طرحینه

پتینه کاری چیست ؟ – پتینه کاری کلاسیک و مدرن – قیمت پتینه کاری

پتینه کاری ، پتینه کاری کلاسیک و مدرن ، انواع پتینه ، قیمت پتینه : این حرفه جز هنر های قدیمی می باشد که ریشه آن به کشور ایتالیا بر می گردد. در حالت کلی می توان گفت این حرفه هنری می باشد که در آن از هر روشی از جمله کهنه کاری استفاده می کنند ، تا ظاهری قدیمی در دیوار و سطوح مختلف کنند .

پتینه کاری
این کار  در نقاشی ساختمان بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این هنر را علاوه بر دیوار ها می توان روی اجسام مختلف نیز اجرا کرد .و طرح های چوبی، سنگی، گرانیتی و … بر روی آن ها ایجاد کرد.

پتینه کار کیست؟

کسی که خلاقیت و ذوق هنری زیادی داشته باشد. و بتواند بر روی اجسام از جمله شیشه با استفاده از رنگ و دیگر ابزار نقش و نقوشی ایجاد کند که به آن جسم حالت قدیمی بودن القا کند پتینه کار گفته می شود.

پتینه کاری چیست؟

ما در این قسمت می خواهیم به تور کامل به معرفی این هنر بپردازیم.

پتینه کاری
همان طور که گفته شد، این هنر را می توان بر روی دیوار و اجسام مختلف اجرا کرد . که هر کدام از این ها به روش های مختلفی انجام می شوند. برای مثال این هنر بر روی چوب به روش های مختلفی انجام می شود که عبارت اند از:

• هنر پتینه روی چوب با رنگ روغنی
• هنر پتینه روی چوب با شاپان
• هنر پتینه روی چوب با لاک الکل
• هنر پتینه به وسیله رنگ های حلال در آب
• هنرپتینه با جوهر رنگ

پتینه کاری را بر اساس نوع متریال، سبک و طرح و بافت به دسته های مختلف تقسیم می کنند. که هر کدام از این نوع خود نیز به دسته های دیگری تقسیم می شوند ، که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

انواع پتینه بر اساس متریال

پتینه ها بر اساس متریال به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند:

پتینه پلاستر

پتینه پلاستر خمیر و یا اندود است که از رنگ های مختلفی در آن می توان استفاده کرد. در این نوع پتینه می توان کار را به صورت صاف و همچنین برجسته درمی آید.

پتینه رنگ روغن

همان طور که از نام این پتینه کاری مشخص است ؛ این کار با استفاده از رنگ روغن انجام می شود. که خود انواع مختلفی دارد . این کار را می توان هم به صورت مات اجرا کرد و هم براق.

این نوع پتینه قیمت نسبتاً کمی نسبت به سایر پتینه ها دارد. به همین دلیل ؛ بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این ،ویژگی دیگری که دارد ؛ قابل شستشو بودن آن است . این ویژگی باعث شده پتینه رنگ روغن طرفدار زیادی داشته باشد.

پتینه اکرلیک

پایه پتینه اکرلیک آب می باشد ، که مزیت های زیادی نسبت به سایر پتینه ها دارد. از جمله آن ها می توان به ضد حساسیت بودن این نوع پتینه کاری اشاره کرد. زیرا کاملاً بدون بو و فاقد سرب می باشد.
این پتینه همچنین خیلی سریع خشک می شود و مدت زمان زیادی برای اجرای آن مورد نیاز نمی باشد.

انواع پتینه بر اساس سبک

انواع پتینه بر اساس سبک عبارتند از : 

مدرن

در این نوع پتینه از طرح های بسیار جذابی برای سطوح استفاده می شود به طور مثال از طرح های جذاب و زیبای فرشته، سایه، ابر و باد، گل و … استفاده می شود.

کلاسیک

این نوع پتینه برخلاف نوع مدرن کاملاً قضای قدیمی و کلاسیک ایجاد می کند. نوع برجسته آن یکی از معروف‌ترین سبک‌های کلاسیک است. استفاده از رنگ‌های طلایی که به ورق طلا معروف است و همچنین نقوش آجر یا ترک از کاربرد‌های سبک کلاسیک هستند.

انواع پتینه کاری بر اساس طرح

طرح های پتینه نسبت به رنگ های آن محدود می باشند، که می توان آن ها را با رنگ های مختلف ترکیب کرد. این طرح های زیبا عبارت اند از: ساده، سنگ، چوب، ابر و باد، گرانیت، کاه گل، سایه‌ای، ترک‌خوردگی، ورق طلا، ورق نقره و …

از چه ابزار هایی برای اجرای پتینه استفاده می کنند؟

همان طور که گفته شد هنر پتینه انواع مختلفی دارد . برای هر کدام از آن ها از ابزار مختلفی استفاده می شود. ولی در حالت کلی می توان به ابزار زیر اشاره کرد:

• انواع مختلف قلم‌مو
• انواع اسفنج
• پارچه‌هایی با جنس مختلف
• رنگ‌پاش
• انواع سنباده نرم و زبر
• کاردک
• چسب
• اکلیل

پتینه کاری با توجه به ویژگی هایی که دارد کاربرد زیادی دارد .می توان از آن برای ایجاد زیبایی در فضاهای باز، بر روی دیوار های رستوران ها و تالار ها، حمام و … استفاده کرد.