طرحینه

طراحی دکوراسیون داخلی منزل – نمونه زیباترین دکوراسیون داخلی منزل ایرانی

موضوع طراحی دکوراسیون داخلی منزل ، شرکت ها و ساختمان های تجاری به دلیل تمایل به مد و مدگرایی وایده آل بودن مورد توجه خیلی از افراد قرار گرفته است. وقتی صحبت از دکوراسیون داخلی می شود، منظور نحوه چیدمان وسایل قسمت های مختلف منزل از جمله آشپزخانه، نشیمن، پذیرایی، اتاق خواب و… رنگ پردازی و نورپردازی آن ها می باشد. یک دکور خوب و ایده آل در منزل تاثیر زیادی در دلنشین شدن فضا و روحیه اعضای منزل خواهد داشت. توجه به دکوراسیون ادارات و شرکت ها تاثیر زیادی در رضایت و اعتماد و جلب مشتری خواهد داشت.

لازم به ذکر است که، طراحی دکوراسیون داخلی کاری کاملا تخصصی است و برای کسب نتیجه ی دلخواه، باید توسط کارشناسان و متخصصین انجام شود. گروه بازسازی آسان با داشتن کارشناسان و متخصصین در زمینه طراحی دکوراسیون منازل، ادارات و… می تواند شما را در این کار یاری کند. شما با سپردن پروژه خود به گروه بازسازی آسان می توانید در کمترین زمان مناسب با هزینه ی مقرون به صرفه پروژه خود را تحویل بگیرید.

طراحی داخلی

دکوراسیون داخلی منزل یکی از مهم ترین عواملی می باشد که تأثیر زیادی بر زیبایی خانه دارد. این کار در ظاهر کاری ساده می ‌باشد در حالی که نیاز به تجربه و مهارت زیادی دارد و برای این که دکوراسیون منزل متناسب باشد باید نکات زیادی رعایت شود. دکوراسیون فقط برای زیبایی نمی باشد بلکه در صورت رعایت اصول و قوانین مربوط به آن باعث ایجاد فضای زیاد و افزایش کاربرد قسمت های مختلف خانه می شود. بر خلاف تصور اکثر افراد طراحی دکوراسیون می تواند با هزینه کم هم انجام شود طرحینه به توضیح کامل دکوراسیون داخلی منزل و معرفی 10 سبک می پردازد.

اگر شما از فضای داخلی منزل خود خسته شده اید، یا می خواهید به منزل جدیدی بروید، و دوست دارید که کارایی و جذابیت را در کنار هم داشته باشید، باید در مورد طراحی دکوراسیون داخلی تصمیم جدی بگیرید، و سبک تفکر خود را در رابطه با این موضوع تغییر دهید.

مشخصه اصلی ساختمان های امروزی جمع و جور بودنشان می باشد و لازمه داشتن چنین طراحی دکوراسیون دانش و شناخت عوامل متعدد می باشد.

طراحی دکوراسیون داخلی منزل چیست؟

در فرهنگ لغت فارسی منظور از دکوراسیون مرتب کردن، چیدن و آراستن می باشد با این حساب طراحی دکوراسیون داخلی منزل به معنای چیدن وسیله های خانه به شکل مناسب در کنارم، انتخاب طرح و رنگ اسباب خانه و … می باشد. امروزه طراحی دکوراسیون فقط منحصر به خانه نمی باشد بلکه برای ساختمان های مختلف از جمله شرکت ها، ادارات و مغازه ها از طراحی دکوراسیون استفاده می کنند این کار باعث بهینه شدن فضا و زیبایی آن ها می شود. در حالت کلی اگر وسیله ها و اسباب خانه با نظم و رعایت ترکیب رنگ و طرح آن در کنار هم قرار گیرند فضا دل نشین تر و زیباتر خواهد بود همچنین آرامش بیشتری برای افراد ارمغان خواهند آورد.

نمونه طراحی داخلی منزل

طرحینه سعی می کند بهترین و جدیترین نمونه های طراحی داخلی دکوراسیون را برای 4 بخش مهم منزل در اینجا به نمایش بگذارد . در ادامه می توانید نمونه طرح هایی از پذیرایی , اتاق خواب , آشپزخانه و حمام و سرویس بهداشتی را ببینید :

نمونه طراحی داخلی پذیرایی

طراحی داخلی طراحی داخلی طراحی داخلی طراحی داخلی طراحی داخلی طراحی داخلی طراحی دکوراسیون داخلی طراحی دکوراسیون داخلی طراحی دکوراسیون داخلی طراحی دکوراسیون داخلی طراحی دکوراسیون داخلی طراحی دکوراسیون داخلیطراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی طراحی داخلی پذیرایی طراحی داخلی پذیرایی طراحی داخلی پذیرایی طراحی داخلی پذیرایی طراحی داخلی پذیرایی طراحی داخلی پذیرایی طراحی داخلی پذیرایی طراحی داخلی پذیرایی طراحی داخلی پذیرایی طراحی داخلی پذیرایی طراحی داخلی پذیرایی

نمونه طراحی داخلی اتاق خواب

اتاق خواب شیک و لاکچری همیشه یک فضای دلنشین و آرام بخش است . می توانید از طرح های زیر ایده بگیرید :

طراحی داخلی اتاق خواب طراحی داخلی اتاق خواب طراحی داخلی اتاق خواب طراحی داخلی اتاق خواب طراحی داخلی اتاق خواب طراحی داخلی اتاق خواب طراحی داخلی اتاق خواب طراحی داخلی اتاق خواب طراحی داخلی اتاق خواب طراحی داخلی اتاق خواب طراحی داخلی اتاق خواب طراحی داخلی اتاق خواب طراحی داخلی اتاق خواب طراحی داخلی اتاق خواب طراحی داخلی اتاق خواب طراحی دکوراسیون داخلی داخلی منزل طراحی دکوراسیون داخلی داخلی منزل طراحی دکوراسیون داخلی داخلی منزل طراحی دکوراسیون داخلی داخلی منزل طراحی دکوراسیون داخلی داخلی منزل طراحی دکوراسیون داخلی داخلی منزل

تاریخچه طراحی دکوراسیون

انسان ذاتا خواهان زیبایی می باشد و همیشه در صدد زیباسازی و پیرایش محل زندگی خود بوده است. حکاکی‌ها و نقاشی‌هایی موجود در دیواره‌های ساختمان‌های قدیمی و حتی غارها نشان از این دارد که انسان از گذشته به موضوع طراحی دکوراسیون داخلی اهمیت داده است. در گذشته دکوراسیون ها بیشتر مربوط به معماری ساختمان ها بود و سازندگان هنر خود را بر روی ساخت دیوار و سقف منازل به کار می بردند. اما کارشناسان و متخصصین طراحی داخلی امروزه می توانند با خلاقیت خود یک خانه بسیار ساده و چهار دیواری را به محیطی پر از آرامش، خلاقیت و مطابق با خواست و سلیقه مشتری تبدیل کنند.

انواع دکوراسیون داخلی

هیچ قاعده ی خاصی در مورد دسته بندی انواع دکوراسیون داخلی وجود ندارد و هر نوع طراحی به نوبه ی خود می تواند یک سبک خاصی باشد. در رابطه با پیاده سازی یک سبک خاص هیچ محدودیتی وجود ندارد، تنها چیزی که مهم است هماهنگی مدل دکوراسیون با سبک زندگی، محل زندگی، امکانات موجود و بودجه مد نظر می باشد.

لازم به ذکر است که در یک تقسیم بندی کلی می توان دکوراسیون داخلی را به دو نوع طراحی دکوراسیون داخلی کلاسیک و طراحی دکوراسیون داخلی مدرن(امروزی) دسته بندی کرد. اما معمولا مد نظر مشتری ها ترکیبی از این دو طرح می باشد که پیاده سازی سخت تری دارد. ممکن است شما اسم هایی از قبیل سبک صنعتی، سبک مینیمال، سبک سلطنتی، فرانسوی، ساحلی، ایران باستان و … را در طراحی دکوراسیون از متخصصین بشنوید. تنها چیزی که حائز اهمیت می باشد هماهنگی این طرح ها و اجرای صحیح آن ها می باشد.

طراحی دکوراسیون منزل از کجا شروع می شود؟

در اولین مرحله برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل ابتدا باید شما شرایط ساختمانی را که قرار است دکوراسیون را روی آن پیاده کنید، بررسی نمایید. مثلا آیا شما قرار است دکوراسیون را جایی پیاده سازی کنید که هیچ گونه طراحی از قبل نداشته است یا اینکه قبلا یک دکوراسیون دیگری داشته و الان مایل به تعویض آن دکوراسیون هستید. در مورد اول هیچ گونه محدودیتی برای شما وجود ندارد و شما می توانید از میان انواع مختلف طرح ها یکی را انتخاب نمایید.

اما در صورتی که ساختمان شما دکوراسیون دیگری داشته و شما قصد تغییر آن دکوراسیون را دارید، بایستی محدودیت ها را مشخص کنید. برخی از این محدودیت‌ها عبارتند:

 • آیا شما قصد دارید دکوراسیون داخلی قبلی از پایه تغییر دهید یا فقط قصد اصلاح آن را دارید؟
 • وسایل و تجهیزات موجود در دکوراسیون فعلی تا چه حدی نیاز به تعویض دارند؟
 • آیا شما می خواهید به صورت بلند مدت دکوراسیون خود را عوض کنید یا شرایط خاصی دارید؟(آیا شما قصد دارید با تغییر فصل دکوراسیون خود را عوض کنید یا برای همیشه؟)
 • چه چیزهایی برای تغییر طراحی دکوراسیون فعلی نیاز می باشد؟
 • آیا شما قصد دارید، دکوراسیون را به یکباره زیرو رو کنید یا می خواهید تغییرات به صورت مرحله‌ای و با فاصله زمانی همراه باشد؟

علاوه بر موارد ذکر شده موضوعات دیگری نیز در دکوراسیون داخلی اهمیت دارند که بهتر است شما با یک گروه تخصصی در این مورد مشورت کنید.

طراحی دکوراسیون

قدم به قدم پروژه طراحی دکوراسیون داخلی

معمولا در سفارشات طراحی دکوراسیون داخلی افراد دچار سردرگمی هستند و معمولا یک نمای کلی از طرح را در ذهن خود دارند و نمی توانند به طور دقیق جزئیات را توضیح دهند. بهتر است قبل از مراجعه با یک شرکت طراحی لیستی از چیزهایی که می خواهیم را تهیه کرده و در اختیار آن ها قرار دهیم.

بررسی 10 سبک مختلف برای دکوراسیون منزل

دکوراسیون داخلی منزل سبک های مختلفی دارد که در هر کدام چیدمان، طرح ها و رنگ ها متفاوت می باشند. این سبک ها براساس علاقه و سلیقه افراد همچنین نوع منزل انتخاب می شوند. طرحینه به معرفی 10 سبک برتر می پردازد که هر کدام ویژگی های متفاوتی دارند.

1. بررسی سبک صنعتی

از این نوع سبک در گذشته بیشتر برای ادارات، مراکز صنعتی و اکثرا برای محل کار استفاده می شد ولی امروزه برای دکوراسیون داخلی منزل نیز از این نوع سبک استفاده می کنند که می توان گفت شلوغی در آن دیده نمی شود و فضایی بسیار آرام ایجاد می شود که از جمله ویژگی های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای قسمت های مختلف خانه از فلز و شیشه استفاده می شود.
 • از وسیله های بسیار ساده و کم برای دکوراسیون خانه استفاده می شود.
 • بیشتر از رنگ های گرم و تیره در طراحی سبک صنعتی استفاده می شود.

2. بررسی سبک مدرن

سبک مدرن معمولاً ما را به یاد خانه هایی با چیدمان خشک و بی روح البته تمیزی می‌اندازد که در ساخت آن از فلز، شیشه و سنگ استفاده شده است. همچنین کاربرد لوازم ضروری و غیر ضروری کمی در آن به چشم می‌خورد. سبک مدرن در زمان‌های مختلفی وجود داشته است فقط با گذشت زمان و قدیمی شدن استایل مدرن در بازه‌‌ای از زمان، نام آن تغییر کرده است.

اگر بخواهیم آن را ساده تر کنیم با گذشت زمان مدرنیته بودن یک نوع چیدمان دیگر مدرن به حساب نمی آید زیرا هرروز بر دانش و علم طراحی داخلی نیز افزوده می شود. به عنوان مثال، سبک دکوراسیون داخلی سنتی فرانسوی هم زمانی مدرن به شمار می‌رفته ولی در حال حاضر جزء دکوراسیون سنتی و کلاسیک به شمار می‌رود.

3. بررسی سبک سنتی

این نوع سبک بستگی به فرهنگ و سنت هر کشوری دارد به طور مثال سبک سنتی فرانسوی، ایتالیایی، بریتانیایی در یک گروه از سبک دکوراسیون داخلی به نام سنتی اروپایی قرار می‌گیرند و برای کشور ما ایران نیز این سبک در دو نوع قبل اسلام و بعد اسلام وجود دارد. در سبک سنتی تجمل و مصرف گرایی رواج دارد و بیشتر از وسیله هایی با طرح های سنتی و یا اشیا قدیمی استفاده می شود که هزینه بسیار بالایی دارند.

4. بررسی سبک مینیمال

این سبک امروزه رواج زیادی پیدا کرده است که در آن از وسیله های بسیار کمی برای دکوراسیون استفاده می شود. در سبک سنتی بیشتر به تجمل گرایی و استفاده از وسیله های زیاد و گران بها پرداخته می شود در حالی که سبک مینیمال کاملاً متفاوت با آن می باشد و با تجمل گرایی مخالفت می کند و نشان دهنده قناعت و مصرف کم می باشد. در این دکوراسیون فضا بسیار آرام می باشد و محیط زیادی خالی است.

5. بررسی سبک ترانزیشنال یا انتقالی

در این سبک با نگاه اول ممکن است بین آن و سبک‌های سنتی، تفاوتی احساس نشود اما نکته مهم اینجاست که در طراحی دکوراسیون داخلی به سبک انتقالی، فضا از تک سبکی بودن خارج می‌شود. یعنی در واقع مبلمان سنتی در کنار عناصر مدرن به کار برده می‌شوند. این سبک چون سبکی تلفیقی است در اکثر منازل و اماکن ممکن است به چشم بخورد.

در بیشتر موارد سبک انتقالی زمانی احساس می‌شود که لوازم بر اثر نقل مکان و جا به جایی به مکانی جدید با سبک جدید و ابعاد متفاوت برده شوند. از مزیت‌های این سبک این است که در ترکیب لوازم می‌تواند تعادل متناسبی ایجاد کند و محیطی گرم و آرام را به ارمغان آورد.

 • ترانزیشنال به حد متعادلی بین سبک دکوراسیون داخلی سنتی و مدرن بر می‌گردد.
 • مبلمانی ساده در کنار فرش‌هایی با طرح شلوغ و رنگ های پر تحرک دارد.
 • دیوارهای با رنگ ساده با تابلوهای پر طرح و شلوغ را به نمایش می‌گذارد.
 • استفاده از چوب، فلز، شیشه و سنگ در کنار هم حس انتقال و گذر را در این سبک تداعی خواهد کرد.

6. بررسی سبک فرانسوی

سبک فرانسوی جز سبک هایی می باشد که تجمل گرایی زیادی در آن دیده می شود. در گذشته هنگام سفر پادشاهان قاجار به اروپا این سبک وارد کشور ما شده و از آن رواج پیدا کرده است. امروزه نیز در بعضی از خانه ها می توانید این سبک را مشاهده کنید از جمله ویژگی های سبک فرانسوی می توان به دیوار هایی مملو از طرح، تابلوهای گران قیمت و پر زرق و برق، اسباب و وسیله های گران قیمت، مبلمان خراطی شده، استفاده از رنگ های پرتحرک و … اشاره کرد.

7. بررسی سبک روستیک

این سبک تلفیقی از سبک صنعتی و روستایی است که طرفداران خاص خود را دارد. جالب بودن سبک روستیک این است که بیشتر از طبیعت الهام گرفته شده است. از جمله ویژگی های این سبک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در دکوراسیون داخلی روستیک فضای داخل را مانند فضایی باز دکور می‌دهند.
 • از رنگ سفید در دیوارها زیاد استفاده می‌کنند.
 • استفاده از چوب، فلز، چرم و پوست در این سبک بیشتر به چشم می‌خورد.
 • اکسسوری‌های این سبک معمولاً صنایع دستی محلی را به نمایش می‌گذارد.

8. بررسی سبک ساحلی

سبک ساحلی سبکی می باشد که در آن از وسیله ها و رنگ هایی که به طبیعت نزدیک هستند استفاده می شود. سبک ساحلی همانند نامش از خانه هایی که در شهر های ساحلی ساخته شده اند استفاده کرده است و سبک خانه ها را به شکل آن ها در می آورد. برای مثال در این سبک از وسیله ها و اکسسوری های طبیعی مانند کفپوش هایی حصیری، ظروفی چوبی و … استفاده می شود همچنین برای دیوار ها و سایر قسمت های خانه بیشتر از رنگ های طبیعت مانند آبی، سبز و سفید استفاده می کنند. بهتر است بدانید این سبک جز سبک هایی می باشد که گل و گیاه جز اصلی ترین قسمت آن می باشد.

9. بررسی سبک آرت دکو

این نوع سبک، سبکی تجمل‌گرایانه به شمار می‌رود که از وسایل هنری در دکور آن اغلب استفاده می‌شود. در سبک آرت دکو از وسیله ها و اکسسوری های هنری و گران قیمت برای تزیین استفاده می شود همچنین تابلوها در این سبک از دکوراسیون داخلی، اصل و گران قیمت هستند. استفاده از رنگ‌های تیره برای اکسسوری‌ها و دیوارهای شلوغ، تزیینات گسترده و وسایل آنتیک در این سبک به کار گرفته می‌شود.

10. بررسی سبک مدیترانه ای

از این نوع سبک بیشتر برای ویلاهای شخصی استفاده می شود که چشم انداز آن ها دریا باشد. در این نوع ویلاها که سبک مدیترانه ای دارند بیشتر از وسیله های گران قیمت و لوکس استفاده می شود که در اصطلاح محیطی بسیار لاکچری ایجاد می شود. امروزه استفاده از این نوع سبک در خانه ها و آپارتمان های شهری نیز رواج پیدا کرده است به طوری که در آن ها بیشتر از رنگ های قهوه ای، خاکی و رنگ های متمایل به قرمز استفاده می شود. در این نوع فضاها چشم انداز دریا وجود ندارد ولی بیشتر از عناصر طبیعی مانند گل و گیاه استفاده می شود و فضایی ایجاد می شود که به طبیعت نزدیک باشد.

مراحل اجرای یک پروژه دکوراسیون داخلی چیست؟

انتخاب سبک دکوراسیون :

اولین قدم در طراحی دکوراسیون داخلی مشخص کردن سبک معماری مورد نظر می باشد. درسته که برای دکوراسیون نام های مختلفی وجود دارد. اما اساس دکوراسیون داخلی بر سه سبک استوار است: سبک کلاسیک، مدرن و یا ترکیبی از طراحی کلاسیک و مدرن.

شناخت استانداردهای طراحی دکوراسیون :

کاربردی بودن طراحی به همراه دسترسی به امکانات هدف اصلی از طراحی دکوراسیون می باشد. دکوراسیون باید به نحوی باشد که در عین زیبایی برای شما آرامش خاطر را به همراه داشته باشد. از این رو نیازی نیست که به دنبال ایده های عجیب و غریب باشید و بهتر است آرامش خودتان را در نظر بگیرید.

اطلاعات فنی از شرکت طراح درخواست کنید :

طراحی دکوراسیون داخلی شما تحت تاثیرعوامل فنی از قبیل ابعاد و اندازه های استاندارد هر قسمت، میزان نورپردازی قسمت های مختلف ساختمان، میزان انعطاف پذیری دکوراسیون برای تغییرات بعدی، جنس مواد اولیه به کار رفته در وسایل منزل و مدیریت هزینه بر اساس بودجه پیشنهادی شما، می باشد. بهتر است شما اطلاعاتی از شرکت فنی در رابطه با این ها درخواست کنید.

در نظر گرفتن دکوراسیون فعلی:

ممکن است دکوراسیون داخلی شما نیازی به تغییرات اساسی نداشته باشد و شما با تغییر جزئی در دکوراسیون بتوانید به دکور دلخواه خود برسید.

طرح دکوراسیون خود را ترسیم کنید:

ترسیم کردن طرح دکوراسیون مرحله اجرا را راحت تر می کند. از این رو بهتر است طرح مورد نظر خود را با کمک ابزارهای مختلفی همچون نرم افزار، عکس ها و مدل های موجود شبیه سازی کنید. اگر هم نتوانستید این کار را انجام دهید، با یک مداد ساده می توانید طرح خود را روی کاغذ پیاده کنید، هرچه جزئیات بیشتر باشد، بهتر خواهد بود.

پیاده سازی:

مرحله آخر پروژه طراحی دکوراسیون داخلی، پیاده سازی آن می باشد. با سپری کردن مراحل فوق می توانید با گروه بازسازی آسان قرار داد ببندید و از آن ها مشاوره بگیرید.

طراحی دکوراسیون منزل

دکوراسیون داخلی برای کدام قسمت منزل قابل اجرا می باشد؟

تغییرچیدمان منزل می تواند شروعی برای برای تغییر سبک زندگی باشد.شما می توانید برای قسمت های مختلف منزل از در ورودی تا سرویس‌های بهداشتی دکوراسیون و چیدمانی را در نظر بگیرید. لازم نیست که تمامی قسمت ها را بر پایه یک مدل طراحی کنید. شما می توانید برای طراحی بخش ورودی منزل از سبک کلاسیک بهره بگیرید و برای طراحی محیط آشپزخانه از سبک امروزی استفاده کنید.

لازم به ذکر است که طراحی اتاق کودک بسیار حساس می باشد و باید امنیت و آرامش کودک مورد توجه قرار بگیرد. به عنوان مثال نورپردازی شبانه اتاق کودک باید بگونه ای باشد که اگر کودک نصف شب از خواب بیدار شد دچار ترس و وحشت نشود. در طراحی نقاط حساس منزل عوامل مهمی باید در نظر گرفته شود که شما می توانید در رابطه با این موضوع از کارشناسان گروه بازسازی آسان کمک بگیرید.

طراحی دکوراسیون داخلی چه مزیتی دارد؟

شاید خیلی از افراد بر این تصور باشند که طراحی دکوراسیون داخلی کار ساده ای می باشد و فقط با صرف هزینه نسبتاً زیادی انجام می شود در حالی که اصلا چنین نمی باشد. این کار به دانش زیادی نیاز دارد و برای این که نتیجه کار مطلوب باشد باید فرد طراح دانش انجام این کار را برای تمام قسمت های ساختمان داشته باشد زیرا طراحی دکوراسیون قسمت های مختلف متفاوت می باشد. برای مکان های مختلف باید دکوراسیون مناسبی طراحی کرد که دلایل برخی از آن ها عبارت اند از:

 • فروشگاه‌ها و مغازه‌ها : جذب مشتری بیشتر و مورد توجه قرار گرفتن
 • محیط های اداری : ایجاد فضایی امن برای کار کردن و احساس راحت بودن
 • بیمارستان‌ها : کاربری بودن محیط، ایجاد محیطی آرام تا بیمار و کادر درمانی احساس همدلی و همراهی داشته باشند
 • خانه‌ها و آپارتمان‌های مسکونی : ایجاد فضایی که باعث راحتی کاربری شود و همچنین گرمی و آرامش را به همراه داشته باشد
 • فضاهای عمومی مانند ایستگاه‌های اتوبوس، مترو و حتی برای فضاهایی مانند کابین خودروها : برای کاربردی کردن و رفع نیازهای عموم افراد

در طراحی دکوراسیون چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

با رعایت نکاتی که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم شما می توانید با هزینه نسبتاً کمی منزل خود را زیباتر و دلنشین تر کنید. برای این کار باید تغییراتی در آن ایجاد کنید و محل برخی از وسیله ها را جا به جا که ممکن است برای تناسب وسیله هایی مانند پرده، فرش و … برخی از آن ها را عوض کرد. در ادامه به ۹ نکته مهم در این باره اشاره می کنیم که می توان گفت بدون رعایت آن ها به احتمال زیاد از دکوراسیون خود راضی نخواهید بود و نتیجه کار در اکثر مواقع مطلوب نمی شود.

اولین نکته : توجه به رنگ و طرح مبلمان

یکی از مهم ترین وسیله هایی که نقش زیادی در دکوراسیون دارند مبلمان می باشند به همین دلیل باید توجه زیادی به آن ها شود. وقتی می گوییم مبلمان یعنی تمام وسیله هایی که در خانه برای نشستن از آن ها استفاده می شود از جمله آن ها می توان به مبل پاف، صندلی بار، چهارپایه ها و … اشاره کرد. در حالت کلی مبلمان فضای زیادی را در منزل اشغال می کنند از این رو می توان گفت رنگ آن ها حدود 30 درصد از فضا را تشکیل می دهد. رنگ و طرح مبلمان باید با دیوار ها، رنگ پرده ها و سایر وسیله های خانه متناسب باشد. منظور از متناسب بودن هم رنگ بودن نیست بلکه باید هماهنگ باشند و جلوه ای زیبا به خانه بدهند.

نکته دوم: توجه به قاب ها در خانه

قاب عکس و تابلو روح زنده برای هر خانه است. اگر از آن‌ها با رعایت تناسب استفاده شود، ارمغان آن به روح و سبک کلی خانه، صمیمیتی چند برابر خواهد بود. تابلوهای نقاشی، عکس‌های معروف، تابلوهای خوش‌نویسی، تابلو فرش‌ها و بسیاری از موارد دیگر که بسته به سلیقه و هماهنگی با دکور منزل باید باشد، گزینه‌های پیشنهادی خوبی برای زیبایی منزل به شمار می‌روند.

نکته سوم: توجه به نور و روشنایی

یکی دیگر از مهم ترین چیزهایی که حتما باید در طراحی دکوراسیون توجه کنیم میزان نور و روشنایی منزل می باشد. نور مناسب می تواند فضای خانه را جذاب تر و زیباتر بسازد که برای این کار می توانید از پنجره ها و یا در صورت نبود نور طبیعی از لوسترها و لامپ های مختلف استفاده کنید. در نورپردازی حتماً باید به نکات زیادی توجه کنید ازجمله آن‌ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قرارگیری شاخه های نوری
 • تناسب سبک شاخه های نوری با سبک کلی دکوراسیون داخلی خانه
 • شدت و میزان نور در هر مکان
 • رنگ نوری که به کار برده شده

نکته چهارم: نوع پارتیشن بندی فضای داخلی خانه

یکی از کارهای سختی که در منازل با متراژ بالا باید انجام داد، پر کردن فضای آن است. اما یک راه حل بسیار آسان برای آن وجود دارد که با به کارگیری آن علاوه بر پر کردن فضای خالی می توان به صورت بهینه از آن فضا استفاده کرد. این روش مؤثر و آسان، فضاهای بزرگتر را به فضاهای کوچک تر تقسیم بندی می‌کند. پارتیشن بندی یکی از راه‌ های تقسیم‌ بندی فضا به شمار می‌رود که ثابت و متحرک آن در بازار وجود دارد. موارد کاربرد آن می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • جدا کردن فضای ورودی از پذیرایی
 • جدا کردن آشپزخانه از ناهارخوری
 • راهرو و اتاق‌ها از پذیرایی

نکته پنجم : توجه به رنگ آمیزی ها

دیوارها تأثیر زیادی در دکوراسیون منزل دارند زیرا فضای زیادی را به خود اختصاص داده اند. انتخاب طرح و رنگ دیوار ها یکی از مهم ترین موضوعاتی می باشد که باید در طراحی دکوراسیون به آن توجه شود زیرا در بدو ورود به خانه اولین جایی که به چشم می خورد آن ها می باشند. برای انتخاب طرح و رنگ دیوار ها علاوه بر علاقه و سلیقه خود باید به طرح و رنگ سایر وسیله ها نیز توجه کنید تا متناسب با آن ها باشد. برای این کار شما می توانید از افرادی که مهارت کافی در این کار دارند کمک بگیرید.

نکته جالبی که باید درباره رنگ دیوار ها بدانید این مورد می باشد که رنگ و طرح آن ها می تواند منزل را کوچک یا بزرگ نشان دهد. برخی از رنگ ها هستند که استفاده از آن باعث بزرگ تر دیده شدن خانه می شوند از این رو استفاده از آن ها برای خانه هایی با متراژ کوچک توصیه می شود همچنین برخی از طرح ها و رنگ ها منزل را کوچک تر نشان می دهند که شما اجازه دارید از این رنگ ها برای خانه هایی با متراژ زیاد استفاده کنید.

نکته ششم : انتخاب کفپوش مناسب

کف فضای داخلی یا بهتر است بگویم قسمت مهم خانه، بخشی است که ما هر لحظه با آن در تماس و ارتباط هستیم. این را باید به یاد داشته باشیم انتخاب متناسب آن با سبک دکوراسیون داخلی بسیار مهم است. استفاده از کفپوش مناسب این قدرت را دارد که ارتباطی که ما به دنبال آن هستیم را ایجاد کند. اگر مهمان نواز و گرم هستید از چوب پارکت و اگر برخورد محیطی رسمی تر را می پسندید از سنگ و سرامیک روشن استفاده کنید. رنگ‌های متنوعی برای کفپوش وجود دارد که بسته به هماهنگی آن با سایر لوازم منزل بهتر است انتخاب شود.

نکته هفتم: استفاده از شومینه

شومینه یکی از وسیله هایی می باشد که نقش زیادی در آرامش خانه دارد. اگر به دنبال ایجاد خانه ای با فضای دلنشین هستید حتما از شومینه استفاده کنید زیرا این وسیله می تواند جایی برای جمع شدن تمام اعضای خانه کنار هم در روز های سرد باشد از این رو افراد خانه آرامش و دلگرمی زیادی خواهند داشت. شعله های آتشی که در شومینه دیده می شوند یک عنصر طبیعی در فضای خانه به حساب می آیند که چشمان اعضای خانواده را نوازش می دهند. علاوه بر این موارد خود شومینه می تواند علاوه بر سیستم گرمایشی یک وسیله برای زیبایی بیشتر خانه به حساب بیاید.

نکته هشتم : استفاده از کتابخانه در منزل

کتابخانه و شلف می‌تواند مکانی برای به نمایش گذاشت فرهنگ و نگرش فردی باشد. استفاده از کتابخانه و پر کردن آن با کتاب‌ها و گاها با اشیاء، تابلوها و جام‌های افتخاری که دارید نه تنها برای پر کردن فضاهای خالی و بدون استفاده مفید واقع می‌شود، بلکه سبب می‌شود محلی برای نمایش اخلاق و روحیات فردی را ایجاد کرده باشید. علاوه بر این موضوع، استفاده از اکسسوری‌های متناسب با سبک کلی منزل در این قسمت‌ها می‌تواند روحی تازه را برای فضا به همراه آورد.

نکته نهم : استفاده از گل های آپارتمانی در خانه

برای دکوراسیون منزل می توانید از گل و گیاه های مخصوص آپارتمان استفاده کنید این کار علاوه بر این که فضایی طبیعی و زنده در خانه ایجاد می کند زیبایی را نیز چندین برابر می کند. استفاده از گل های مختلف روحیه افراد خانه را زنده نگه می دارد و آرامش خاصی در منزل ایجاد می کند. اگر علاقه زیادی به نگهداری گل دارید حتما از آن ها در دکوراسیون خود استفاده کنید. گل و گیاه فواید زیادی دارند که از جمله آن ها می تواند به ایجاد هوایی مناسب و پاک در خانه اشاره کرد زیرا بیشتر گیاهان سبز کربن دی اکسید را دریافت می کنند و در مقابل آن اکسیژن تحویل می دهند.

توجه کنید که برای سبک های مختلف دکوراسیون از گل های متفاوتی استفاده می کند تا متناسب با فضا باشند. محل قراری گیری نیز اهمیت زیادی دارند زیرا باید آن ها را در قسمتی قرار دهید که نور کافی وجود داشته باشد.

نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی

سه عامل اصلی حس آرامش، کاربردی بودن و زیبایی در طراحی دکوراسیون داخلی استاندارد دخالت دارند. اما برای شروع اجرا بایستی یک سری پیش‌شرط‌ها در نظر گرفته شود:

امنیت وسایل استفاده شده در دکوراسیون

در نظر گرفتن امنیت در طراحی بسیار حائز اهمیت می باشد.هر کدام از وسایل مربوط به چیدمان علی الخصوص آن هایی که در ارتفاع هستند و یا به دیوار متصلند باید در جای خود محکم و ایمن باشند.

برقراری تعادل

برقراری تعادل در تمامی مراحل کار از انتخاب سبک دکوراسیون و وسایل گرفته تا پیاده سازی و هزینه‌ها بسیار حائز اهمیت می باشد. ممکن است یک سری طرح ها برای مدت کوتاهی بسیار جذاب باشند ولی همین طرح ها ممکن است بعد از مدتی خسته کننده باشند.

در طراحی سعی نکنید که از پیاده سازی یک سبک خاص پیروی کنید. استفاده از وسایل یک شکل، یک رنگ بودن همه بخش‌ها و کاربردی نبودن خیلی از قسمت‌های دکوراسیون اشتباهی می باشد که در طراحی دکوراسیون داخلی بسیاری از خانه‌ها دیده می‌شود.

در چیدمان منزل خود به دنبال هویت باشید و نه مد، و هموراه بین این دو تعادل داشته باشید. معمولا از مبل هایی استفاده کنید که راحتی شما را داشته باشد و نه اینکه گران قیمت بوده وبرای نمایش باشند.

داشتن تنوع و خلاقیت

در طراحی دکوراسیون داخلی منزل آرامش خودتان را در نظر بگیرید و به نظر مهمان ها اهمیت ندهید. طراحی را برای قسمت های مختلف منزل در نظر بگیرید و تنها منحصر به نقطه ی خاصی از منزل نباشد. همه ی اعضای خانواده در منزل سهم یکسانی دارند، پس حتی به نظر کودکان نیز توجه کنید و در مواردی آن ها را عملی کنید. اگر برای قسمتی از منزل طرح خاصی در نظر نگرفته اید، می توانید با استفاده از وسایل طبیعی مانند گلدان‌ها آنجا را تکمیل کنید.

هزینه طراحی دکوراسیون داخلی چقدر می باشد؟

عوامل مختلفی از جمله حجم تغییرات اعمال شده و تکمیل چک لیست های تهیه شده در تعیین هزینه طراحی دکوراسیون داخلی دخالت دارند. برخی از موارد چک لیست عبارتند از:

 • طراحی دکوراسیون متعلق به چند بخش از منزل می باشد؟
 • آیا طرح های بخش های مختلف با هم متفاوت هستند؟
 • آیا بخش‌های مورد نظر از نظر مصالح ساختمانی نیاز به بازسازی دارند؟
 • آیا تهیه تجهیزات مورد نیاز دکوراسیون بر عهده پیمانکار است یا بر اساس هزینه شخصی؟
 • کیفیت تجهیزات در چه حدی می باشد؟
 • آیا طراحی مدل اصلی کار را کارفرما انجام می دهد یا پیمانکار؟
 • هزینه مشاوره و راهنمایی چگونه محاسبه می شود؟
 • آیا دستمزد بر حسب متر مربع محاسبه می شود یا به صورت ساعتی ؟

علاوه بر موارد ذکر شده سوالات دیگری نیز وجود دارد که در هنگام عقد قرارداد باید از پیمانکار بپرسید و آن ها را در قرارداد درج کنید.

برخی از توصیه‌ها برای طراحی دکوراسیون داخلی

گاهی اوقات شما دوست دارید یک دکوراسیون داخلی لوکس برای منزل یا محیط کار خود داشته باشید ولی بودجه و امکانات لازم را ندارید. در چنین مواردی اصلا نیازی نیست که برخی مشکلات خود را نادیده بگیرید و کیفیت کار خود را کاهش دهید. در چنین مواردی بهتر است از مشاورین یک تیم متخصص مانند گروه بازسازی آسان مشاوره بخواهید. وجود مشاور در زمان اجرای پروژه و حین کاربسیار موثر می باشد، و شما می توانید از تجربیات و مهارت های وی نهایت استفاده را ببرید. پس قرار نیست که خودتان به تنهایی مسئولیت مدیریت پروژه را به عهده بگیرید.

جزئیات مربوط به پروژه طراحی دکوراسیون باید بسیاردقیق باشد. از آنجائی که تغییرات برای قسمت های مختلف از آشپزخانه، اتاق‌ها، پذیرایی، راه‌پله‌ها، لابی، نورپردازی، مبلمان، شومینه و بسیاری دیگر از بخش‌های ساختمان جداگانه باید باشد. پس در در مرحله برنامه‌ریزی و طراحی، موارد فوق را به طور کامل سفارشی سازی کنید.

شما می توانید از تیم بازسازی آسان نمونه کارهای واقعی درخواست کنید. این شرکت نمونه کارهای متعددی دارد و شما می توانید پروژه های واقعی را ببینید و از آن ها ایده بگیرید. علاوه بر نمونه کارهای این شرکت می توانید نمونه کارهای دیگری نیز ببینید.

نتیجه نهایی اینکه

همیشه گران قیمت بودن دلیلی بر جذابیت نمی باشد. در طراحی ها همیشه راحتی و آرامش خود را مد نظر قرار دهید. اگر تیم یک طرحی را به شما پیشنهاد می دهد، ضرورتی بر اجرای تمام جزئیات نیست، شما می توانید با در نظر گرفتن اصول کلی از وسایل ساده نیز برای رنگ و لعاب بخشیدن به منزل استفاده کنید.

برای اینکه بتوانید هزینه ها را مدیریت کنید، بهتر است نمونه‌های جایگزین را پنیز بررسی کنید. به عنوان مثال در رنگ آمیزی دیوارها کاغذ دیواری را هم مدنظر داشته باشید. یا اگر مثلا به دنبال فرش‌های با نقش و نگار خاص هستید می توانید از کف پوش‌های طرح‌دار نیز استفاده کنید.

سخن آخر

طراحی دکوراسیون داخلی منزل نیاز به مهارت و دانش کافی دارد و برای این که کار نتیجه مطلوبی داشته باشد باید اصول و قوانینی در آن رعایت شود. انتخاب نوع سبک به سلیقه افراد و نوع فضا بستگی دارد برای مثال باید در انتخاب نوع سبک متراژ خانه و بودجه در نظر گرفته شود. طرحینه نکاتی در رابطه با طراحی دکوراسیون داخلی آورده است که با استفاده از آن ها و کمک افراد متخصص در این کار می توانید با هزینه نسبتاً کم محیطی با دکوراسیون زیبا و دلنشین به وجود بیاورید.