طرحینه

طراحی محوطه سازی مدرن باغ ویلا ، ویلای شمال ، حیاط در تهران

در محوطه سازی مدرن از مجموعه ای از گل و گیاهان و بوته ها برای ایجاد یک فضای سبز استفاده می شود. محوطه سازی مدرن بر پایه ی یکسری اصول و قواعد استوار است که در ادامه این مقاله به این موضوع بیشتر می پردازیم.

طراحی محوطه سازی مدرن باغ ویلا ، ویلای شمال ، حیاط در تهران : محوطه سازی مدرن که به آن محوطه سازی معاصر نیز گفته می شود ، از مجموعه ای از خطوط منظم ، اشکال هندسی و معماری شکل می گیرد. در این نوع محوطه سازی با استفاده از کاشت گل ، بوته و درخت فضایی دلپذیر و جذاب طراحی می شود. در بیشتر اوقات محوطه سازی مدرن برای تکمیل معماری یک خانه یا ساختمان طراحی می شود.

محوطه سازی مدرن مبتنی بر یکسری اصول و قواعد می باشد. با تکیه بر این اصول و قواعد در طراحی ، می توان فضایی مدرن ، جذاب با المان های امروزی داشت. برای آشنایی با این اصول و قواعد در ادامه با ما همراه باشید.

طراحی محوطه سازی مدرن

طراحی محوطه سازی مدرن

منظور از محوطه سازی مدرن اجرای فضای سبز ، استفاده از عناصر و المان های مختلف برای ایجاد یک مرکز تفریحی در فضای باز و بیرون از ساختمان های مسکونی ، اداری و تجاری می باشد.

طراحی محوطه سازی مدرن

در دیزاین محوطه سازی مدرن خلاقیت و ایده های ناب حرف اول را می زند. این طراحی یک کار تخصصی است و باید توسط افرادی که در این حوزه دانش و تخصص کافی دارند ، اجرا شود. برای این منظور می توانید از طرحینه کمک بگیرید.
طرحینه شرکت های تخصصی را که در این زمینه ایده ها و طرح های خلاقانه دارند را به شما معرفی می کند.

اصول طراحی محوطه سازی مدرن

طراحی محوطه در سبک ها و گرایش های متفاوتی انجام می شود. همه ی این سبک ها بر پایه ی یکسری اصول بنیادین استوار هستند. در ادامه به معرفی اصول محوطه سازی مدرن می پردازیم:

طراحی محوطه سازی مدرن

یکپارچگی

منظور از یکپارچگی ، هماهنگی میان المان های مختلف در طراحی است. بر طبق این اصل باید کل محوطه به صورت یکدست و با گرایش خاصی طراحی و پیاده سازی شود.

تعادل

در محوطه سازی مدرن باید اصل توازن میان اجزای مختلف برقرار باشد. در این نوع محوطه سازی المان ها باید متناسب با رنگ ، ابعاد و بافتشان در کنار یکدیگر قرار بگیرند. در واقع وزن بصری میان عناصر و المان ها باید به صورت هماهنگ و متعادل توزیع شود.
با تکیه بر اصل تعادل از تراکم و شلوغی یک و خلوت بودن بخش دیگر جلوگیری می شود.

تضاد و هارمونی

منظور از اصل هارمونی در طراحی محوطه سازی مدرن این است که میان المان ها و عناصر طراحی یکپارچگی و هماهنگی وجود داشته باشد.
اصل تضاد بر این است که با ایجاد یک نکته ی کانونی می توان فضا را از حالت یکنواخت بودن خارج کرد.
با تکیه بر تضاد و هارمونی می توان جذابیت محیط را دو چندان کرد.

رنگ

یکی دیگر از اصول مهم در محوطه سازی مدرن انتخاب رنگ ها می باشد. انتخاب رنگ ها باید مبنی بر ترکیب بندی اصولی باشد. رنگ هایی که برای پس زمینه یا پیش زمینه انتخاب می شوند. باید در عین هارمونی و تناسب با عناصر دیگر تنوع بصری و تضادهای مطلوبی را ایجاد کنند.

خطوط

خطوط در طراحی محوطه سازی مدرن به صورت افقی ، عمودی یا مورب هستند. با استفاده از خطوط می توان بر یک المان تاکید بیشتری داشت. و به یک نکته کانونی نظیر استخر یا آبنما جلب توجه کرد.

هر کدام از خطوط تاثیر متفاوتی در محوطه سازی دارند. مثلا از خطوط افقی برای ایجاد ساختارهای خطی مانند لبه ی پیاده روها ، باغچه ها ، استخر و سکوها استفاده می شود. و تنه ی درختان خطوط عمودی هستند.

با خطوط مستقیم به همراه زوایای خشک می توان یک طراحی رسمی داشت. و خطوط منحنی یا مورب برای طراحی های غیررسمی مناسب هستند.

تکرار

یکی دیگر از اصول مهم در طراحی محوطه سازی مدرن تکرار می باشد. با عنصر تکرار می توان یک ریتم یا توالی را در طراحی به وجود آورد. ریتم و توالی نباید به گونه ای باشد که باعث یکنواختی یا خستگی بصری شود.

با استفاده از ویژگی توالی می توان بر یک نکته کانونی یا یک المان خاص نظیرساختمان ویلا تاکید کرد. مثلا با پیاده رویی که پوشیده از درختان باشد در دو طرف ویلا می توان بر ساختمان ویلا تاکید کرد.

محوطه سازی مدرن چگونه پیاده سازی و اجرا می شود؟

در ادامه به معرفی مراحل محوطه سازی مدرن می پردازیم :

محوطه سازی مبتنی بر یک الگوی محیطی خاص

برای محوطه سازی مدرن باید از یک الگوی محیطی متفاوت و خاص پیروی کنید. در محوطه سازی باغ ویلا اکثرا از فرمت مستطیل یا بیضی استفاده می کنند. شما می توانید از یک الگوی محیطی متفاوتی برای محوطه سازی استفاده کنید. به عنوان مثال شما می توانید با استفاده از الگوهای هندسی نامنظم ، محوطه ای جذاب و مدرن طراحی کنید.

طراحی چمن کاری خاص

گام بعدی در محوطه سازی مدرن طراحی و اجرای یک چمن کاری خاص و جذاب می باشد. در چمن کاری ها می توان از مدل ها و طرح های متنوعی استفاده کرد. و یک شکل متفاوتی از چمن کاری راپیاده سازی کرد. چمن هایی به طرح قو ، ستاره ای و… فضای محوطه را بسیار جذاب تر خواهند کرد.

بهره گیری از المان های تکمیلی

برای اینکه طراحی محوطه سازی مدرن بسیار جذاب و ایده آل باشد. لازم است که علاوه بر استفاده از عناصری نظیر گل و گیاهان و درختان ، از المان های تکمیلی نظیر آلاچیق ، کنده های درخت (برای نشستن)، استخر، آبنما و …استفاده کنید.

شما می توانید از هرکدام از تجهیزات یک عدد یا به تعداد بیشتری استفاده کنید. تنها نکته ای که اهمیت دارد این است که از این المان ها به شیوه ی موثری استفاده کنید. به عنوان مثال آلاچیق و باربیکو باید در فاصله ی موثری از استخر قرار بگیرد. تا در عین زیبایی از فضای آلاچیق و کاربری باربکیو استفاده ی موثری داشت. در واقع هدف اصلی در طراحی محوطه سازی مدرن این است که طراحی فضای سبز باید به گونه ای باشد که در عین زیبایی کاربری آن نیز مد نظر باشد.

استفاده از المان های ترکیبی و تکمیلی باید متناسب با پتانسیل و فضای موجود باشد.

از معجزه ی نورپردازی غافل نشوید

در گام آخر به عنصر نورپردازی در محوطه سازی باغ ویلا توجه کنید. نورپردازی به عنوان معجزه عمل می کند و زیبایی فضای سبز شما را دوچندان خواهد کرد. با استفاده از عنصر نورپردازی می توانید به شکلی متفاوت محوطه سازی کنید و فضای متفاوت را طراحی کنید. جلوه فضای باغ ویلا با نورپردازی در شب کاملا متفاوت خواهد بود .

سخن پایانی

در این مقاله در مورد محوطه سازی مدرن صحبت کردیم. اصول محوطه سازی مدرن و مراحل و چگونگی طراحی آن را شرح دادیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.