طرحینه

تاثیر نورپردازی کاغذ دیواری در طراحی دکوراسیون

نورپردازی کاغذ دیواری – تاثیر نورپردازی روی کاغذ دیواری : کاغذ دیواری یکی از اصلی ترین عناصر در طراحی دکوراسیون داخلی است. این عنصر طرفداران بسیار زیادی دارد و در طرح ها و رنگ های متنوعی در بازار موجود می باشد و در انواع دکوراسیون ها قابل استفاده می باشد. با استفاده از کاغذ دیواری می توان یک دکوراسیون شیک و زیبا طراحی کرد.

کاغذ دیواری به خاطر مزایایی که دارد، باعث شده که محبوب تر باشد و در انواع دکوراسیون ها مورد استفاده قرار بگیرد. عنصر نورپردازی می تواند زیبایی و جذابیت کاغذ دیواری را دوچندان کند. با استفاده از لامپ های کوچک نئونی زیبایی و جذابیت کاغذ دیواری ها دو برابر می شود. برای استفاده از عنصر نورپردازی کاغذ دیواری اصول متفاوتی وجود دارد. رنگ و طرح نورپردازی باید متناسب با طرح کاغذ دیواری و محل آن باشد.تاثیر نورپردازی روی کاغذ دیواری

المان‌های مورد استفاده برای نورپردازی

نورپردازی روی کاغذ دیواری فقط مختص نورهای مخفی نمی باشد و نورهای مخفی تنها روش نورپردازی روی کاغذ دیواری نمی باشد. برای نورپردازی از المان های نوری مختلفی نظیر آباژورها، لوسترها، چراغ‌های کوچک و سقف‌های کشسان می توان استفاده کرد. با استفاده از این المان ها می توان دکوراسیون خاص طراحی کرد. لازم به ذکر است که بگوییم نباید همه ی این المان ها را در کنار یکدیگر استفاده کنیم. یک طراح المان های نورپردازی را بایستی متناسب با محیط خانه، دیگر وسایل منزل، نوع و طرح کاغذ دیواری و محل قرارگیری پنجره‌ها برگزیند.

نکات قابل توجه در انتخاب المان نورپردازی بر روی کاغذدیواری

همانگونه که قبلا نیز اشاره کردیم ، کاغذ دیواری ساده یکی از محبوب ترین و زیباترین المان ها در طراحی دکوراسیون خانه‌های لوکس و مدرن یا حتی خانه‌های قدیمی و سنتی می باشد و استفاده از عنصر نورپردازی می‌تواند زیبایی آن را دوچندان کند. نورپردازی باید با دقت زیادی انجام شود، چراکه هرگونه بی دقتی می تواند فضا را از جذابیت دور کند. از این رو در زمان انتخاب کاغذ دیواری و شیوه نورپردازی بایستی به فاکتورهای زیر توجه کرد:

رنگ کاغذدیواری

رنگ کاغذ دیواری یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که باید در انتخاب شیوه نورپردازی کاغذ دیواری و رنگ لامپ‌ها مورد توجه قرار بگیرد. به عنوان مثال؛ بر روی کاغذ دیواری سفید رنگ نباید از نور سفید استفاده کرد. برای اینکه کاغذ دیواری سفید رنگ جلوه ی بهتری داشته باشد می توان از نورپردازی به رنگ های آبی، صورتی یا زرد استفاده کرد.

نوع کاغذ دیواری

نوع کاغذ دیواری‌ها یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب روش نورپردازی است. کاغذ دیواری ها انواع متفاوتی دارند، و نورپردازی بایستی متناسب با نوع کاغذ دیواری انتخاب شود. در حالت کلی بر روی کاغذ دیواری‌های سه‌بعدی از نورپردازی‌های ساده و جزئی استفاده می شود. زیرا این کاغذ دیواری‌ها دارای طرح‌های خاصی هستند و نورپردازی‌های پیچیده باعث ایجاد فضایی شلوغ و استرس زا می شود.

محل قرارگیری پنجره‌ها

این حقیقت که نورپردازی کاغذ دیواری با روشن شدن لامپ‌ها در شب بیشتر جلوه می یابد، غیرقابل انکار است اما نباید از تاثیر پنجره‌ها غافل شد. شیشه پنجره‌ها نور را منعکس می کنند و امکان دارد فضای خانه بیش از اندازه روشن شود و انعکاس نور ممکن است برای چشمان افرادی را که جلوی پنجره‌ها می‌نشینند، آزار دهنده باشد.

وسایل تزیینی منزل

استفاده از عنصر نورپردازی کاغذ دیواری بر روی دیوار، سقف یا کف خانه قابل پیاده سازی است. به عبارت دیگر المان‌های نوری بر روی کاغذ دیواری یا بر روی سقف و کف خانه در محلی نزدیک به دیوار پیاده سازی می شود. از این رو زاویه تابش نور تغییر یافته و کاغذ دیواری جلوه ی خاص‌تر خواهد داشت.

نوع المان نورپردازی

همانگونه که در بالا اشاره کردیم، نورپردازی کاغذ دیواری فقط منحصر به لامپ‌های LED کوچکی نمی باشد و در نورپردازی می توان از لوسترهای بزرگ و کوچک، آباژورها و نورهای مخفی استفاده کرد. شما می توانید متناسب به ابعاد فضای منزل از آباژورهای بلند استفاده کرد.

این آباژورها نور را بر روی کاغذدیواری می پاشند و نوری یکنواخت را در فضای خانه ایجاد می‌کنند. در خانه‌های کوچک‌تر از لامپ‌های تزیینی کوچک یا لامپ‌های LED استفاده می شود. لامپ های کوچک به فضای اضافه نیازی ندارند. در صورت نصب این لامپ ها در فضای درست می توان فضای منزل را بزرگ تر از اندازه واقعی نشان داد. این مورد برای دکوراسیون پذیرایی کوچک ایده آل می باشد.

سبک طراحی دکوراسیون

یکی دیگر از فاکتورهایی که در زمان نورپردازی کاغذ دیواری باید به آن توجه کرد، سبک دکوراسیون منزل می باشد. اگر دکوراسیون منزل شما سبک مدرن داشته باشد می توان از نورپردازی مدرن با نورهای لایت استفاده کرد. در مورد سبک های سنتی می توان از المان‌های نوری سنتی در کنار نورپردازی‌های سنگین‌تر استفاده کرد.

اتاق موردنظر

نورپردازی و رنگ آن متناسب با اتاقی که قصد نورپردازی آن را دارید، متفاوت می باشد. برای دکوراسیون پذیرایی از نورهای روشن استفاده می شود که این فضا را روشن تر و بزرگ تر نشان دهد. در مورد اتاق ها معمولا از نورهایی استفاده می شود که فضا را آرام بخش کنند. رنگ های خنثی می توانند فضایی آرام و راحت را برای شما فراهم کنند. این نورپردازی کاغذ دیواری برای افرادی که از محیط های تاریک می ترسند، بسیار ایده آل خواهد بود.

محل دیوار کاغذ شده

یکی از مهم ترین نکاتی که در زمان نورپردازی کاغذ دیواری باید به آن دقت کرد، شیوه نورپردازی می باشد. به طور مثال در صورتی که دیواری مربوط به تلویزیون کاغذ دیواری شود، نباید از نورهای خیره کننده و روشن روی آن دیوار استفاده کرد، چراکه این نورها می توانند روی تصویر تلویزیون اثر بگذارند. علاوه برآن توصیه می شود که در دیوارهای روبه روی درب ورودی از نورپردازی آرام و ملایمی استفاده شود تا در هنگام ورود به خانه، با آرامش رو به رو شوید.

نورپردازی کاغذ دیواری

کاغذ دیواری ها انواع متفاوتی دارند و بسته به نوع کاغذ دیواری می توان نورپردازی متفاوتی را اجرا کرد:

کاغذ دیواری با رنگ روشن

از آنجایی که رنگ‌های روشن نور را بازتاب می کنند، بهتر است از کاغذ دیواری هایی به رنگ روشن استفاده کرد تا فضای منزل پرنورتر و روشن تر به نظر برسد. در این نوع کاغذ دیواری ها معمولا از نورهای مخفی یا لامپ‌های دیواری فانتزی استفاده می شود. در این نوع کاغذ دیواری ها بهتر است نورپردازی به صورت نقطه ای باشد و نور از بالا به پایین یا به صورت سراسری نتابانده شود. زیرا در صورت استفاده از نورهای گسترده، فضای خانه را بیش‌ازحد روشن می شود و این ممکن است آزار دهنده باشد.

نورپردازی بر روی کاغذ دیواری با رنگ تیره

از کاغذهای دیواری با رنگ‌های تیره برای یکی از دیوارها و به منظور جلوه ی بیشتر بخش های دیگر استفاده می شود. این کاغذ دیواری ها نور را به سمت خود جذب می کنند، به خاطر همین ممکن است فضای خانه را تاریک تر نشان دهند. با استفاده از نورپردازی‌های گسترده یا نورهای بالا به پایین می‌توان زیبایی این بخش را دو چندان کرد.

کاغذ دیواری سه‌ بعدی

روش های نورپردازی کاغذ دیواری بسته به طرح کاغذ دیواری سه‌بعدی متفاوت می باشد. در این نوع کاغذ دیواری‌ها، طراح متناسب با نورپردازی، طرح یک بخش را از بخش‌های دیگر جداسازی می کند. در صورتی که طرح کاغذ دیواری سه بعدی یکنواخت باشد، معمولا از نورهای یکنواخت استفاده می شود. در بسیاری از موارد طراح نورپردازی این کاغذ دیواری ها را توصیه نمی کند، چراکه نورپردازی می تواند جلوه و زیبایی این کاغذ دیواری ها را از بین ببرد.

کاغذ دیواری با طرح شلوغ

اگر کاغذهای دیواری هایی با طرح شلوغ دارید، توصیه ما به شما این است که از نورهای ملایم با رنگ‌های آرامش‌بخش استفاده کنید. با استفاده از این دو المان متضاد می توان فضای خانه شما را شیک‌تر طراحی کرد. توصیه می شود، در این نوع کاغذ دیواری‌ها از نورهای گسترده استفاده شود. زیرا نورهای نقطه‌ای، قسمت‌های مختلف کاغذ دیواری را برجسته تر نشان می دهند. در صورتی که کاغذ دیواری تان طرح‌های شلوغ داشته باشد، بهتر است وسایل منزل ساده باشد تا کاغذ دیواری جلوه ی بهتری داشته باشد.