طرحینه

آجر نسوز – لیست قیمت انواع آجر نسوز کوره و شومینه

آجر نسوز شومینه و کوره , لیست قیمت انواع آجر نسوز شومینه و کوره در طرح ها و تنوع رنگی بالا , آجر نسوز سهند قیمت + معایب و مزایای این نوع از آجر ها :  در طراحی و ساخت ساختمان مصالح زیادی استفاده می شود و هر کدام جایگاه خاص خود را دارند .

آجر یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف تولید و به کار برده می شود . با رشد تکنولوژی و پیشرفت در زمینه طراحی و دکوراسیون آجر و یا هر مصالح ساختمانی دیگر رشد کیفیت پیدا کرده اند ؛ آجر نسوز یکی از مصالح ساختمانی و در دسته آجرها است که امروزه بسیار مورد استقبال معماران و مهندسین ساخت و ساز قرار گرفته است . تنوع رنگ , زیبایی و کاربرد فراوان آن را بهتر از آجرهای معمولی کرده است. از محبوبترین کاربردهای آجر نسوز ساخت باربیکیو , محوطه سازی , استفاده در نمای ساختمان , استفاده در دکوراسیون داخلی منزل , و … می توان نام برد .

آجر نسوز چیست ؟

همانطور که از نامش پیدا است این نوع آجر از مواد نسوز و مقاوم در مقابل حرارت طراحی شده است و خاصیت خود را در مقابل دماهای بالا حفظ می کند این نوع آجرها علاوه بر مقاومت در برابر حرارت در مقابل انواع مواد شیمیایی مخرب نیز مقاوم هستند . ساختار مولکولی آجرهای نسوز به صورت متراکم و ظریف است که باعث شده است در مقابل حرارت و نور خورشید مقاومتر باشد .
در تولید و ساخت انواع آجر نسوز از خاک چینی استفاده می شود که از کانی های نسوز معدنی شکل گرفته است و همین امر هم مقاومت آجرها را بیشتر می کند . از این رو از این نوع آجر می توان در کوره ها و پاتیل ها نیز استفاده کرد.


سمیرم شاموتی

سمیرم شاموتی

سمیرم قهوه ای

سمیرم قهوه ای

سمیرم مشکی

سمیرم مشکی

کامل قرمز انگلیسی رندوم
کامل قرمز انگلیسی رندوم

پلاک ساده انگلیسی رندوم

پلاک ساده انگلیسی رندوم

پلاک ساده سفید صدفی

پلاک ساده سفید صدفی


انواع آجر نسوز

آجر نسوز

بر اساس مواد تشکیل دهنده آجر نسوز دارای انواع مختلف است . به صورت کلی این نوع آجر به 4 دسته تقسیم بندی می شود :

 قلیایی

در این نوع آجر از اکسید منیزیم و سیلیسیم دی اکسید استفاده می شود و برای بالا بردن توان آن در مقابل حرارت از اکسید آهن و کروم نیز می توان استفاده کرد. این نوع آجر در کوره های تولید سیمان , کوره های فولاد سازی , صنایع ذوب شیشه و فلزات غیر آهنی کاربرد فراوان دارد.

 ویژه

این نوع آجر نیز در انواع آجر نسوز اکسید کروم , آجر نسوز اکسد زیرکونیوم , آجر نسوز اکسید کروم کوروندوم از فلزات واسط ساخته می شود .

 آلومینیومی

در تولید این نوع آجر نسوز از اکسید آلومینیوم و آلومین استفاده می شود این نوع آجر دارای مقاومت بسیار بالایی است و در ذوب فولاد , موره های شیشه و کوره های سیمان کاربرد دارد . این نوع آجر در دمای 1200 تا 1800 درجه پخت می شود .

 سیلیسی

این نوع آجر نیز از خاک سیلیسی ساخته می شود و می توان گفت ماده اصلی تشکیل دهنده هم همین خاک است . از این نوع آجر نسوز در کوره های گاز سوز تولید کک , کوره های سرامیک سازی , کارخانه تولید شیشه و فولاد سازی استفاده می شود . آجر سیلیسی دارای رسانایی گرمای بسیار بالا و مقاوم در برابر نفوذ گازها است .

مزایا

  • تنوع رنگی بالا و استفاده در نمای بیرونی ساختمان که زیبایی خیره کننده ای دارد.
  • مقاوم در برابر سرما و گرما و دارای طول عمر بسیار بالا
  • بسیار سبک هستند
  • نوعی عایق در برابر هدر رفت انرژی در ساختمان می باشد .
  • ضد شوره هستند و جلبک روی آنها تشکیل نمی شود
  • رنگ آنها از بین نمی رود
  • سایز بندی زیاد
  • جذب آب توسط این نوع آجرها ناچیز است .
  • نصب آسان و بدون نیاز به تجهیزات خاص

بررسی قیمت آجر نسوز

آجر نسوز در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شود . از طرفی ابعاد متفاوتی نیز دارند لذا تمامی این فاکتورهای تاثیر مستقیم در قیمت انواع آجر دارد در ادامه قیمت هر نوع را به روز کرده ایم :