طرحینه

پارتیشن منزل مسکونی دکوراتیو ⚡ [ پارتیشن خانگی مدرن 2021 ]

پارتیشن منزل ، پارتیشن منزل مسکونی ، پارتیشن خانگی ، انواع پارتیشن : درحال حاضر، در اکثر منازل مسکونی و مکان های عمومی از پارتیشن به عنوان ابزاری برای جداسازی فضا استفاده می شود. انتخاب پارتیشن خانگی، تاثیر زیادی در زیبایی و طراحی داخلی منزل مسکونی خواهد داشت. اما سوالی که مطرح می شود ، این است که؛ انواع مدل های پارتیشن ها کدامند؟ کاربردهای پارتیشن چیست؟

در ادامه این مقاله ، پاسخ این سوالات را خواهیم داد و در مورد پارتیشن های منزل مسکونی بیشتر توضیح می دهیم.

پارتیشن منزل

پارتیشن منزل مسکونی

با توجه به گران بودن منازل مسکونی و آپارتمان ها ، معمولا فضای خانه ها در حال کوچک تر شدن می باشد. از طرفی فضای زیاد منزل ، نیاز به صرف هزینه های زیادی ، برای تزئین و لوکس بودن دارد. در واقع فضا و استفاده بهینه از آن بسیار حائزاهمیت شده است.

از این رو نیاز به پارتیشن بندی بیش از پیش احساس می شود. به کمک پارتیشن می توانم بخش های مختلف منزل مسکونی نظیر اتاق خواب ، اتاق نشیمن و پذیرایی، را جداسازی کرد.

با کمک پارتیشن ها ، می توان فضای پویا برای منزل طراحی کرد. و برحسب نیاز آن را تغییر داد.

کاربرد پارتیشن ها

از پارتیشن منزل ، در خانه های مسکونی با پلان باز ، به جای دیوارهای سنگی و آجری استفاده می شود. پارتیشن ها در بخش های مختلف منزل مسکونی نظیر اتاق نشیمن ، پذیرایی ، آشپزخانه ، راهرو ورودی مورد استفاده قرار می گیرند.

برخی دیگر از کاربردهای پارتیشن های خانگی به شرح زیر می باشد:

تفکیک بخش ورودی منزل از قسمت های دیگر

بخش ورودی منزل، تاثیر فوق العاده ای در زیبایی و طراحی داخلی آن دارد. متناسب با متراژ فضا ، می توان با پارتیشن این بخش را از قسمت های دیگر تفکیک کرد.

پارتیشن منزل برای جداسازی فضای نشیمن ، حال و پذیرایی

از آنجایی که فضای خانه های امروزی کوچک می باشد. معمولا از پذیرایی به عنوان نشیمن و پذیرایی از مهمانان استفاده می شود. با کمک پارتیشن می توان این دو فضا را از یکدیگر جداسازی کرد .

جداسازی سالن پذیرایی از سالن غذاخوری

با تفکیک فضای پذیرایی از فضای سالن غذاخوری ، می توان  از شلوغی بیش از حد فضا جلوگیری کرد. با استفاده از یک پارتیشن می توان به راحتی این دو بخش را از همدیگر تفکیک کرد.

پنهان کردن عیوب

با استفاده از پارتیشن می توان فضاهای قناس ، ستون یا بخشی از دیوار را پوشش داد.

تفکیک اتاق

یکی دیگر از کاربردهای پارتیشن منزل ، تفکیک اتاق بزرگ به بخش های خواب ، کار و مطالعه می باشد. با استفاده از پارتیشن بندی می توان از فضای یک اتاق ، استفاده ای بهینه ای کرد.

طراحی پارتیشن خانگی

طرح و رنگ پارتیشن ها ، باید با دکوراسیون موجود هماهنگی داشته باشد. با طراحی اصولی پارتیشن خانگی می توان ، فضایی زیبا ، مدرن ، صمیمی و آرام خلق کرد.

برای تفکیک فضاها از یکدیگر ، بهتر است از پارتیشن هایی با ارتفاع کم استفاده کرد. به عنوان مثال پارتیشن های کم ارتفاع ، برای تفکیک حال و پذیرایی ، انتخاب ایده آلی خواهند بود. چراکه ، این پارتیشن ها به راحتی قابل تغییر و جابه جایی هستند. و می توانند جنبه تزئیناتی نیز داشته باشند.

برای تزئین پارتیشن منزل ، می توان از طرح های متعددی استفاده کرد. به عنوان مثال : نورافشانی پارتیشن، جاسازی اشیای نوری تزئینی در قسمت های مختلف یا تاج پارتیشن، کنده کاری ، منبت کاری و …

توجه به زیبایی ، نوآوری و عملکردگرایی در طراحی پارتیشن بسیار حائز اهمیت می باشد.

یکی از نکات مهم  در طراحی پارتیشن خانگی ، ایجاد  شفافیت  و اجازه عبور نور می باشدو  به‌گونه‌ای که از ارزش، کارایی و شفافیت یک فضا در برابر فضای دیگر کاسته نشود.

انواع پارتیشن خانگی

در حال حاضر ؛ انواع مختلفی از پارتیشن ها برای تفکیک فضاهای داخلی منزل وجود دارد.

انواع پارتیشن منزل از نظر جنس

برحسب سلیقه ، بودجه  و  طراحی دکوراسیون داخلی ، می توان پارتیشن های مختلفی را انتخاب کرد.

پارتیشن چوبی

این نوع از پارتیشن ها ، از محبوبیت بالایی برخوردارند و کاربردهای متنوعی دارند. هزینه این پارتیشن ها در مقایسه با پارتیشن های پرده ای بیشتر می باشد.

پارتیشن چوبی ، به دلیل شباهت به متریال های چوبی و مبلمان ها ، هماهنگی بیشتری با چیدمان داخلی دارد.

جنس این پارتیشن ها از چوب می باشد . مقاومت و استحکام بالایی دارد. فضای اتاق را گرم نگه می دارد. و از شفافیت کمتری برخوردار است.

پارتیشن فلزی

از انواع مختلف پارتیشن منزل می توان به پارتیشن های فلزی اشاره کرد. این پارتیشن ها از جنس آهن ، برنج ، فولاد و آلومینیوم هستند. در برابر ضربه

، برخورد اشیای سنگین ، حرارت بالا  از مقاومت و استحکام بالایی برخوردارند. این پارتیشن ها در طرح های هندسی مختلفی تولید می شوند ، بسته به سلیقه خود می توانید یکی از طرح ها را انتخاب کنید.

پارتیشن شیشه ای

قیمت پارتیشن شیشه ای ، در مقایسه با پارتیشن های دیگر کمتر می باشد. این پارتیشن ها دو فضا را از هم تفکیک می کند ولی  ارتباط بصری میان آن ها را برقرار می باشد.

پارتیشن شبکه‌ای یا پانچ شده

این نوع از پارتیشن منزل ، تا حد زیادی ، در دید بصری محدودیت ایجاد می کنند. اما به طور کامل ارتباط بصری را از بین نمی برند. آن ها در طرح ها و الگوهای متنوعی تولید می شوند. فضای خالی مابین آن ها ، مانع از تاریکی محیط می شود و در عین حال بر ارتباط بصری دو فضای تفکیک شده تأثیر مستقیم دارد.

پارتیشن پرده‌ای

این نوع از پارتیشن ها از جنس پرده‌های نخی یا پلاستیکی هستند. این پارتیشن خانگی جزو ساده‌ترین و آسان‌ترین روش ها برای جداسازی فضاها می باشد. هزینه پایین تری دارد.  و به راحتی قابل شستشو می باشد.

با بستن پرده ها ، یک حریم خصوصی می توانید ایجاد کنید. و با بازکردن آن فضای منزل دوباره بزرگ تر می شود.

پارتیشن طبیعی یا گیاهی

از انواع مختلف پارتیشن منزل ، می توان به دیواره‌های گیاهی اشاره کرد. این نوع پارتیشنبندی علاوه بر زیبایی ، هوا را تمیز می کند و مانع از آلودگی صوتی می شود. با استفاده از چوب خشک و شاخه‌های درختان می توان پارتیشن‌های دکوراتیو را تزیین کرد.

انواع پارتیشن داخلی بر اساس مکانیسم عملکردی

پارتیشن‌های خانگی از نظر مکانیسم و عملکرد انواع مختلفی دارند .  در ادامه این نوع از پارتیشن ها را به شما معرفی می کنیم.

پارتیشن ثابت

این نوع از پارتیشن منزل ، همانند دیوار ثابت می باشد. جداکننده ثابت به دلیل ساده بودن ، و داشتن شاخصه هنری ، از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

این پارتیشن‌ها کاملا به کف ، سقف یا هردو متصل می شوند ، و قابلیت جابه جایی ندارند.

کاربرد پارتیشن ثابت

• در صورتی که شما بخواهید، دو فضا را از هم جدا کنید ، و تمایلی به استفاده از دیوار گچی یا بتنی نداشته باشید. پارتیشن ثابت ، انتخاب ایده آلی برای شما خواهد بود.

• این نوع پارتیشن برای فضاهای اداری و غیرمسکونی ، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

جنس پارتیشن های ثابت می تواند از چوب و شیشه و فلز باشد.

چرخشی یا نواری

پارتیشن منزل ، می تواند متحرک باشد. این نوع پارتیشن ، همانند دیواره‌های نواری یا میله‌ای سبک می باشند ، و به راحتی حول محور خود می چرخند ، و می توانند سایه روشن ایجاد کنند.

این پارتیشن ها را نمی توان جزو پارتیشن های کاملا متحرک در نظر گرفت. چرا که این ها به نوعی ثابت هستند و در جای خود می چرخند.

برای تقسیم فضا در اتاق خواب‌ها می توان از این جداکننده ها استفاده کرد، چرا که در اتاق خواب نیازی به تقسیم جدی فضا نیست.

 معلق یا کرکره ای

پارتیشن‌های معلق یا شناور جزو پارتیشن‌های متحرک می باشند. در ساخت این نوع از پارتیشن منزل ، از متریال‌های سبک استفاده می شود. آن ها به راحتی جابه جا شده ، جمع یا باز می شوند. زیر یا سقف این پارتیشن ها به راحتی تمیز می شود.

کشویی یا ریلی

مکانیسم عملکرد ، این پارتیشن ها متحرک می باشد. با کمک این پارتیشن ها شما می توانید یک فضایی چندمنظوره طراحی کنید. به این معنی که ؛ در موارد مورد نیاز ، فضا را تفکیک کنید و در مواردی هم که به فضای بزرگتری نیاز دارید ، می توانید پارتیشن را جمع کنید.

مراحل نصب و اجرای این جداکننده ، همانند نصب و اجرای درهای کشویی می باشد. تنها تفاوت آن ها در این است که ، شما می توانید پارتیشن ها را در مکان دلخواه بر روی ریل نصب کنید. و در صورت عدم نیاز ، آن را جمع کرده و فضای بزرگتری ایجاد کنید.

آکاردئونی یا تاشو

پارتیشن آکاردئونی یا تاشو، یکی دیگر از انواع پارتیشن منزل از نظر مکانیسم عملکرد می باشد. این پارتیشن ، در مواردی که نیاز به ایجاد جداکننده موقت دارید، انتخاب ایده آلی خواهد بود. معمولا در خانه های اجاره ای از این پارتیشن استفاده می شود.

صفحات تا شونده آکاردئونی با کمک لولا به هم وصل می شوند و به راحتی قابل جابه جایی هستند. آن ها در طرح ها و سبک های مختلفی تولید می شوند. و نصب آسانی دارند.

پارتیشن مغازه چیست؟

پارتیشن مغازه متفاوت تر از پارتیشن اداری و پارتیشن منزل می باشد . چراکه این جداکننده برای اهداف متفاوتی طراحی می شود . پارتیشن مغازه ، در دکوراسیون مغازه و فروشگاه نقش اساسی بر عهده دارد. در مقاله ای جداگانه در مورد این جداکننده بیشتر صحبت می کنیم.

نتیجه گیری

در این مقاله انواع پارتیشن خانگی را به شما معرفی کردیم. گفتیم که پارتیشن منزل مسکونی متفاوت تر از پارتیشن اداری و پارتیشن مغازه می باشد.

شما می توانید برحسب نیاز خود یکی از انواع پارتیشن های  چوبی یا فلزی، ثابت یا متحرک را انتخاب کنید.