید به موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی توجه کرد و متناسب با آن بذر و نهال کاشت. تعبیه یک سیستم آبیاری مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است. سیستم آبیاری باید قبل از کاشت بذر و نهال و گل و گیاهان تعبیه شود. و سپس در مورد محل قرار گیری گل و گیاهان تصمیم گیری کرد. تعبیه سیستم آبیاری مناسب باعث سرزندگی فضای سبز می شود.

دیزاین فضای سبز باغ

دیزاین فضای سبز تالار

دیزاین فضای سبز تالار باید به شکلی متفاوت تر باشد. در فضای سبز تالار باید یک مکانی برای رفت و آمد مهمان ها پیاده سازی و اجرا شود. نورپردازی در این طراحی از اهمیت بیشتری برخوردار است. اجرای نورپردازی و تعبیه نیمکت در فضای سبز تالار باید توسط افراد حرفه ای انجام شود. چرا این موضوع لازمه ی بهره برداری تجاری از فضای سبز تالار می باشد.

فضای سبز تالار

دیزاین فضای سبز باغچه

همه ی افراد به فضای سبز علاقه ی شدیدی دارند. در صورتی که منزل شما دارای حیاط باشد می توانید یک بخشی را به عنوان باغچه در نظر بگیرید و یک فضای سبز در آن ایجاد کنید.باید بگوییم که طراحی فضای سبز باغچه به مراتب سخت تر از طراحی یک محوطه با ابعاد بزرگ تر می باشد. این کار نیاز به تخصص دارد. انتخاب گل و گیاهان سخت تر می باشد و باید به صورت حرفه ای انجام شود. برای طراحی یک باغچه ی زیبا می توانید از شرکتهای معرفی شده در طرحینه کمک بگیرید.

در انتخاب خود دقت لازم را داشته باشید چرا که طرحینه هیچ مسئولیتی در قبال معرفی شرکتها ندارد. لذا قبل از خرید و یا دریافت خدمات شرکت های معرفی شده را تحقیق کنید .

دیزاین فضای سبز باغچه

طراحی استخر در فضای سبز

در صورت وجود فضای کافی می توانید یک استخر را در فضای سبز طراحی و اجرا کنید. حوض های فواره ای و جوی های کوچک در فضای سبز می تواند محوطه را زیباتر و دلنشین تر سازد.

برخی از سوالات پیرامون طراحی فضای سبز

در ادامه به بررسی سوالات رایج در مورد دیزاین فضای سبز می پردازیم :

1.اصول و قوانین دیزاین فضای سبز چیست؟

در دیزاین فضای سبز باید از حداکثر فضا استفاده کرد. در دیزاین فضای سبز باغچه اگر ابعاد باغچه کوچک باشد به جای کاشت درختان تنومند می توانید نهال و بوته هایی با ارتفاع کمتر بکارید.

2.دیزاین فضای سبز تالارها چگونه انجام می شود؟

دیزاین فضای سبز تالارها باید جنبه ی تزئینی داشته باشد. و در این طراحی باید توجه ویژه ای به نورپردازی داشت. برای ایجاد یک محیط سرسبز برای برگزاری مراسمات می توان از گیاهان تزئینی استفاده کرد.

3. اصول طراحی فضای سبز شهری چیست ؟

مهم ترین اصل در دیزاین فضای سبز شهری این است که ، گل و گیاهانی که در فضای شهری کاشته می شود باید نیاز به نگهداری و رسیدگی کمتری داشته باشند.

4. دیزاین فضای سبز ویلایی چگونه باید باشد؟

دیزاین فضای سبز ویلا به محوطه آن ، ساختار ویلا و میزان پتانسیل برای کاشت گل و گیاه بستگی دارد. در طراحی باغ ویلای لوکس در تهران معمولا از درختان تنومند استفاده می شود که زیبایی ویلا را دوچندان می کنند.

سخن آخر

دیزاین فضای سبز شامل مراحل مختلفی است از قبیل : اندازه گیری ابعاد محیط ، تعبیه سیستم آبیاری ، نیمکت گذاری ، انتخاب بذر و گل و گیاهان مختلف و کاشت آن ها. دیزاین فضای سبز کار حرفه ای است و باید توسط افراد متخصص پیاده سازی و اجرا شود.