طرحینه

زیباترین نمای ساختمان 2021 – طراحی انواع سبک نمای ساختمان

نمای ساختمان ساده و شیک , طراحی زیباترین نمای ساختمان در انواع سبک های کلاسیک رومی و مدرن با سرامیک و انواع سنگ نما برای ساختمان یک طبقه , دو طبقه و بیشتر : طراحی نمای ساختمان تاثیر زیادی در انتخاب یک ساختمان از طرف متقاضی دارد از طرفی نمایانگر کیفیت ساختمان و پروژه را نشان می دهد . باید توجه داشته باشیم که نمای ساختمان هویت آن است و هیچ نباید کوتاهی در طراحی نمای ساختمان داشته باشیم . تفکرات زیادی مبنی بر این است که نمای ساختمان مهم نیست و بهتر است داخل و طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان زیبا باشد در حالی که اینچنین نیست . وقتی کسی ساختمان را می بیند و از بیرون نظاره گر ساختمان است کیفیت آن را می سنجد .

همه ماها وقتی که وارد یک منطقه می شویم اولین چیزی که به چشم می آید ساختار کوچه ها و طراحی نمای ساختمان های آنجا است .

طراحی نمای ساختمان مدرن

طراحی نما مهمترین فاکتور در صنعت ساختمان سازی است در این بخش می خواهیم نمونه هایی از انواع طراحی نما را برای شما از جای جای دنیا نشان دهیم با ما همراه باشید :

طراحی نمای ساختماننمای ساختمانطراحی نمانمای ساختمان سفیدنمای مدرنطراحی نمای ساختمانطراحی نما

هر آنچه باید در مورد طراحی نما بدانید

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم نمای ساختمان هویت بنا را نشان می دهد و هر مهندس معماری با طراحی نما به ساختمان خود هویت می بخشد . باید توجه شود که نمای یک ساختمان نشانگر کاربری آن نیز است . نمای ساختمان تجاری کاملا با نمای ساختمان مسکونی متفاوت است و حتی در انواع ساختمان مسکونی می توان گفت نمای ساختمان های ویلایی نیز با آپارتمان ها و مجتمع ها و یا ویلا متفاوت است . در بخش های جداگانه در مورد تک تک این موارد و طراحی نمای آنها صحبت خواهیم کرد .

نکته مهمی دیگری در رابطه با طراحی نمای ساختمان باید گفته شود و آن هم این است که در طراحی نمای ساختمان بافت شهری و منطقه شهری تاثیر زیادی دارد بطور مثال نمای ساختمان در زعفرانیه تهران , مهرشهر کرج با مناطق شهری بافت سنتی کاملا متفاوت است . هر کدام طرح و ایده خاصی را می طلبد.

سلیقه کارفرما در طراحی نما اهمیت زیادی دارد . اما وقتی در محله ای ساکن هستید باید به ساختار آن نیز توجه شود چرا که یکپارچگی محیط از بین می رود بطور مثال ساختار خانه های مسکونی در یک منطقه اکثرا سقف شیروانی دارند و شما می خواهید در بین انبوهی از این سازه ها ایده خودتان را بدون سقف شیروانی پیاده کنید این غلط است .

انواع طراحی نمای ساختمان

نمای هر ساختمانی به منزله هویت آن ساختمان می باشد و اولین فاکتوری است که نظر خریدار را می تواند جلب نماید. افرادی که قصد طراحی نمای ساختمان را دارند، باید در ابتدا با انواع مصالح مورد استفاده و نحوه اجرای آن‌ها آشنایی کامل داشته باشند. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع نمای بیرونی ساختمان و چگونگی و نحوه طراحی آنها آشنا سازیم. با ماهمراه شوید.

طراحی نمای ساختمان و نحوه اجرای آن یکی از مهم ترین بخش های ساخت هر پروژه ای می باشد. برای طراحی و ساخت بهترین نمای ساختمان بهتر است قبل از هر اقدامی، با انواع طراحی نمای ساختمان آشنا شوید.

نمای ساختمان‌ مسکونی

نمای ساختمان هایی که جهت سکونت طراحی و ساخته می شوند، اهمیت و ارزش بسیار زیادی دارد. به دلیل اعتبار و اهمیتی که این ساختمان ها دارند, طراحی خاص و فوق العاده آنها می تواند بر ارزش و قیمت آنها بیفزاید. همچنین طراحی این نماها به علایق، سلیقه و فرهنگ افراد بستگی دارد.

نمای بیرونی ساختمان ویلایی

نمای بیرونی ساختمان های ویلایی هماره در معرض شرایط جوی متفاوت از جمله برف و باران، گرد خاک،سرما و غیره قرار دارد پس نیاز است از مصالح ساختمانی با کیفیت و علا در ساخت آن استفاده نمود. علاوه بر افزایش مقاومت بدلیل قرار گیری نمای بیرونی در دید مردم باید بر زیبایی آن نیز توجه نمود.

برای ساخت نمای بیرونی ساختمان های ویلایی می توان از انواع طرح ها از جمله کلاسیک، مدرن، سنتی و ایرانی،‌فولدینگ یا دیکانستراکشن استفاده نمود.انتخاب هر کدام از گزینه های بالا می تواند بر اساس سلیقه،شرایط آب و هوایی، بافت فضای شهریو سلایق و اعتقادات مردم انجام شود.

ویژگی های فنی مهم درساخت نمای بیرونی ساختمان های ویلایی

در ساخت نمای بیرونی ساختمان های ویلایی باید به ویژگی های فنی بسیار اهمیت داد.مثلا اگر در نقاط سردسیر اقدام به ساخت کرده اید باید از مصالح بسیار مقاوم در برابر سرما و برف بوران استفاده نمایید تا در فصول سرد سال بتواند از هدر رفت گرمای منزل جلوگیری نماید. همچنین مصالح به کار رفته در نمای بیرونی باید عایق صدا و رطوب نیز باشد. در زمان انتخاب مصالح باید علاوه برتوجه به پایین بودن ضریب انتقال حرارتی مصالح ، بسیار مهم است که به طرح و رنگ و زیبای آن نیز توجه نمایید.

ساخت نمای بیرونی ساختمان های ویلایی با توجه به موقعیت جغرافیایی و بافت شهری

موقعیت جغرافیایی و بافت شهری می تواند تاثیر بسیاری در انتخاب طرح و ساخت نمای بیرونی ساختمان های ویلایی داشته باشد. نیاز است قبل از انتخاب طرح برای نمای ساختمان به بافت، فرهنگ و سنت های منطقه توجه نمایید و طرحی را انتخاب و اجرا نمایید که با محیط اطراف تناسب داشته باشد.

طراحی نمای بیرونی ساختمان‌اداری و تجاری

یکی از اصول مهم در طراحی نمای بیرونی ساختمان هایی که به منظور استفاده تجاری یا اداری ساخته می شوند، نحوه انتخاب مصالح مورد نیاز است که باید با ماهیت ساختمان تناسب و هماهنگی داشته باشد. همچنین در زمان انتخاب توجه به بافت شهری و موقعیت جغرافیای که ساختان قرار دارد، بسیارمهم است.

برای طراحی نمای ساختمان اداری می توان از طرح هایی در سبک مینیمال ، مدرن ، کلاسیک، سنتی و یا تلفیقی استفاده نمود.

اصول طراحی نمای انواع ساختمان ها

در طراحی و ساخت نمای انواع ساختمان ها باید چند اصل مورد توجه قرار گیرد از جمله :

 • استفاده از مواد و مصالح باکیفیت و مقاوم
 • استفاده از طرح هایی متناسب با بافت شهری و هماهنگی رنگ ها
 • به کارگیری سبکی مشخص درطراحی و ساخت نما
 • سادگی طرح مورد استفاده در عین زیبایی

متریال و مصالح قابل استفاده در نمای ساختمان

نمای انواع ساختمان ها به سه روش قابل اجرا می باشند :

اجرای نما با سیمان :

در ساخت برخی از نماهای ساختمانی از ملات ماسه و سیمان جهت اتصال مصالح اعم از سنگ،سرامیک یا آجر به ساختمان استفاده می شود. در این روش استادکار اگر ماهر باشد نمای بسیار زیبا و مقاوم ساخته خواهد شد. یکی از عیوب استفاده از این روش، وقت گیر بودن آن است.

اجرای نمای خشک :

در این روش ساخت نما، متریال مورد استفاده بری اتصال مصالح پیچ و مهره می باشد.این کار بسیار تخصصی می باشد و جهت حفظ امنیت و مقاومت، باید توسط افراد ماهر و متخصص انجام شود.

اجرای نما با چسب :

چسب یکی دیگر از متریال های موردنیاز برای ساخت نمای ساختمان ها می باشد.با استفاده از چسب های مخصوص می توان سنگ یا سرامیک را به نما متصل کرد.این کار بسیار تخصصی بوده و باید توسط افراد متخصص این حرفه انجام شودزیرا در صورت اتصال نادرست امکان نفوذ آب زیر نما و ریزش آن وجود دارد.

انواع نمای ساختمانی

نمای کامپوزیت

یکی از رایج ترین نماها که بیشتر برای ساختمان های اداری و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد، نمای کامپوزیت می باشد. کامپوزیت ها ورق هایی از جنس آلومینیوم می باشند که که دارای وزنی بسیاراندک هستندهمچنین عایق رطوبت و گرما می باشند.با توجه به مقاومت این ورق ها در برابر رطوبت می توان آنها را شستشو داد همچنین تنوع رنگی در این نماها بسیار زیاد می باشد. از معروف ترین سبک های اجرا شده در نمای کامپوزیت، طرح لانه زنبوری می باشد که بسیار پرطرفدار است.

نمای کامپوزیت جز نماهای مدرن ساختمانی به حساب می آید و بسیار مقاوم و زیبا است.اما به دلیل قیمت بالایی که دارد همه افراد قادر به استفاده از آن نیستند.

نمای آجری

نمای آجری از قدیمی ترین نماهای مورد استفاده در ساختمان سازی به شمار می آید. آجر هایی که در ساخت نما مورد استفاده قرار می گیرد به آجر نسوز معروف است و در طرح های مختلف از جمله طرح چوب یا لعابدار حصیری تهیه و تولید می گردند.این نماها بسیار مقاوم می باشند و در برابر نفوذ صدا و حرارت قابلیت بالایی دارند.طول عمر نماهای آجری بسیار بالا می باشد.

نمای سنگی

یکی دیگر از متریال های بسیار با کیفیت و مقاوم که در نمای ساختمان های کلاسیک و مدرن می توان از آن استفاده نمود، سنگ می باشد. بسیاری از ساختمان های لوکس دارای نمای سنگی می باشند. در ساخت این نماها می توان از انواع سنگ های مقاوم و زیبا از جمله سنگ مرمر،‌ سنگ گرانیت،‌سنگ تراورتن و یا سایر سنگ‌‌ها استفاده نمود. نمای سنگی در عین دوام وعمر بالا ، زیبایی بسیار زیادی را به ساختمان می بخشند و در برابر سرنفوذ گرما و سرما بسیار مقاوم می باشند.

قیمت سنگ های با کیفیت بسیار بالا می باشد در نتیجه ساخت نمای سنگی نیز هزینه بسیار زیادی را در برخواهد داشت.

نمای سیمانی

ارزان قیمت ترین نمای ساختمانی مربوط به نمای سیمانی می باشد. نمای سیمانی در طرح و رنگ های مختلف و با استفاده از سیمان سفید یا رنگی قابل اجرا می باشد. این متریال در برابر آتش سوزی بسیار مقاوم بوده و سرعت اجرای آن بالا می باشد. با استفاده از سیمان می توان نماهایی با طرح های گوناگون اجرا نمود. معایب استفاده از این نمای جذب گرد و غبار و ایجاد ترک در نما می باشد.

نمای شیشه‌ای

یکی دیگر از نماهای ساختمانی که بسیار شیک و زیبا می باشد و قابل استفاده در انواع ساختمان ها اعم از مسکونی و تجاری است، نمای شیشه ای می باشد. این نوع نما میزان نور ورودی به داخل ساختمان را بسیار افزایش می دهد و جلوه زیبایی به خانه می بخشد.

در ساخت نمای شیشه ای از نوع خاصی از شیشه ها به نام شیشه رفلکس یا شیشه سکوریت استفاده می گردد. به دلیل شفافیت شیشه نیاز به شستشو در این نوع نما بسیار زیاد خواهد بودو هر چند وقت یکبار باید انجام شود.

نمای سرامیک

یکی دیگر از نماهایی با قیمت مناسب که مورد توجه عموم مردم می باشد، نمای سرامیکی است. این نوع از نما در طرح و رنگ های مختلف قابل اجرا بوده و می توان با روش های متنوع و با استفاده از متریال های مختلف بر روی ساختمان نصب کرد.سرامیک مقاومت بالایی در برابر سرما و آتش سوزی دارد و عایق رطوبت بسیار خوبی می باشد. البته در انتخاب سرامیک باید نهایت توجه را داشته باشید تا مصالحی با کیفیت و درجه اول انتخاب نمایید زیرا ممکن است در برابر سرما و رطوبت نفوذ پذیر شده و ترک بردارد.

سرامیک هایی ساده و براق، به رنگ تیره و میزان نفوذ پذیری زیاد برای نمای بیرونی ساختمان ها چندان مناسب نمی باشند.

نمای چوبی

چوب از دیگر متریال های مورد استفاده در ساخت نمای ساختمان می باشد و زیبایی خاص و خارق العاده ای می تواند به نما بدهد. نمای چوبی در هر دو نوع سبک مدرن و کلاسیک قابل اجرا بوده و می تواند به صورت ترکیبی با شیشه و فلز در ساختمان اجرا شود.از چوب های بسیار مقاوم که در صنعت نماکاری چوبی استفاده می شود، چوب ترموود است.

استفاده از نمای چوبی می تواند معایبی مانند آتش سوزی، نفوذ رطوبت، نفوذ حشرات و غیره را داشته باشد. اگر قصد دارید از نمای چوبی برای ساختمان خود استفاده نمایید جهت جلوگیری از موارد گفته شده حتما از بهترین نوع چوب استفاده کنید.

نمای مینرال

نمای مینیرال به نوعی پوشش تزئینی مقاوم و زیبا گفته می شود که به علت مقاومت بالایی که دارد در سطوح مختلف می توان استفاده کرد. اجرا این نوع نما هزینه پایینی دارد و به همین دلیل استقبال از آن فراوان است. از سنگ های مرمر و معدنی در ساخت نمای مینیرال استفاده می شود که در برابر آتش سوزی مقاوم بوده و با محیط زیست سازگار می باشند.

نمای رومی

نای رومی سبکی از نماکاری با استفاده از سنگ می باشد که بسیار زیبا و شیک می باشد.از این نوع سبک در هر دو نوع نماکاری کلاسیک و مدرن استفاده می شود. سنگ های مرمر، تراورتن و گرانیت از جمله سنگ های مورد استفاده در نمای رومی می باشند.

نمای نانو

این روزها استفاده از نانو به صنعت ساختمان سازی و نماکاری نیز را پیدا کرده است. با استفاده از نانو می توان عمر نمای ساختمان را افزایش داد و مقاومت ساختمان را دربرابررطوبت و گرماو سرما افزایش داد.نمای نانو به صورت پوششی استفاده می گردد.

مزایای نمای ساختمان

 • زیبایی و چشم نوازی ظاهر ساختمان
 • از بین بردن آلودگی صوتی با استفاده از انواع پوشش های عایق
 • عایق حرارتی و سرما
 • حفاظت از ساختمان در برابر شرایط جوی
 • و …

انواع طراحی نما ساختمان

 • طراحی نمای شهری
 • طراحی نمای ویلایی
 • طراحی نمای برج
 • طراحی نما ساختمان های تا 5 طبقه