طرحینه

روف گاردن لوکس – قیمت طراحی روف گاردن در تهران 1401

طراحی روف گاردن در تهران – هزینه طراحی روف گاردن در تهران  چقدر است ؟ – طراحی تخصصی روف گاردن لوکس و کوچک در تهران و سایر شهرها : فضای سبز تاثیر زیادی در زیبایی و دلنشین بودن یک محوطه دارد. در این مقاله قصد داریم در مورد روف گاردن صحبت کنیم. منظور از روف گاردن هر نوع پوشش گیاهی روی پشت بام ساختمان است که به آن باغ بام نیز گفته می شود. روف گاردن جدا از مزایای تزئینی با هدف بهبود معماری، کنترل دما ، ایجاد فرصت های تفریحی و … ایجاد می شود.

گیاهان مورد استفاده برای پوشش گیاهی بام سبز باید متناسب با محیط باشد و در برابر کم آبی ، بی آبی ، یخ زدگی ، خشکی و سایر عوامل اقلیمی و آب و هوایی مقاوم باشد.

طراحی روف گاردن در تهران

همانگونه که در بالا نیز اشاره کردیم ، روف گاردن با اهداف متفاوتی طراحی و پیاده سازی می شود. بام سبز اولین بار در بین النهرین و امپراطوری مصر باستان طراحی و اجرا شد. گل ها و گیاهان مورد استفاده برای بام سبز باید متناسب با شرایط اقلیمی و آب و هوایی باشد.

درحال حاضر به دلیل صنعتی شدن شهرها و کم شدن فضاهای سبز و محیط های طبیعی ، باعث شده که مردم به استفاده از فضای حداقلی حیاط یا بام بیشتر توجه کنند. در طراحی روف گاردن از المان های مختلفی استفاده می شود. و برای نگهداری از آن از سیستم های آبیاری مکانیزه و سیستم های گرمایشی در زمستان و… استفاده می شود.

تصاویر روف گاردن لوکس

سعی کرده ایم نمونه هایی از سراسر جهان برای الهام گیری شما جهت تکمیل طرح نهایی خود در اینجا بیاوریم .

روف گاردن روف گاردن لوکس روف گاردن شیک روف گاردن شیک روف گاردن مدرن روف گاردن مدرن روف گاردن تهران روف گاردن تهران روف گاردن تهران

روف گاردن تهران
روف گاردن تهران

روف گاردن کوچک روف گاردن کوچک روف گاردن کوچک روف گاردن کوچک روف گاردن کوچک روف گاردن لاکچری روف گاردن لاکچری روف گاردن لاکچری روف گاردن لاکچری طراحی روف گاردن طراحی روف گاردن طراحی روف گاردن طراحی روف گاردن طراحی روف گاردن طراحی روف گاردن طراحی روف گاردن طراحی روف گاردن

روف گاردن

انواع بام سبز

روف گاردنها بر اساس نوع پوشش گیاهی و نگهداری سقف به انواع متفاوتی دسته بندی می شوند:

  • باغ بام گسترده
  • باغ بام فشرده
  • باغ بام نیمه فشرده

مراحل طراحی روف گاردن

دیزاین بام سبز شامل مراحل زیر است :

آماده سازی سطح پشت بام

اولین گام برای دیزاین بام سبز ، آماده سازی سطح پشت بام است. برای این منظور خاک کافی برای کاشت چمن و سایرگل و گیاهان تهیه می شود. برخی از افراد ترجیح می دهند که به جای چمن طبیعی از چمن مصنوعی برای ایجاد فضای سبز استفاده کنند. استفاده از چمن مصنوعی در بام سبز دشواری های تهیه خاک برای کاشت چمن طبیعی و رسیدگی های بعدی را ندارد.

در چنین شرایطی می توان با به کار بردن باغچه ها و نهال های گلدانی بدون نیاز به پایه سازی یک پشت بام سبز طراحی کرد.

طراحی روف گاردن

تعبیه آبنما

در طراحی روف گاردن می توان المان هایی نظیر آبنما را اضافه کرد. افزودن یک فواره کوچک در مرکز بام سبز یا در نقاط متقارن سازی شده بسیار ایده آل خواهد بود.

در طراحی بام سبز باید به درخواست های مشتری و پتانسیل های فضا توجه کرد. قبل از شروع طراحی و اجرا باید نقشه ی بام سبز را روی کاغذ رسم کرد.

نورپردازی

توجه به نورپردازی در طراحی بام سبزبه اندازه ی طراحی فضای سبز معمولی حائز اهمیت می باشد. از آنجایی که کاربری عمده فضای بام سبز در تاریکی شب است. از این رو باید نورپردازی آن به صورت کاملا اصولی و درست باشد.

بیشترین کاربرد و بازدهی روف گاردن در اوقات شب و زمان غروب و تاریکی هوا می باشد. از این رو در فضای پشت بام باید تغییرات اساسی ایجاد کرد.

برای حفاظت از گل و گیاهان کاشته شده در روف گاردن ، سقف های پیش ساخته نیمه ایجاد می شود. از این رو می توان به راحتی نورپردازی را در بام سبز پیاده سازی و اجرا کرد.

در طراحی روف گاردن با نورپردازی مناسب می توان نما و جلوه گل و گیاهان در پشت بام را به حداکثر رساند. پیاده سازی نورپردازی های حرفه ای و استفاده از چراغ های ال ای دی رنگی، جذابیت فضای بام سبز را دوچندان می کند.

پیاده سازی نورپردازی به شکل و دیزاین روف گاردن بستگی دارد. در برخی از بخش ها نیاز به نورپردازی کاملا مشخص است. با پیاده سازی این عنصر می توان یک غروب جذاب را در بام سبز تجربه کرد.

بنابراین نیاز به نورپردازی حرفه ای برای طراحی بام سبز فوق العاده ضروری است.

نگهداری از روف گاردن

همانگونه که در بالا اشاره کردیم در کاشت گل و گیاه در طراحی روف گاردن باید شرایط اقلیمی و آب و هوایی را در نظر گرفت. هر کدام از این گیاهان نیاز به رسیدگی و نگهداری دارند. بدیهی است که در صورت عدم توجه و نداشتن دانش کافی برای رسیدگی به گیاهان در مدت زمان اندکی زیبایی بام سبز از بین خواهد رفت.

طراحی بام سبز

نگهداری از روف گاردنها نیاز به تجربه و تخصص دارد و باید از افرادی که در این حوزه علم و دانش کافی دارند ، کمک گرفت. شاید در ظاهر سپردن نگهداری از گل و گیاهان روف گاردن به یک شخص متخصص هزینه بر باشد. اما با انجام این کار می توان در از بین رفتن گیاهان و وارد شدن خسارت های جدی پیشگیری کرد.

قیمت طراحی روف گاردن در تهران

یکی از سوالاتی که در طراحی روف گاردن مطرح می شود ، قیمت آن است. در پیاده سازی و اجرای روف گاردن هیچ وقت کیفیت را فدای قیمت نکنید. چرا که روف گاردن هایی با قیمت کم از کیفیت کمتر و عمر مفید کمتری برخوردارند. در اجرا و پیاده سازی روف گاردن همواره از متریال های باکیفیت استفاده کنید.

طراحی روف گاردن

پیاده سازی یک روف گاردن با کیفیت ، با متریال های عالی برای هر مترمربع بالای یک میلیون تومان خواهد بود. برای پیاده سازی و اجرای بام سبز باید از شرکت های معتبر که در این زمینه فعالیت دارند. کمک بگیرید. چراکه هرگونه ناشی گری در طراحی روف گاردن می تواند هزینه های اضافه تری را در بر داشته باشد. و امکان وارد شدن صدمه به ساختمان وجود دارد.

اجرای فضای سبز روف گاردن

بدون شک تماشای گیاهان و درختان زیبا ، و قدم زدن در فضای سبز بالای ساختمان یا مجتمع مسکونی بسیار لذت بخش خواهد بود. همین موضوع باعث شده است که طراحی و اجرای بام سبز بسیار رواج پیدا کند.
بام سبز یا روف گاردن به فضای سبزی گفته می شود. که در پشت بام خانه و مجتمع های مسکونی و تجاری اجرا می شود.

اجرای بام سبز تابع یکسری اصول و قواعد می باشد. اجرای این اصول و قواعد برای طراحی روف گاردن اصولی و واقعی و در عین حال کاربردی ضروری است. در ادامه ی این مقاله قصد داریم این اصول و قواعد را به شما معرفی کنیم.

اجرای فضای سبز روف گاردن

اصول اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای بام سبز یک کار تخصصی و حرفه ای می باشد و چیزی حرفه ای تر از اجرای فضای سبز معمولی می باشد. از این رو اجرای بام سبز در مقایسه با ایجاد باغچه خانگی تخصص بیشتری را می طلبد.

از این رو توصیه ما به شما این است که برای اجرای بام سبز از یک گروه تخصصی و حرفه ای کمک بگیرید. با کمک گرفتن از تیم های حرفه ای مدت زمان اجرای کار کاهش می یابد. و هزینه های اجرایی نیز کمتر می شود.

اجرای فضای سبز روف گاردن

از مهم ترین مواردی که در اجرای فضای سبز روف گاردن باید مشخص کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اندازه گیری صحیح محیط و تعیین منطقه بندی آن
  • مشخص کردن منطقه ای برای کاشت چمن یا استفاده از چمن مصنوعی
  • مشخص کردن مکان گلدان ها و باغچه ها
  • مشخص کردن مکان دقیق نیمکت ها، فواره، آبنما و غیره

بعد از مشخص شدن این المان ها نوبیت به طراحی نقشه اولیه فضای سبز روف گاردن می رسد. طراحی اولیه باید با در نظر گرفتن نیازها و پتانسیل های موجود باشد.

در هر یک از مراحل طراحی و اجرا باید نوع سیستم آبیاری ، زاویه تابش نور خورشید و شدت آن، امکان رسیدگی، نحوه رشد و نمو گیاهان و غیره مد نظر قرار بگیرد.

هزینه اجرای فضای سبز روف گاردن

ایجاد فضای سبز روف گاردن یکسری شرایط خاصی دارد. از این رو هزینه های اجرایی آن نیز بیشتر می باشد. از آنجایی که هویت یک روف گاردن بر مبنای زیبایی و جلوه فضای سبز می باشد . در اجرای آن از بهترین و زیباترین گیاهان استفاده می شود. از این رو هزینه ی اجرای آن به مراتب بیشتر خواهد بود.

اگر شما هم جزو دسته افرادی هستید که می خواهید یک روف گاردن کاملا مجهز، زیبا و کاربردی طراحی کنید. بهتر است برای طراحی و اجرای فضای سبز آن از یک تیم تخصصی کمک بگیرید. با کمک گرفتن از تیم تخصصی برای اجرای فضای سبز روف گاردن می توان هزینه های اجرایی را کاهش داد. علاوه بر آن می توان از تمام ظرفیت های پشت بام استفاده بهینه تری داشت.

اجرای فضای سبز روف گاردن

انواع سبک روف گاردن مدرن

در ادامه به معرفی انواع سبک روف گاردن مدرن می پردازیم :

روف گاردن گسترده

عمق و پوشش گیاهی در طراحی بام سبز گسترده کمتر می باشد. نصب و نگهداری بام سبز گسترده به دلیل محدود بودن پوشش گیاهی به مراتب آسان تر و ارزان تر می باشد. در طراحی این نوع از روف گاردن از المان هایی نظیر گل و گیاه های سبک و چمن های مصنوعی با خرده سنگ های تزیینی استفاده می شود.

بام سبز فشرده

برای اجرای فضای سبز روف گاردن فشرده از گیاهان با عمق بیشتری استفاده می شود. این سبک از بام سبز در ساختمان های نو که زیر ساخت محکمی دارند ، پیاده سازی می شود. در ساخت این سبک از بام سبز از المان هایی نظیر چمن مصنوعی ، درختان و درختچه ها و انواع گل و گیاه و سنگفرش در برخی قسمت های کف استفاده می شود.

بام سبز باکس و یا بام سبز مدولار

برای ایجاد این سبک از بام سبز ، از یکسری از کانتیرهای مخصوصی برای کاشت گل و گیاه استفاده می شود. در این نوع طراحی ، روف گاردن بر روی یک لایه پیوسته از کف بام اجرا می شود. در اجرای فضای سبز روف گاردن باکس محیط کاشت، به صورت مدولار و ناپیوسته می باشد. این روف گاردن باکس برای آپارتمان های مسکونی مناسب و ایده آل می باشد.

بام سبز ترکیبی

با ترکیب دو سبک بام سبز گسترده و فشرده می توان از وارد شدن فشار ناشی از وزن بام سبز به ساختمان جلوگیری کرد. در واقع می توان فشار وزن وارد شده را کمتر کرد. در سبک بام سبز ترکیبی از المان هایی نظیر انواع درختچه ها،چمن های مصنوعی و یا طبیعی، انواع گل و گیاه،چوب یا شن و سنگریزه استفاده می شود. در این سبک از بام سبز قسمت محدودی را برای کاشت درخت و سنگ کاری در نظر گرفته می شود.

نکات ایمنی در طراحی بام سبز

قبل از اقدام به اجرای فضای سبز روف گاردن باید در رابطه با زیر سازی آن تحقیقات لازم انجام داده و از متخصصین مشاوره گرفت تا به زیر ساخت ساختمان آسیبی وارد نشود. در در کاشت گل و گیاه به جای خاک باغ می توان از ظروف پلاستیکی ، فایبرگلاس و از خاک گلدان سبک استفاده کرد.

و برای کف روف گاردن نیز می توان از انواع چمن طبیعی و یا مصنوعی سنگ و چوب استفاده کرد. برای تزئین روف گاردن می توان از سنگفرش استفاده کرد .

سخن پایانی

همه ی ما برای زندگی و سلامتی به هوای پاکیزه نیاز داریم. بدون شک گل و گیاهان تاثیر زیادی در ایجاد هوای پاکیزه دارند. با صنعتی شدن شهرها تعداد فضاهای سبز بسیار محدود شده است. از این رو با طراحی و اجرای بام سبز می توان فضای سبز را به پشت بام خانه ها آورد. بام سبز فقط محدود به ساختمان های مرتفع و برج های لوکس نمی باشد. با ایجاد یک فضای محدود و صرف هزینه های اندک می توان به محیطی سر سبز دست یافت.

طراحی و ایجاد بام سبز یک کار تخصصی است و باید توسط تیم حرفه ای اجرا و پیاده سازی شود.