طرحینه

30 طرح جدید و شیک نمای کلاسیک ساختمان

نمای کلاسیک ساختمان یا نمای رومی  نوعی سبک معماری به شمار می رود که آثاری بسیار زیبا خلق می کند و در تمام دنیا  اهمیت و اعتبار خود را دارد. این سبک از نماکاری بسیار زیبا و شیک بوده و در ساخت آن از عناصر معماری دوره یونان و روم قدیم الهام گرفته می شود. این سبک از نماکاری مهم ترین اصول طراحی نمای ساختمان یعنی تقارن را حفظ می کند و نمای کلاسیک و زیبا را می سازد. نمای کلاسیک و رومی با هر فرهنگ و آداب و رسومی می تواند سازگاری داشته باشد تا جایی که کشوری مدرن مانند آمریکا، از این سبک از نما برای پوشش ساختمان های اداری خود استفاده می کند.

در کشور ما ایران نیز علاقه مندان به  نمای رومی و کلاسیک بسیار زیاد بوده و ساخت و سازهای بسیاری با استفاده از طرح های مختلف رومی انجام شده است. برخی عقیده دارند این سبک از معماری با عقاید و فرهنگ کشور ما همخوانی ندارد اما اگر به دوره ایران باستان بنگریم خواهیم دید امارت هایی مانند تخت جمشید به سبک معماری قدیمی و رومی نزدیک بوده و همسویی دارد.

نمای رومی یا کلاسیک از جمله نماهای مجلل و شیک بوده و هزینه ساخت آن نیز نسبت به سایر سبک نماها بسیار بالا می باشد. این سبک از نماکاری در کشور ما بخصوص در مناطق مرفه نشین تهران  و سایر شهر ها جای مخصوصی برای خود باز کرده است.

طراحی نمای کلاسیک ساختمان

طراحی نمای ساختمانی کلاسیک این روزها رونق زیادی پیدا کرده و طرفداران زیادی را بدست آورده است. کاربرد اصلی این طرح از نما برای ساختمان های مسکونی می باشد و به دلیل ریزه کاری و زیبایی که در ساخت نمای کلاسیک یا رومی وجود دارد بسیار شیک و دلنواز می باشد.

اگر شما نیز جز افرادی هستید که می خواهید در طراحی نمای ساختمان خود از این سبک استفاده نمایید یا علاقه مند به افزایش اطلاعات خود در مورد سبک کلاسیک از طراحی نما می باشید پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را مطالعه کنید. در این مقاله در مورد چگونگی ساخت نمای رومی در ایران، مصالح مورد استفاده در ساخت این نماها و غیره اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

طراحی نمای کلاسیک طراحی نمای کلاسیک طراحی نمای کلاسیک طراحی نمای کلاسیک طراحی نمای کلاسیک طراحی نمای کلاسیک طراحی نمای کلاسیک طراحی نمای کلاسیک طراحی نمای کلاسیک طراحی نمای کلاسیک طراحی نمای کلاسیک طراحی نمای کلاسیک طراحی نمای کلاسیک طراحی نمای کلاسیک طراحی نمای کلاسیک

نمای کلاسیک نمای کلاسیک نمای کلاسیک نمای کلاسیک نمای کلاسیک نمای کلاسیک نمای کلاسیک نمای کلاسیک ساختمان نمای کلاسیک ساختمان نمای کلاسیک ساختمان نمای کلاسیک ساختمان نمای کلاسیک ساختمان نمای کلاسیک ساختمان نمای کلاسیک رومی نمای کلاسیک

نمای کلاسیک رومی در ایران

امروزه اغلب افرادی که قصد دارند از نمای کلاسیک  برای ساختمان خود استفاده نمایند، طراحی نما را خود به عهده می گیرند . این کار نادرست است و بهتر است از یک فرد طراح و آرشیتکت که مهارت زیادی در طراحی نماهای ساختمانی دارد استفاده نمایند. با این کار می توانند نمایی زیبا با طرح فوق العاده و خاص را داشته باشند که تمامی اصول و استانداردها در طراحی آن رعایت و اجرا شده است.

مورد دومی که در طراحی نمای کلاسیک رومی در ایران به وجود آمده است در مورد تحولات و تغییراتی است که در طراحی نمای رومی در کشورمان ایجاد شده است. در حال حاضر در برخی شهر ها اصالت این سبک از نما  از بین رفته  و در طراحی و اجرای نمای کلاسیک رومی سازندگان از مصالحی مانند کامپوزیت  استفاده می کنند.

این یک فاجعه است که ورق های کامپوزیت توانسته اند به دل نماهایی به سبک کلاسیک و رومی راه پیدا کنند. آنچه که معماری کلاسیک و رومی را باشکوه و مجلل نشان می دهد و سبب شده از زمان های دور اصالت آن حفظ شود، رعایت اصول معماری می باشد. بدین معنی که نمی توان برای ساخت معماری کلاسیک و قدیمی از طرح های مدرن و جدید استفاده نمود و باید از طراحی های اصیل رومی و سنتی در ساخت چنین بناهایی استفاده کرد.

رایج ترین مصالح مورد استفاده در ساخت نمای کلاسیک

رایج ترین مصالح مورد استفاده در ساخت نمای کلاسیک، سنگ تراورتن می باشد. همانطور که میدانید بخش عظیمی از متریال مورد استفاده در نماسازی کلاسیک، سنگ های آهکی می باشند. سنگ های آهکی به وفور در معادن بزرگ موجود در کشورمان یافت می شود. شاید بتوان گفت دلیل اصلی استقبال مرم در استفاده از نمای کلاسیک و رومی در ساختمان ها، فراوانی مصالح مورد نیاز آن است. در ادامه در مورد ویژگی های اصلی نمای سنگ تراورتن مطالبی را ارائه خواهیم نمود:

فرم پذیری راحت سنگ تراورتن

سنگ تراورتن فرم پذیری بالایی دارد و این ویژگی سبب می شود در ساخت نما بتوان خیلی راحت از آن استفاده نمود و طرح و شکل های دلخواه را ایجاد نمود.

انطباق چسبندگی سنگ با مصالح زیرین

سنگ تراورتن در زمان ساخت نما انطباق چسبندگی خیلی خوبی با مصالح زیرین دارد و سبب مقاومت نما و کیفیت بالای کار خواهد شد.

از جمله سنگ تراورتن با کیفیت و مشهور، سنگ تراورتن عباس آباد یا محمود آباد  می باشد کیفیتی بسیار بالا داشته و یک دست و سفید رنگ است. ساخت نما با چنین سنگی بسیار زیبا و شیک خواهد بود اما اگر دنبال سنگ تراورتن با صرفه اقتصادی و قیمت پایین تر هستید می توانید از سنگ تراورتن بژ استفاده نمایید.

نمای کلاسیک چیست؟

نمای کلاسیک یا رومی از سبک های محبوب در صنعت نماسازی و معماری در کشور ما ایران به شمار می رود. نمای کلاسیک یا رومی دارای ستون، سرستون، هلال، انواع کتیبه، قاب پنجره و …  می باشد. این سبک الگویی از ساختمان های باستانی ایران یا روم گرفته می شود. از خصوصیلات دیگر نمای رومی یا کلاسیک می توان به :

  • ساخت قوس های منحنی با قطر زیاد
  • ساخت ستون های تزئینی در نما
  • ساخت کله گاوی ها و سرستون ها

اشاره کرد .

نمای رومی و کلاسیک همچنین سمبلی از قدرت و مقاومت به حساب می آید زیرا با وجود مصالح مقاومی که در ساخت این سبک از نما مورد استفاده قرار می گیرد علاوه بر لوکس بودن و زیبایی کار، استحکام زیادی را نسبت به سایر سبک ها خواهد داشت.

برخلاف سایر نماها  که به دلیل مدرنیته شدن و الهام گیری از طرح های جدید دچار تغییر شده اند، نمای کلاسیک اصالت خود را حفظ کرده و تغییر آنچنانی در آن دیده نمی شود همین سبب جذابیت ساختمان ها و معماری مورد استفاده شده است .در کشور مانیز به دلیل اینکه مصالح مورد استفاده در ساخت نمای کلاسیک بسیار در دسترس می باشد، استفاده از این سبک معماری گسترش یافته است.