طرحینه

بررسی قفل دیجیتال هوشمند درب ضد سرقت

بررسی قفل دیجیتال هوشمند درب ضد سرقت

قفل دیجیتال هوشمند : درب های ضد سرقت به دلیل ویژگی هایی که دارند امنیت بیشتری نسبت به درب های معمولی دارند ولی اگر به دنبال امنیت بیشتری هستید باید بگوییم که حتما از قفل های دیجیتال هوشمند استفاده کنید. قفل های معمولی توسط افراد ماهر و کار بلدی ممکن است باز شوند در حالی که قفل های هوشمند با استفاده از فناوری روز دنیا ساخته شده اند و به آسانی باز نمی شوند به طوری که می توان گفت درصد باز شدن آن ها بسیار پایین می باشد. در این قسمت به بررسی قفل دیجیتال و انواع آن می پردازیم.

منظور از قفل دیجیتال چه نوع قفلی می باشد؟

قفل دیجیتال با استفاده از فناوری های جدید ساخته شده است که با توجه به ویژگی هایی که دارد احتمال باز شدن آن توسط سارقین بسیار پایین می باشد از این رو امنیت بسیار برای ساختمان ایجاد می کند. در ادامه برای آشنایی بیشتر با این نوع قفل به بررسی ویژگی های آن می پردازیم.

استفاده از قفل هوشمند برای درب ضد سرقت چه مزایایی دارد؟

قفل دیجیتال هوشمند درب ضد سرقت

این قفل های ویژگی هایی مختلفی دارند که همه آن ها باعث ایجاد امنیت بسیار زیاد در ساختمان می شود از ویژگی ها عبارت اند از:

 • قفل امنیتی :  برای باز کردن قفل هوشمند هم‌زمان کارت و رمز عبور نیاز می باشد از این رو اگر شما کارت خود را گم کرده اید نباید نگران باز شدن درب توسط یابنده کارت باشید زیرا در به تنهایی با کارت باز نمی شود بلکه رمز عبور نیز مورد نیاز می باشد.
 • سیستم اعلام حریق :  این قفل زمانی که در ساختمان آتش سوزی رخ دهد خیلی سریع به شما اطلاع می دهد.
 • سیستم ضد شوک :  در صورتی که به این قفل‌ها، ولتاژ غیرمجازی وارد شود، قفل دیجیتال به طور اتوماتیک خاموش می‌شود.
 • دارا بودن قفل کودک
 • سیستم ضد سرقت : زمانی که افراد دیگر یعنی سارقین رمز قفل را چندین بار به نادرستی وارد کنند و با استفاده از ضربه و ابزار دیگری بخواهند درب را باز کنند و قفل را از کار بیندازند آلارم درب روشن می شود.
 • قفل شدن خودکار درب : با وجود این قفل‌ها، درب به صورت خودکار با بسته شدن قفل می‌شود. بدین معنا که امکان باز کردن در از بیرون بدون کارت و رمز میسر نیست؛ اما امکان باز کردن در از داخل وجود دارد؛ بنابراین دیگر نگرانی برای قفل کردن در وجود ندارد.
 • عدم نیاز به دسته کلید : در این نوع قفل ها دسته کلید حذف می شود. اگر جز آن دسته افرادی هستید که دسته کلیدهای خود را فراموش می کنید قفل های هوشمند مناسب شما خواهند بود زیرا برای باز کردن دیگر به کلید نیاز ندارید.
 • ظاهر شیک : قفل هوشمند ظاهری شیک دارد و باعث زیباتر شدن درب و ساختمان می شود.
 • باز و بسته کردن درب با استفاده از ریموت : در بعضی از مدل ها افراد می توانند با استفاده از گوشی خود درب را باز و بسته کنند.

همه این ویژگی های مثبت در کنار هم باعث می شوند ساختمان هایی که دارای درب ضد سرقت با قفل هوشمند هستند امنیت بالایی داشته باشند. در حالت کلی نمی توان گفت این نوع قفل ها توسط سارقین باز نمی شوند فقط باز کردن آن ها کار بسیار دشوار و پیچیده ای می باشد که به زمان زیادی نیاز دارد.

قفل دیجیتال هوشمند درب ضد سرقت چند نوع می باشد؟

 • قفل هوشمند کارتی (قفل درب ضد سرقت کارتی)
 • قفل هوشمند رمزدار
 • قفل دیجیتال اثر انگشتی

قفل درب ضد سرقت اثر انگشتی

این نوع قفل امنیت بیشتری نسبت به مدل های دیگر دارد و باید برای باز کردن آن از اثر انگشت استفاده شود. به این شکل که اثر انگشت همه اعضای خانواده در آن ثبت می شود و فقط با آن ها باز می شود. برای باز کردن قفل اثر انگشتی به کلید و یا کارت و … نیازی ندارید. شما می توانید به تعداد زیاد اثر انگشت در قفل ثبت کنید برخی از مدل ها می توانند تا 100 اثر انگشت در خود ذخیره کنند.

قفل هوشمند رمزدار

برای باز کردن این نوع قفل باید از رمز 6 تا 12 رقمی استفاده کنید. این مدل نیز امنیت زیادی دارد زیرا پیدا کردن رمزعبور کار راحتی نمی باشد.

قفل کارتی درب ضد سرقت

قفل کارتی دارای مغزی الکترونیکی است و در نتیجه تنها به افرادی که کارت مغناطیسی دارند و رمز آن را نیز می‌دانند اجازه ورود می‌دهد. امروزه استفاده از قفل کارتی در بسیاری از هتل‌ها متداول است. این مدل از قفل‌های دیجیتال دارای چند کارت هستند که می‌تواند در اختیار ساکنین خانه قرار گیرند. برخی قفل‌های کارتی این قابلیت را دارند که مشخص کنند که چه فردی در چه تاریخ و ساعتی می‌تواند قفل را باز کنند و در غیر آن زمان رمزها کار نمی‌کند.

قفل های کارتی انواع مختلفی دارند که عبارت اند از:

 • قفل کارتی با کارت RFID : برای باز کردن در با این نوع کارت نیازی به تماس مستقیم کارت با درب وجود ندارد بلکه با قراری امواج رادیویی بین کارت و در قفل باز می شود.
 • قفل کارتی آفلاین : در این نوع قفل، هیچ ارتباطی بین قفل و نرم افزار نیست و همه ارتباطات از طریق همان کارت است.
 • قفل کارتی با کارت تماس مستقیم : ابتدایی ترین و ساده ترین نوع قفل کارتی تماس مستقیم می باشد. در این مدل کارت مستقیم بر روی قفل قرار می گیرد و درب باز می شود. بیشتر از این نوع قفل در هتل ها استفاده می شود.
 • قفل کارتی آنلاین : باز و بسته شدن این قفل به صورت آنلاین و از طریق سیستم وایرلس که به نرم‌افزار اصلی وصل شده صورت می‌گیرد و نیاز به حضور فرد نیست. در واقع این قفل به صورت ریموت باز و بسته می‎شود.

منظور از کلید مکانیکی چیست؟

قفل های هوشمند درب ضد سرقت دارای کلیدهای مکانیکی می باشند که به صورت روزمره از آن ها استفاده نمی شود بلکه فقط در مواردی که افراد کارت خود را گم کرده و یا رمز عبور را فراموش کرده اند مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا می توان برای انواع درب های ضد سرقت قفل هوشمند نصب کرد؟

بهتر است بدانید در بازار ایران سه نوع درب ضد سرقت وجود دارد که بر روی همه آن ها می توان قفل هوشمند نصب کرد. انواع درب ضد سرقت عبارت اند از: درب ضد سرقت چینی، درب ضد سرقت ترک و ایرانی. هر کدام از این درب ها ویژگی هایی دارند که باید با توجه به آن قفل را نصب کرد.

بر روی درب های ضد سرقت ایرانی و ترک می توان به راحتی قفل هوشمند نصب کرد ولی برای نصب قفل بر روی درب های چینی باید به نکات مختلفی توجه کنید. بر روی درب‌های ضد سرقت چینی بهتر است از قفل‌های بدون دستگیره استفاده شود؛ چرا که نصب قفل دیجیتال با دستگیره، سیستم مرکزی قفل ضد سرقت درب چینی را از کار می‌اندازد و عملا درب ضد سرقت کارایی خود را از دست خواهد داد.

برای نصب قفل دیجیتال هوشمند بر روی درب ضد سرقت توجه به چه نکاتی الزامی می باشد؟

برای نصب قفل دیجیتال باید ضخامت درب را در نظر گرفت به طوری که ضخامت درب باید حداقل باید ۳٫۵ تا ۹ سانتی‌متر باشد. همچنین طول شفت نباید از مرکز درب خارج شود و فاصله لبه درب ضد سرقت تا نقش و نگارهای بر روی درب باید حداقل ۱۲ سانتی‌متر باشد. درب هایی که این ویژگی ها را ندارند امکان نصب قفل هوشمند بر روی آن ها امکان پذیر نمی باشد.

بررسی قیمت قفل هوشمند دیجیتال

نمی توان به طور دقیق هزینه مورد نیاز برای خرید و نصب قفل دیجیتال را بیان کرد زیرا قیمت به عوامل زیادی بستگی دارد از این رو هر یک از آن ها قیمت های متفاوتی دارند. از جمله مواردی که بر روی قیمت قفل تاثیر گذار می باشند می توان به کشور سازنده و برند قفل، جنس و کیفیت قفل، ظاهر قفل و روش باز کردن آن اشاره کرد. هرچه کیفیت و جنس قفل بالا باشد قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.