طرحینه

محوطه سازی ویلا در تهران ، در کرج – محوطه سازی ویلا شمال

محوطه سازی ویلا یکی از مهم ترین اقدامات در طراحی و ساخت ویلا می باشد و تاثیر زیادی در زیبایی ویلا دارد.

محوطه سازی ویلا در تهران ، در کرج – محوطه سازی ویلا شمال : محوطه سازی یکی از مهم ترین اقدامات در طراحی و ساخت ویلا می باشد. که برای مالکان ویلاها بسیارحائز اهمیت می باشد. چراکه محوطه سازی تاثیر زیادی در زیبایی ویلا دارد.

محوطه سازی یک کار تخصصی و حرفه ای است و باید توسط افرادی که در این حوزه دانش و تجربه کافی دارند ، پیاده سازی و اجرا شود. سپردن پروسه محوطه سازی به افراد متخصص مانع از تقبل هزینه های اضافی می شود.

برای استخدام گروه متخصص محوطه سازی می توانید از طرحینه کمک بگیرید. طرحینه بهترین شرکت ها را در زمینه محوطه سازی باغ ویلا به شما معرفی می کند.

محوطه سازی ویلا

محوطه سازی ویلا

ایجاد محوطه برای ویلا تابع یکسری اصول و قواعد می باشد که در ادامه به معرفی این اصول و قواعد می پردازیم:

محوطه سازی ویلا

 دیزاین اولیه ایجاد محوطه برای ویلا

دیزاین اولیه خود شامل یکسری مراحل می باشد :

مرحله اول : اندازه گیری

این مرحله شامل کلیه ی کارهایی است که برای طراحی فضای سبز انجام می شود . در این مرحله یک اندازه گیری درست از فضا انجام می شود تا محل درست گل و گیاهان را مشخص کنیم.

محوطه سازی باغ ویلا ممکن است ترکیبی از فضای سبز و تجهیزاتی مانند آلاچیق ، استخر و… باشد. قبل از شروع محوطه سازی ویلا باید تمامی این اجزا روی کاغذ طراحی شود. پس از طراحی روی کاغذ در مورد مراحل بعدی تصمیم گیری و زمانبندی می شود.

نکته ی حائز اهمیت در اندازه گیری این است که ؛ تمامی زوایای ویلا اندازه گیری شود. و بتوان از فضا حداکثر استفاده را داشت. در صورت عدم اندازه گیری درست ممکن است بخشی از مساحت را از دست داد و باپرتی زیاد در فضا مواجه شد که این موضوع می تواند زیبایی ویلا را تحت تاثیر منفی قرار دهد.

مرحله دوم : انتخاب بذرها ، نهال ها ، گل و گیاهان

در این مرحله از محوطه سازی ویلا ، نهال ها و بذرها با توجه به شرایط جغرافیایی و آب و هوایی انتخاب می شوند. علاوه بر انتخاب بذرها در این مرحله آلاچیق و نیمکت ها نیز انتخاب می شود ، و ابعاد و طرح آن مشخص می شود. آلاچیق و نیمکت های انتخاب شده باید متناسب با فضای سبز ویلا باشد.

مرحله سوم

در این مرحله از محوطه سازی یک مسیر پیاده روی برای رفت و آمد مشخص می شود. ایجاد یک مسیر پیاده روی یکی از موضوعات بسیار مهم در اجرای فضای سبز ویلا می باشد و نباید نادیده گرفته شود. در صورتی که پارکینگ ویلا در محوطه داخلی ویلا باشد. مسیر پیاده رو در محوطه سازی ویلا باید یک مسیر موزاییک کاری شده باشد تا خودرو به راحتی بتواند از آن رد شود. در غیراینصورت می توان با سنگ فرش یک مسیرپیاده روی برای رفت و آمد افراد ایجاد کرد.

نکته ی مهم که نباید نادیده گرفته شود نورپردازی مسیر پیاده روی می باشد. تا افراد در تاریکی شب به راحتی رفت و آمد کنند.

مرحله چهارم

در مرحله ی چهارم سیستم آبیاری ، خروجی های فواره ای ، قطره چکانی آب ، محل ساخت استخر یا حوضچه ، قلوه سنگ های تزئینی و … طراحی می شود. با ساخت استخر می توان محوطه ویلا را به یک محیط شاد و زیبا تبدیل کرد.

اجرای محوطه سازی ویلا

همانگونه که در بالا نیز اشاره کردیم ، برای اجرای محوطه سازی نیاز به یک گروه تخصصی و حرفه ای داریم تا تمامی مراحل کاشت گل و گیاهان ، نصب تجهیزاتی مانند آلاچیق ، استخر و… را انجام داده و نورپردازی را اجرا کنند. تمامی این مراحل باید به درستی و بدون هیچ گونه کم و کاستی باید اجرا شود. هرگونه نقصان در این مراحل مشکلات و هزینه های اضافه تری را خواهد داشت. از این رو توصیه ی ما به شما این است که برای ایجاد محوطه حتما از یک گروه متخصص و حرفه ای کمک بگیرید.

محوطه سازی ویلا

تمامی مراحل محوطه سازی از قبیل مسیرسازی ، کاشت ، تعبیه تجهیزات و نورپردازی بایستی مطابق با اصول ، قواعد و استانداردها باشد که بدون یک گروه تخصصی قابل اجرا نیست. با کمک گروه تخصصی هم مدت زمان اجرا کوتاه تر می شود و هم کیفیت و بهره وری کار بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال نورپردازی در هر بخش باید توسط یک مرکز نور مجزا تامین شود. و در فضای کلی نورکافی و نه زیاد وجود داشته باشد.

درسته که تیم های حرفه ای و تخصصی ایده های خاصی دارند اما باید نظر و سلیقه ی مشتری را نیز در محوطه سازی اعمال کنند.

محوطه سازی ویلا در کرج

اطراف کرج مانند شهریار ، کردان ، قلعه چندار، سهیلیه ، چهارباغ ، نظرآباد و… آب و هوای مناسب و مطبوعی دارد . از این رو بیشتر افراد ساکن در آن یا حتی ساکنین تهران دوست دارند در کرج به طراحی و ساخت ویلا بپردازند. یک ویلا باغ محل مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت و تعطیلی های آخر هفته می باشد.

ساخت ویلا در کرج

محوطه سازی در تهران

در شهر صنعتی تهران ، فضای سبز کمی وجود دارد. و تعداد بوستان های سطح شهر بسیار کم بوده و پاسخگوی نیاز مردم نمی باشد. از این رو برخی از افراد سعی دارند در اطراف تهران مانند تجریش ، لواسان، دماوند و… ویلا بسازند. مهم ترین اقدام در ساخت ویلا ، محوطه سازی می باشد. که باید توسط افراد متخصص و حرفه ای اجرا شود.

نکات مهم در محوطه سازی ویلا شمال

محوطه سازی نیازمند رعایت یکسری اصول و قواعد به شرح زیر می باشد :

• در محوطه سازی باید یک مسیرپیاده روی برای رفت و آمد ایجاد شود.

• در ساخت تجهیزاتی مانند استخر و…. باید مسائل ایمنی رعایت شود. در محوطه ی اطراف ویلا باید رفت و آمد کودکان نیز مد نظر قرار بگیرد. و ریسک های ناشی از سقوط در استخر و تیغه ی گل و گیاهان باید در نظر گرفته شود. تا خطری کودکان را تهدید نکند.

• محوطه سازی بخشی از نمای ویلا می باشد. بنابراین در محوطه سازی باید هارمونی ویلا را مد نظر قرار داد. برای مثال اگر ویلا به سبک سنتی ساخته شده باشد باید محوطه سازی نیز سنتی باشد و اگر ویلا مدرن باشد باید محوطه سازی نیز مدرن باشد.

• سیستم آبیاری نباید فراموش شود. چرا که فضای سبز ویلا نیاز به آبیاری و رسیدگی دارد . استخدام باغبان نیز با سیستم آبیاری می توان حیات فضای سبز ویلا را تامین کرد.

برخی از اشتباهات رایج در محوطه سازی

در محوطه سازی برخی از اشتباهات رایج وجود دارد که در ادامه به معرفی این اشتباهات می پردازیم :

1. الگوبرداری از فضاهای ویلایی

الگوبرداری در محوطه سازی ویلا یکی از اشتباهات رایج می باشد. چرا که ممکن است المان های پایه ای ویلای شما با ویلایی که از آن الگوبردری کرده اید یکسان نباشد و در این صورت ویلایی شما زیبایی نداشته باشد.

2. عدم توجه به موقعیت جغرافیایی

گاهی اوقات در ساخت ویلا به شرایط جغرافیایی اهمیت داده نمی شود و این موضوع می تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد. در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی یکی از مهم ترین اصول در ویلاسازی است.

3. عدم تناسب میان ساختمان ویلا و محوطه اطراف آن

میان ابعاد ساختمان ویلا و محوطه آن باید تناسب باشد. در صورتی که ابعاد ساختمان ویلا بزرگ باشد می توان محوطه سازی را بزرگ تر در نظر گرفت. با عدم تناسب میان دو عنصر نمی توان کاربری درستی از ویلا به دست آورد.

4. عدم استفاده از تجهیزات تکمیلی

استفاده از تجهیزات تکمیلی نظیر استخر ، آلاچیق ، زمین بازی و… می تواند جذابیت و زیبایی ویلا را دوچندان کند و به آن روح و هویت ببخشد. بدون تجهیزات تکمیلی زیبایی ویلا چندان به چشم نخواهد آمد.

سخن آخر

محوطه سازی یکی از مهم ترین مراحل در ساخت ویلا می باشد. با محوطه سازی می توان محیطی امن و آرام بخش ایجاد کرد. و شادی و نشاط محیط ویلا را دوچندان کرد. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.