طرحینه

قوانین طراحی دکوراسیون داخلی ، اصول طراحی دکوراسیون داخلی

قوانین طراحی دکوراسیون داخلی ، اصول طراحی دکوراسیون داخلی : در حال حاضر ، طراحی دکوراسیون داخلی ، به یکی از موضوعات حائز اهمیت تبدیل شده است و طرفداران زیادی پیدا کرده است. بدون شک همه ی ما خواهان داشتن بهترین دکوراسیون برای منزل ، اداره و… هستیم.

قوانین طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون ، بر یکسری اصول اساسی و قوانین خاصی برای تزیین و طراحی استوار می باشد . با شناخت این قوانین می توانید دکوراسیونی ایده آل طراحی کنید. در ادامه این مقاله تصمیم داریم ، قوانین مربوط به دیزاین داخلی را به شما معرفی کنیم.

قوانین طراحی دکوراسیون داخلی

در ادامه اصول طراحی دکوراسیون را به شما معرفی می کنیم:

قوانین طراحی دکوراسیون داخلی

نقطه کانونی

اولین اصل در طراحی دکوراسیون مشخص کردن نقطه کانونی می باشد . انتخاب نقطه کانونی بسیار حائز اهمیت می باشد ، چرا که این نقطه می تواند بر طراحی کل فضا تاثیر بگذارد.

با انتخاب اصولی نقطه کانونی می توان جذابیت بصری فضای داخلی را افزایش داد. در دکوراسیون پذیرایی ، محل قرار گرفتن تلویزیون ، آینه ، و شومینه می تواند نقطه کانونی باشد. با مشخص شدن نقطه کانونی ،سایر المان ها نیز تحت تاثیر آن خواهند بود.

تضاد

عنصر تضاد یکی از قوانین طراحی دکوراسیون داخلی می باشد. با استفاده از تضاد ، می توان دکوراسیون را از حالت یکنواخت بودن ، خارج کرد و تفاوت های جذابی را ایجاد کرد. با کمک تضاد می توان شادابی و جذابیت دکوراسیون را افزایش داد.

تضاد به نوع متریال، فرم، رنگ، بافت و اندازه اجسام با یکدیگر محدود می شود.

نمونه هایی از تضاد

1. استفاده از اجسام دکوری ، در قفسه کتابخانه

2. چیدمان متفاوت کتاب های موجود در قفسه کتابخانه

3. نورپردازی متفاوت ، شدت نور یا رنگ یا زاویه های مختلف تابش نور

تکرار

ممکن است، تکرار در طراحی داخلی به گوش شما هم رسیده باشد. تکرار در قوانین طراحی دکوراسیون داخلی شامل متریال ، طرح ، رنگ ، بافت ،اندازه ، شکل اجسام ، را می باشد. با تکرار می توانید چیدمان ، را محتول کنید .

در واقع با تکرار می توان ویژگی های مشابه و متشابه را به همدیگر متصل کرد و یکپارچگی و انسجام را در طراحی ایجاد کرد. به عنوان مثال با تکرار چیدمان چند تابلو کوچک یا متوسط در کنار یکدیگر در هال یا نشیمن می توانید ریتمی موزون در این فضا طراحی کنید.

تعادل

تعادل به معنی تقارن نیست. منظور از تعادل در قوانین طراحی دکوراسیون داخلی این است که اجسام ، رنگ ها ، بافت ها و متریال ها توزیع یکنواختی داشته باشند ، به گونه ای که حس پایداری و ثبات فضایی حاصل شود.

با در اختیار داشتن مبلمان و اکسسوری ، می توانید تاحدامکان تعادل یکنواختی را ایجاد کنید.

هدف تعادل این است که ؛ تمام وزن المان های طراحی فضا ، به صورت متعادل باشد . به عنوان مثال اگر شما در روی میز عسلی یک سمت از کاناپه آباژور قرار داده باشید. بهتر است در سمت دیگر کاناپه ، روی میز عسلی چند تابلوی کوچک از اعضای خانواده را قرار دهید.تا بدین صورت تعادل را برقرار کنید.

مقیاس و تناسب

مقیاس و تناسب جزو مهم ترین فاکتورهای قوانین طراحی دکوراسیون داخلی می باشد. منظور از مقیاس اندازه اجسام با یکدیگر می باشد. و منظور از تناسب ارتباط و نسبت کل اجسام درفضا با یکدیگر می باشد.

به عنوان مثال زمانی که شما از سه گلدان مشابه در مقیاس های کوچک را در کتابخانه نزدیک هم قرار می دهید ، یعنی از عنصر مقیاس و تکرار استفاده کرده اید. تناسب و مقیاس باید به گونه ای باشد که شما با نگاه کلی ، شاهد ناهمگونی نباشید.

هماهنگی

منظور از هماهنگی این است که ، تمامی آبجکت ها از قبیل المان های معماری، چیدمان ، اکسسوری و مبلمان با همدیگر هماهنگ باشند. در واقع همه ی این آبجکت ها در طرح ، رنگ ، نقش ،بافت ، متریال ، مقیاس و اندازه با هم هماهنگ باشند.

به عنوان مثال شما می توانید رنگ و طرح پرده را با مبلمان ست کنید. با هماهنگی بین المان ها می توان زیبایی بصری فوق العاده ای در طراحی داخلی اعمال کرد.

ایده های جالب در رابطه با قوانین طراحی دکوراسیون داخلی

بهره گیری از ایده های زیر می تواند ، دکوراسیون داخلی منزل شما را متحول کند:

قوانین طراحی دکوراسیون داخلی

قوانین طراحی دکوراسیون داخلی

• آینه

آینه ها برای بزرگ تر به نظر رسیدن خانه هایی با متراژ کوچک، عالی هستند. استفاده از آینه های بزرگ و قدی منزل شما را بزرگ تر از اندازه واقعی نشان می دهد.

• پرده

پرده هایی با ارتفاع بلندتر ، دکوراسیون منزل شما را زیباتر خواهد کرد.

• شومینه

شما می توانید با قرار دادن قاب عکس های کوچک روی شومینه ، منزلی مدرن و منحصر به فرد طراحی کنید.

• کابینت آشپزخانه

ایده ترکیب دو رنگ در کابینت های آشپزخانه می تواند طراحی دکوراسیون آشپزخانه شما را متحول کند.

• عنصر طبیعت

استفاده از گیاهان زیبا ، و سنگ های لب رودخانه می توانید جزو جالب ترین ایده ها در قوانین طراحی دکوراسیون داخلی باشد.

• کاغذ دیواری یا پوستر دیواری

با نصب کاغذ دیواری یا پوستر دیواری می توانید ، روح تازه ای به دیزاین منزل خود ببخشید.

• رنگ آمیزی دیوار

درسته که رنگ سفید ، منزل شما را بزرگ تر از اندازه واقعی نشان می دهد ولی همیشه به رنگ سفید اکتفا نکنید. شما می توانید دیوارهایتان را متناسب با رنگ دکوراسیون منزل تان ، نقاشی کنید. با اینکار می توانید ، فاکتور هماهنگی را اعمال کنید.

• ترکیب سبک ها

شما می توانید با ترکیب سبک دکوراسیون کلاسیک و مدرن ، دکوراسیون خاص و منحصر به فردی را طراحی کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله قوانین طراحی دکوراسیون داخلی را به شما معرفی کردیم. همچنین ایده هایی را در دیزاین داخلی به شما ارائه دادیم. با استفاده از این اصول می توانید یک دکوراسیون ایده آل داشته باشید.

برای انجام این کار می توانید از شرکت طراحی دکوراسیون داخلی نیز کمک بگیرید.

این شرکت با در اختیار داشتن نیروهای متخصص ، شما را در زمینه طراحی بهترین دکوراسیون داخلی کمک می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با این شرکت تماس بگیرید. کارشناسان شرکت ، آماده ی مشاوره رایگان می باشند و در رابطه با این موضوع اطلاعات تکمیلی ارائه می دهند.