طرحینه

سنگ گرانیت سفید بهترین سنگ ساختمان – قیمت انواع سنگ گرانیت 1400

سنگ گرانیت و کاربردهای آن – قیمت انواع سنگ گرانیت در سال  1400 , بازار بزرگ سنگ تهران و خرید بهترین نوع سنگ گرانیت سفید , مشکی , سبز و … :  یکی از پرکاربردترین سنگ ها درساختمان سنگ گرانیت می باشد که در کف، دیوار و پله کاربرد فراوان دارد. این سنگ زیبا قبلا به عنوان نما کاربرد داشت اما امروزه با توجه به معایب آن، دیگر برای کارهای نما استفاده نمی شود. سنگ گرانیت یکی از گونه های سنگ آذرین درونی می باشد و ویژگی های آن درست برخلاف سنگ های آذرین بیرونی مانند لاشه سنگ است.

سنگ گرانیت به سنگ خارا نیز مشهور است. این سنگ از بافتی تشکیل شده است که دارای دانه های متوسط تا درشت بوده و با وجود کانی های موجود در آن، رنگ های مختلفی از قبیل صورتی تا خاکستری پررنگ و حتی سیاه دارد. بهتر است بدانید سنگ گرانیت از جمله سنگ های سنگین محسوب می شود که از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است. به همین دایل شناخت این گونه سنگ ها علاوه بر این که می تواند در مقاوم کردن ساختمان ها تاثیرگذار باشد، بلکه به علت داشتن تنوع رنگ زیاد، می تواند به عنوان یک عنصر برای زیبایی بخشیدن به ساختمان ها نیز مفید باشد.

مزایای سنگ گرانیت

از مهم ترین مزایای این سنگ ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این سنگ ها استحکام و مقاومت بالایی دارند.
  • در برابر آب و مواد شیمیایی بسیار مقاوم هستند.
  • سنگ گرانیت دارای سطح یک دست و زیبایی می باشد.
  • به علت داشتن رنگ بندی های مختلف باعث زیبایی بخشی به فضا می گردد.

ویژگی های سنگ گرانیت

در ادامه به معرفی ویژگی های این سنگ ها می پردازیم:

1- استحکام و مقاومت بالا

همان طور که در این مقاله ذکر شد، سنگ های گرانیت و یا سنگ خارا از محکم ترین و سخت ترین سنگ ها می باشند که به دلیل دارا بودن همین ویژگی از آن در ساخت و ساز به عنوان مصالح ساختمانی استفاده می نمایند. باید به این نکته توجه کنید که سنگ گرانیت از قدیم سمبل سختی و مقاومت بوده و به راحتی خش برنمی دارد. به همین دلیل می توان آن را در مکان هایی که پررفت و آمد است به کار برد. سنگ گرانیت در مقابل آتش نیز از مقاومت بالایی برخوردار است.

2- مقاومت در برابر آب و مواد شیمیایی

سنگ گرانیت در برابر عوامل تخریب مانند نفوذ آب بسیار مقاوم بوده و نیز دربرابر ضربه به راحتی واکنش نشان نداده و به آن آسیب وارد نمی گردد. با این وجود می توان گفت توانایی تحمل شرایط محیط های صنعتی را دارد. همچنین این سنگ می تواند در برابر خوردگی از خود مقاومت نشان دهد به گونه ای که در صورت ریختن مواد شیمیایی در روی آن به هیچ عنوان آسیبی وارد نمی شود.

3- زیبایی و سطح یک دست

سنگ های گرانیت که ازجمله سنگ های زیبا به شمار می روند، برخلاف سنگ تراورتن دارای سطح با طرح کاملا یک دست می باشند. علاوه بر آن به علت تنوع رنگ و طرح نسبتا بالایی که دارد به شما امکان انتخاب گسترده را خواهد داد . شما می توانید از بین رنگ ها و طرح های مختلف این سنگ، بهترین آن را برگزینید.

رنگ های سنگ گرانیت

سنگ های گرانیت از نظر رنگ به چهار نوع تقسیم می شوند. گرانیت های شکلاتی، گرانیت مشکی، گرانیت های قرمز و گرانیت های طوسی.

سنگ های گرانیت طوسی به رنگ طوسی روشن بوده و دارای سه بخش گرانیت نطنز، گرانیت نهبندان و گرانیت مروارید مشهد می باشد. رنگ گرانیت شکلاتی نیز فیلی و شکلاتی بژ می باشد که خود نیز دارای دو دسته گرانیت شکلاتی بهاره زنجان و سنگ گرانیت شکلاتی خرمدره می باشد.

سنگ های گرانیت مشکی نیز دارای استحکام و مقاومت فراوانی می باشد. در حقیقت می توان چنین فرض کرد که هرچقدر سنگ های گرانیت تیره تر باشند، دارای استحکام بیشتری نیز می باشند. گرانیت مشکی نیز به دو دسته گرانیت مشکی الموت و گرانیت مشکی تویسرکان طبقه بندی می گردد. سنگ های قرمز از آخرین دسته سنگ های گرانیت می باشند که فقط یک نوع دارد و آن گرانیت قرمز یزد می باشد. این سنگ مقاومتی در حد سنگ های گرانیت را دارد.

سنگ گرانیت مشکی سنگ گرانیت قرمز سنگ گرانیت سبز سنگ گرانیت سفید

کاربرد گرانیت

از سنگ خارا به علت داشتن مقاومت و استحکام فراوان، در هر قسمتی از ساختمان، در فضای داخلی و در فضای خارجی استفاده می گردد. می توان گفت از جمله مهم ترین کاربردهای سنگ گرانیت در پله ها، سنگ فرش پیاده رو، کف پوش، دیوار پوش، محوطه سازی، نمای ساختمان، سینک روشویی، سنگ آسانسور، پیشخوان آشپزخانه و رویه سنگی میز جلو مبلی می تواند باشد.

معادن گرانیت در ایران

کشور ایران ازجمله ثروتمندترین کشورها از لحاظ داشتن معادن سنگ می باشد، زیرا در معادن شهرهای مختلف می توان انواع سنگ ها را نظاره کرد. گرانیت ازجمله سنگ های گران قیمت است که در شهرهایی مانند همدان، مشهد، نطنز، گیلان، نهبندان، یزد، زنجان، خرمدره، طوس و … وجود دارند. در هر منطقه سنگ های گرانیت دارای رنگ و طرح های متفاوت می باشند

این از جمله مزایایی است که می توان برای کشور ایران لحاظ کرد. این امر موجب گشته است تا کشور ایران نیازی به وارد کردن سنگ های گرانیت نداشته باشد.برای خرید این سنگ ها می توانید از طرحینه کمک بگیرید. طرحینه بهترین فروشگاه هایی که این سنگ ها را به فروش می رسانند را به شما معرفی می کند.

معایب سنگ های گرانیت

این سنگ ها دارای معایب زیر هستند:

1- وزن بالا و چسبندگی پایین

با توجه به این که وزن گرانیت ها زیاد است، در صورتی که بخواهیم آن ها را در ساختمان ها به عنوان نما استفاده کنیم، باعث وارد شدن بار مرده بر ساختمان می گردد، چنانچه بخواهید با استفاده ملات برای چسبندگی این گونه سنگ ها استفاده نمایید، کار زمان بر و سختی خواهید داشت.

2- عایق نبودن برای صدا و حرارت

از معایب دیگری که در مورد سنگ های گرانیت می توان گفت در مورد عایق نبودن صدا و حرارت می باشد. این سنگ ها عایق حرارتی و صوتی نبوده و باعث به هدر رفتن انرژی در ساختمان ها می شود و مقرون به صرفه نیست.

3- تشعشعات مضر برای بدن انسان در شرایط خاص

در سنگ های گرانیت برخی سورت ها وجود دارند که از آهن بالایی برخوردار هستند که اگر آن ها را در اماکنی به کار ببریم که با پرتو گاما و ایکس در تماس باشند، به راحتی می توانند به بدن انسان نفوذ کرده و به آن آسیب وارد کنند. همچنین استفاده از سنگ های گرانیت در مکان های پوشیده می تواند تاثیرات مضری برای انسان بگذارد.

سنگ های گرانیتی به علت دارا بودن اورانیوم، توریم و پتاسیم رادیواکتیو که سرشار از مواد پرتوزا هستند، بسیار خطرناک بوده و اگر در یک فضای کاملا بسته قرار داشته باشند به راحتی می توانند با ورود به ریه انسان و با ماندگاری خود باعث بیماری در ساکنان شوند.

4- زنگ زدگی در برخی سورت ها

گرانیت به علت این که بخش زیادی از آهن را در خود جای داده است، در برخی از این سورت های این سنگ، آهن به فراوانی یافت می شود. وجود این آهن باعث می شود که اگر این سنگ در معرض رطوبت قرار گرفته باشد باعث شود تا رفته رفته زنگ بزند و موجب از بین رفتن زیبایی سنگ گردد.