طرحینه

یراق کابینت – لیست قیمت یراق آلات کابینت جدید 1400

به احتمال اگر کار ساختمان و خانه انجام داده باشید عبارت یراق کابینت به گوشتان خواهد خورد. طرحینه به بررسی یراق کابینت و انواع آن در این قسمت می پردازد. برای این که بتوانید در حین انتخاب کابینت و نصب آن ها تمیم درستی بگیرید حتماً باید به طور کامل با یراق کابینت آشنا شوید و اطلاعات زیادی درباره آن داشته باشید. می توان گفت مهم ترین قسمت کابینت یراق آن می باشد که تأثیر زیادی بر کیفیت و زیبایی کابینت دارند. اگر قصد آشنایی با این ابزارها را دارید حتماً با ما همراه باشید.

منظور از یراق کابینت چیست؟

یراق جزئی از کابینت ها می شود که کابینت بدون آن ها نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد. به ابزار و قطعه ای که در کابینت مورد استفاده قرار گرفته و به آن متصل شود یراق گفته می شود این قطعات شامل لولا، جک، ریل، دستگیره و … می شوند بیشتر این قطعات از جنس انواع فلزها که آبکاری شده اند می شوند که در تکمیل و ساخت کابینت نقش اساسی دارند. یراق کابینت علاوه بر این که تأثیر زیادی در کاربرد کابینت دارد می تواند باعث زیبایی آن نیز شود. توجه کنید که کابینت به دو قسمت یراق و بدنه تقسیم می شود و هر دو قسمت باید کیفیت بالایی داشته باشند.

یراق شامل قطعات مختلفی می شود که در کابینت ها مورد استفاده قرار می گیرند. برای شناخت بیشتر آن ها ما در این قسمت به معرفی و بررسی چند مورد از مهم ترین آن ها می پردازیم.

انواع یراق کابینت

دستگیره کابینت

دستگیره کابینت

می توان گفت مهم ترین یراق کابینت دستگیره می باشد زیرا علاوه بر این که یک ابزار ضروری محسوب می شود باعث زیبایی ظاهری نیز می شود. این قسمت به صورت خارجی و روکار می باشد که باید کیفیت بالایی داشته باشد. دستگیره در دو نوع کلاسیک و مدرن طبقه بندی می شود و جنس آن ها شامل سرامیک، چوب، فلز و … می شود.

در حین انتخاب دستگیره باید به نوع کابینت رنگ آن و دکوراسیون آشپزخانه توجه کنید و توجه کنید که مهم ترین معیار در انتخاب دستگیره سلیقه و بودجه شما می باشد. اگر آشپزخانه شما سبک مینیمال دارد نباید از یراق دستگیره استفاده کنید.

لولای کابینت

لولای کابینت

لولاها در واقع مفصل‌های کابینت هستند. لولا یک قطعه مکانیکی است که در و بدنه اصلی کابینت را به هم وصل میکند و باعث چرخش و حرکت در کابینت‌ها می شود. برای اتصال لولا به کابینت هم از پیچ استفاده می شود. لولاها به دو دسته ساده و گازور (که خود شامل انواع مختلف ساده، پمپی و … می شود) تقسیم می شوند. به خاطر استفاده مداوم از لولاها، جنس و کیفیت آن ها خیلی اهمیت دارد و باید در حین خرید حتماً به کیفیت آن ها توجه کنیم.

ریل کابینت

ریل کابینت

ریل قطعه ای می باشد که برای کشوها مورد استفاده قرار می گیرد این ابزار باعث می شود کشوها بتوانند به راحتی بر روی یکدیگر حرکت کنند. در گذشته به جای ریل از یک زوار و یک شیار بر روی بدنه استفاده می کردند ولی حالا از ریل استفاده می شود که کار را بسیار راحت تر کرده است.

ریل های به چند دسته تقسیم می شوند که از جمله آن ها می توان به ریل ساده (ساچمه‌ای، برقی و غلتکی)، مخفی (مگنتی و آرام بند دار)، بدنه دار اشاره کرد. توجه کنید که یکی از فاکتور های کشوری باکیفیت روان بودن باز و بسته شدن آن می باشد و این مورد نیز به کیفیت ریل بستگی دارد هرچه ریل مرغوب باشد کشو روان حرکت خواهد کرد.

پایه کابینت

پایه کابینت نیز یکی از یراق های بیرونی کابینت می باشد که از این نوع یراق برای بالا بردن ارتفاع کابینت و شستشوی راحت آشپزخانه استفاده می شود. از آنجایی که وزن همه کابینت روی پایه آن قرار دارد، مقاومت و استحکام پایه‌ها اهمیت زیادی دارند. جنس اکثر پایه‌های کابینت از فلز یا پلاستیک است در بعضی مواقع نیز پایه را از جنس خود کابینت می سازند که در هر دو صورت پایه باید کیفیت بالایی داشته باشد.

جک در کابینت

یکی دیگر یراق کابینت جک می باشد که برای کابینت عمودی بالای سینک و به منظور باز نگه داشتن آن مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار از جنس های مختلفی از جمله برنج، فولاد، پلاستیک و … ساخته می شوند که جنس فولادی باکیفیت تر از جنس های دیگر می باشد. جک به سه دسته پمپی، اتوبوسی و بازویی تقسیم می شود که در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم:

  1. جک اتوبوسی : این نوع جک دقیقاً مثل اتوبوس بالا و پایین می شود و به صورت لولایی باز و بسته نمی شود. توجه کنید که به این نوع جک، جک آسانسوری نیز گفته می شود.
  2. جک پمپی : به این نوع جک، جک گازی نیز گفته می شود. در خرید این نوع جک حتماً باید به عرض و وزن کابینت توجه شود به این صورت که باید برای کابینت هایی وزن و عرض کمتری دارند از جک هایی با قدرت نسبتاً کم استفاده کرد.

مگنت

مگنت نیز یک نوع یراق می باشد که برای همه کابینت ها مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه برای درهای کابینت های مگنتی و یا همان فشاری قابل استفاده هستند. مگنت باعث می شود ظاهر کابینت بسیار زیبا، یکدست و مدرن به نظر برسد ولی یک ویژگی منفی دارد و آن هم ماندن لکه ها بر روی آن می باشد. مگنت بر روی کابینت هایی که دستگیره ندارند مورد استفاده قرار می گیرد از این رو جای دست و انگشتان ممکن است بر روی مگنت بمانند.

معروف ترین برند یراق آلات کابینت که در بازار ایران موجود می باشند:

در کشور ما تکنولوژی زیادی برای ساخت انواع یراق کابینت وجود ندارد از این رو بیشتر یراق آلات وارداتی می باشد که در ادامه به چند مورد از معروف ترین آن ها اشاره می کنیم.

یراق کابینت بلوم

این برند مربوط به شرکت بلوم می باشد که در سال 1952 در اتریش تأسیس شده است و تمامی یراق آلات مربوط به کابینت را تولید می کند. این شرکت در سراسر دنیا نمایندگی دارد و یکی از آن ها در کشور ما فعالیت می کند. محصولات شرکت بلوم بسیار با کیفیت می باشند از این رو قیمت بسیار بالایی نیز دارند.

یراق کابینت فانتونی

فانتونی نیز یکی از برند های باکیفیت تولید کننده یراق آلات می باشد که متعلق به کشور ایتالیا است. محصولات این برند نیز مانند بلوم بسیار باکیفیت می باشند و تنوع بسیار بالایی دارند شما می توانید محصولات شرکت فانتونی در بازار ایران با قیمتی نسبتاً کمتر از برند بلوم خریداری کنید.

یراق کابینت A.M.A

یکی دیگر از برند های معروف A.M.A می باشد. این شرکت ایرانی بوده و بزرگ ترین شرکت تولید کننده و وارد کننده یراق آلات در ایران می باشند. اگر به دنبال یراق باکیفیت و ارزان قیمت هستید حتماً از این برند خریداری نمایید زیرا هم زیبایی خوبی دارند و از نظر قیمت و کیفیت مطلوب می باشند.

برای آشنایی بیشتر و کامل با یراق در ادامه به چند یراق کاربردی دیگر اشاره می کنیم:

یراق کابینت بدون دستگیره

امروزه سبک دکوراسیون آشپزخانه تغییر زیادی کرده است و بیشتر به حالت مینیمال در آمده اند از این رو استفاده از کابینت های بدون دستگیره نیز افزایش پیدا کرده است. در این نوع کابینت ها دستگیره حذف می شود و به جای آن از یراق آلاتی مانند دستگیره مگنتی و مخفی استفاده می کنند.

در این نوع کابینت ها از جک و یا فنر های مکانیکی استفاده می شود به این شکل که کشو ها با فشار دادن باز و بسته می شوند. از آنجا که کابینت ها و کشو ها در آشپزخانه در طول روز به طور مداوم باز و بسته می شوند باید فنر ها کیفیت بالایی داشته باشند تا در اثر استفاده زیاد از بین نروند و سریع آسیب نبینند.

یراق کابینت گوشه

در آشپزخانه ها در اکثر گوشه ها کابینت هایی گذاشته می شود که اکثراً غیرقابل استفاده هستند و این مورد باعث نارضایتی بیشتر افراد می شود. برای رفع این مشکل قبل از نصب کابینت فضای آشپزخانه و گوشه را به شکل گرد و یا منحنی طراحی می کنند تا در آشپزخانه گوشه ای وجود نداشته باشد. همچنین می توانید در گوشه ها سینک و یا مواردی را قرار دهید که مورد استفاده قرار گیرند. توجه کنید که شما می توانید از یراق آلاتی مانند لولای گازور و زاویه دار هم نیز استفاده کنید همچنین برای ایجاد زیبایی در آشپزخانه در گوشه ها از اکسسوری های مختلف متناسب با دکوراسیون آشپزخانه استفاده کنید.