طرحینه

فرق کاشی و سرامیک – تفاوت کاشی و سرامیک – کاربرد کاشی و سرامیک

فرق کاشی و سرامیک – تفاوت کاشی و سرامیک – کاربرد کاشی و سرامیک : درحال حاضر استفاده از کاشی و سرامیک در صنعت ساختمان سازی و بازسازی ساختمان بسیار رایج می باشد. معمولا کاشی ها به عنوان دیوارپوش و سرامیک ها به عنوان کفپوش مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله قصد داریم در مورد این دو محصول توضیحات بیشتری ارائه دهیم و در مورد تفاوت های این دو محصول اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

فرق کاشی و سرامیک

کاشی و سرامیک

کاشی نوعی از آجر می باشد که ضخامت کمتری دارد و دارای روکش لعابی می باشد. فرق کاشی و سرامیک در خصوصیات آن ها می باشد. یک کاشی از دو بخش تشکیل شده است:

• سفال

قسمت اصلی کاشی ، سفالی می باشد و به آن استخوان بندی کاشی نیز گفته می شود.

• لعاب

لعاب کاشی ، ماده ای شیشه ای می باشد ، که به صورت پوششی روی قسما سفالی کاشی قرار می گیرد.
سرامیک هم ماده ای غیرآلی است که از ترکیب ماسه(کاهش قابلیت چین خوردگی)، خاک رس(موجب انعطاف و نرمی ‌و تشکیل ذرات بلوری سرامیک) و فلدسپار(کاهش دمای پخت و موثر بودن در تشکیل توده شیشه‌اى و چسباننده ذرات بلوری) در دمای بالا تولید می شود و با استفاده از لعاب شیشه ای منسجم می شود . همین ویژگی ها سبب فرق کاشی و سرامیک شده است.

خصوصیات سرامیک

  • سرامیک ها در برابر حرارت مقاومت بالایی دارند.
  • سرامیک ها در برابر نفوذ آب مقاوم می باشند.
  • سرامیک ها در برابر جریان الکتریسیته مقاومت بالایی دارند.
  • سرامیک ها سخت هستند و در حلال ها غیر قابل حل می باشند.

سرامیک ها در صنایع مختلف کاربرد گسترده ای دارند. زمانی که از آن به عنوان لعاب کاشی استفاده می شود ، محصول نهایی اصطلاحا سرامیک می باشد.در حالت کلی کاشی هایی که روی دیوار نصب می شوند ، کاشی نام دارند. و کاشی هایی که در کف ساختمان نصب می شوند، کاشی هایی با روکش لعابی هستند که به آن ها سرامیک می گویند. قیمت سرامیک و کاشی در ابعاد و طرح های مختلف با یکدیگر متفاوت می باشد.

فرق کاشی و سرامیک

مهم ترین تفاوتی که کاشی ها و سرامیک ها با یکدیگر دارند ، استحکام متفاوت آن ها می باشد. در زمان تولید کاشی به دلیل ظریف بودن آن ، وزن پرس کمتری روی آن اعمال می شود. اما در سرامیک به دلیل استحکام بالا ، وزن پرس سنگین تری اعمال می شود و همین امر باعث شده که نصب کاشی روی دیوار باشد و سرامیک در کف نصب شود. از تفاوت های دیگر کاشی و سرامیک عبارتند از:

• کاشی ها در برابر فشار، گرما و سرما مقاومت کمتری دارند. از این رو کاشی ها در محیط بسته و دیوارهایی که پشت آن ها رطوبت ندارد ، مورد استفاده قرار می گیرند.

• مهم ترین فرق کاشی و سرامیک در این است که در کاشی ها درصد جذب آب بالا می باشد. از این رو از کاشی برای نصب روی دیوار استفاده می شود. و کارکردن آن روی ارتفاع راحت تر می باشد.

• سرامیک ها در مقایسه با کاشی ها در برابر گرما، سرمای شدید، رطوبت و فشار زیاد از مقاومت بالایی برخوردارند.

کاشی یا سرامیک ، کدام بهتر است؟

ممکن است این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که آیا کاشی بهتر است یا سرامیک؟ در پاسخ باید بگوییم این موضوع به نوع کاربرد آن ها بستگی دارد. با در نظر گرفتن کاربرد ، کاربری ، و خصوصیات کاشی و سرامیک ، فرق کاشی و سرامیک می توان مشخص کرد ، که کدام یک از محصولات برای کدام فضا مناسب می باشند.

چگونگی تشخیص کاشی از سرامیک

در نحوه تولید کاشی و سرامیک تفاوت های اساسی وجود دارد. مهم ترین تفاوت آن ها تفاوت در دما و تعداد دفعات پخت می باشد. برای ساخت کاشی و سرامیک محصول بدون لعاب ابتدا در دمای 1250-1200 پخت می شود.و سپس در دمای 1100-1260 مجددا پخته می شود.

تفاوت ظاهری کاشی با سرامیک در چیست؟

از نظر ظاهری کاشی و سرامیک بسیار شبیه یکدیگر می باشند . اما از نظر ظاهری فرق کاشی و سرامیک را می توان به راحتی تشخیص داد. گل سرامیک بیشتر از کاشی پخت داده می شود ، و به همین دلیل پررنگ تر می باشد. علاوه بر آن ضخامت سرامیک در مقایسه با کاشی بیشتر است. کاشی ها معمولا ابعادی حدود ۱۰×۱۰ الی ۴۰×۴۰ و ضخامت 6 الی 10 میلیمتر دارند.

کاربرد کاشی و سرامیک

سرامیک ها در مقایسه با کاشی ها مقاومت بالایی دارند . از این دو محصول در صنعت ساختمان سازی بیشتر استفاده می شود. کاشی ها با توجه به ویژگی هایی که دارند ، در محیط های باز قابل استفاده نمی باشند. فرق کاشی و سرامیک در این است که ؛ کاشی ها در مقایسه با سرامیک قدرت جذب آب بالاتری دارند از این رو به عنوان دیوارپوش مورد استفاده قرار می گیرند و برای پوشش دیوارهای داخلی ساختمان و ابنیه مثل دیوارهای آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام انتخاب مناسبی هستند. سرامیک ها به عنوان کفپوش در دکوراسیون داخلی ساختمان و محیط های باز قابل استفاده می باشند.

چیزی که در بازار کاشی و سرامیک توجه افراد را به خود جلب می کند تنوع بالا در طرح و رنگ کاشی نسبت به سرامیک است.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد کاشی و سرامیک و فرق کاشی و سرامیک توضیحاتی ارائه دادیم. لازم به ذکر است که کاشی ها و سرامیک ها برحسب نوع مواد به کار رفته در لعاب آن ها و ابعادشان در بسته بندی متفاوتی قرار می گیرند که کاربردهای متفاوتی دارند. و شما متناسب با نیاز خود می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.