طرحینه

ایده های ناب در محوطه سازی باغ ویلا در تهران – اصول محوطه سازی باغ ویلا

محوطه سازی باغ یکی از مهم ترین کارها در طراحی باغ هستید. برای طراحی بهترین محوطه در ادامه مقاله با ما همراه شوید.

ایده های ناب در محوطه سازی باغ ویلا در تهران – اصول محوطه سازی باغ ویلا : 

بدون شک همه ی ما به دنبال جایی برای استراحت ، سرگرمی و بازی بچه ها هستیم. یک باغ با طراحی ایده آل می تواند مکان مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت باشد. با محوطه سازی باغ ویلاشما می توانید یک فضای ایده آل برای پرورش گیاهانی داشته باشید که می توانند زیبایی باغ شما را دوچندان کنند.

با یک محوطه سازی درست شما می توانید از فضای باغ خود به صورت دلخواه و به نحو احسن استفاده کنید. می توان گفت محوطه سازی یکی از مهم ترین کارها در ایجاد یک باغ می باشد و بدون آن طراحی باغ به شکل اصولی پیش نخواهد رفت.
اما سوالی که مطرح می شود این است که برای محوطه سازی چکار باید کرد؟ ما در این مقاله قصد داریم به سوالات شما در مورد ایجاد محوطه برای باغ پاسخ دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

محوطه سازی باغ ویلا

چگونه طراحی باغ خود را انجام دهیم ؟

شما می توانید با تحقیق به ایده های جالبی در مورد محوطه سازی باغ ویلادست یابید. به عنوان مثال شما می توانید با دیدن باغ های دیگر برای محوطه سازی ایده بگیرید. شما باید اندازه ی باغ خود را در نظر بگیرید . و متناسب با خواسته های خود بهترین طراحی باغ ویلا را داشته باشید.

عناصر مهم در محوطه سازی کدامند ؟

عناصری که باید در محوطه سازی باید مد نظر قرار دهید ، عبارتند از :

• مبلمان و فضای نشستن
• سایه بان
• آتش دان و شومینه
• نورپردازی
• سنگ فرش محوطه
• گیاهان در محوطه سازی

همه ی این عناصر باید به گونه ای در کنار هم به کار رود که یک باغ شیک و زیبا داشته باشد. باغ طراحی شده باید متناسب با خواسته های شما باشد.

محوطه سازی باغ ویلا

1. مبلمان و فضای نشستن در محوطه سازی باغ ویلا

در محوطه سازی حتما یک فضایی را برای نشستن اختصاص دهید. مبلمان استفاده شده برای این منظور می تواند از جنس چوب ، آلومینیوم ، استیل یا پلاستیک باشد. در انتخاب مبلمان باید به عوامل مختلفی از قبیل آب و هوا ، مساحت محوطه ، قابلیت جابه جایی و… توجه کنید.

2. سایه بان

یکی از عناصر مهم در محوطه سازی سایه بان ها و آلاچیق ها هستند. آلاچیق ها یک فضای دنج و خلوتی را برای نشستن در روزهای آفتابی و بارانی ایجاد می کنند.

3. آتشدان و شومینه

در حال حاضر استفاده از عنصر آتشدان فضای باز در محوطه سازی باغ ویلابسیار رایج شده است. با آتشدان و شومینه می توان آتش را به محوطه اضافه کرد. آتش در محوطه حس گرما و انرژی را برای شما به همراه دارد.

4. نورپردازی

استفاده از عنصر نورپردازی در محوطه سازی از اهمیت زیادی برخوردار است.نوپردازی تاثیر زیادی در امنیت ، و زیبایی و کابرد محوطه ی بیرونی باغ دارد. نورپردازی انواع متفاوتی دارد : چراغ های روشنایی دیواری ، چراغ های روشنایی با ارتفاع مختلف ، نورپردازی داخل آب و استخرو…

5. طراحی آبنما

صدای آب در باغ آرامش خاصی را به همراه دارد. در معماری های سنتی همواره از این عنصر استفاده شده است. در واقع طراحی آبنما یکی از مهم ترین المان ها در محوطه سازی باغ ویلااست. برای طراحی آبنما باید فضای کافی وجود داشته باشد. آبنماها در اندازه های متفاوتی موجود هستند و شما متناسب با فضای موجود می توانید آن را انتخاب کنید. آبنما را می توان در نکته کانونی باغ قرار داد.

6. سنگفرش

برای ایجاد مسیر در محوطه می توانید از انواع سنگفرش ها استفاده کنید. سنگفرش ها در ابعاد ، اندازه ها و رنگ های متنوعی موجود هستند و می توانید یک مسیر رویایی و زیبا در باغ شما ایجاد کنند. ترکیب گیاه و سنگ در مسیر سازی ایده آل خواهد بود.

اهمیت محوطه سازی باغ ویلا

محوطه سازی باغ ویلاتاثیر زیادی در زیبایی آن خواهد داشت.یکی از مهم ترین المان ها در محوطه سازی مرزبندی بین بخش های مختلف می باشد. هر کدام از بخش ها می تواند به کاشت یکسری از گل ها و گیاهان اختصاص دهید. به عنوان مثال شما می توانید بخشی را برای کاشت چمن و بخشی دیگر را به کاشت شمشادها ، بخشی را به کاشت گل ها و گیاهان زینتی و بخشی را به کاشت درختان اختصاص دهید.

محوطه سازی باغ ویلا

شما باید مشخص کنید که به دنبال یک باغ رسمی هستید یا خیر. باغ های رسمی مرزبندی هایی به اشکال هندسی با خطوط مستقیم دارند.

اصول محوطه سازی باغ ویلا

در محوطه سازی بایستی به نکات زیر توجه کنید :

1. ایجاد یک مسیر

یکی از نکات مهم در طراحی باغ ویلا ایجاد یک مسیر می باشد. مسیر بندی از درب ورودی شروع می شود و به بخش های مختلف باغ منتهی می شود. مسیر را می توانید از سنگ فرش یا سنگریزه ایجاد کنید. انتخاب نوع مسیر به سبک و استایل باغ و مسیر رفت و آمد آن بستگی دارد. مسیر ایجاد شده باید با حال و هوای باغ و فضای آن متناسب باشد.

2. نوع گیاهان

گیاهان یکی از مهم ترین المان ها در محوطه سازی باغ ویلامی باشند. در انتخاب گیاهان باید شرایط جغرافیایی ، آب و هوایی ، وضعیت خاک ، میزان بارندگی ، حداقل و حداکثر دما ، میزان رطوبت و … را باید مدنظر قرار داد.

3. تجهیزات کاربردی

از مهمترین تجهیزات کاربردی در ایجاد محوطه می توان به آلاچیق ، استخر ، آبنما ، برکه ، رواق و… اشاره کرد. شما می توانید متناسب با نوع کاربری باغ و پتانسیل فضا هرکدام از این تجهیزات را در جای درست خود استفاده کنید. شما می توانید با استفاده از این تجهیزات طرح ها و شکل های متفاوتی را در طراحی باغ خود داشته باشید.

استفاده از این تجهیزات بسته برای محوطه سازی باغ ویلا، به مساحت کل باغ ، چیدمان گل و گیاهان به صورت یکجا ، متمرکز یا پراکنده خواهد بود. نکته ی حائز اهمیت این است که ؛ بعد از محوطه سازی باغ ویلاشما جذاب و دلنشین باشد.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی نکات مهم در محوطه سازی باغ ویلاپرداختیم. محوطه سازی یک کار تخصصی است و باید توسط افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند طراحی و اجرا شود. طرحینه شما را در پیدا کردن افراد متخصص در این حیطه یاری می کند. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.