طرحینه

بهترین سنگ پله تهران – قیمت انواع سنگ راه پله جدید 1400

انواع سنگ پله  , لیست قیمت سنگ برای راه پله , مرکز خرید سنگ پله در تهران و مراکز استان ها , خرید ارزانترین نوع سنگ برای راه پله : از پله ها معمولا برای ارتباط بین طبقات یک ساختمان چند طبقه استفاده می کنیم. همچنین پلکان را می توان به عنوان وسیله و یا راه ازتباطی بین دو سطح با ارتفاع متفاوت از زمین تصور کرد که امکان دارد از یک پله به بالا باشد. امروزه به کاربردن پلکان در خانه هایی که دوبلکس و یا تریبلکس می باشند با معماری های خلاق و مدرن بسیار رایج شده است.

چرا پله سنگی؟

می توان پله ها را از جنس سنگ، چوب، شیشه، فلز و مواد غیر طبیعی و مصنوعات دیگر ساخت، ولی در این میان بهترین و زیباترین و نیز محبوب ترین مصالحی که برای ساختن پله می توان مورد استفاده قرار داد پله سنگ می باشد. زیرا علاوه برزیبایی و تنوع در رنگ و طرح های طبیعی در سنگ ها، از مقاومت بسیار بالایی نیز برخوردارند. به دلیل فشار وارد شده بیش از حد به پله ها، باید پله از استحکام بالایی برخوردار باشد تا با گذشت زمان و در شرایط نامساعد، تغییری در رنگ، شکستگی، لب پر شدن و … به وجود نیاید.

انتخاب استاندارد سنگ پله

معیارهای انتخاب سنگ برای پله به دو فاکتور مهم داخل بنا و خارج از بنا تقسیم می شود. به نسبت کاربرد سنگ، جنس سنگ و فراوری های سنگ در یکی از دو حالت دچار تغییراتی می شود. در فضاهای داخلی، پله باید زیباتر و ظریف تر و دارای سطحی براق و شفاف باشد. در فضای خارجی نیز اصولا پله ها باید دارای استقامت بیشتری در برابر تغییرات آب و هوایی و… داشته باشند و علاوه بر آن لغزنده نبوده و دارای اصطکاک سطحی مناسب نیز باشد. در حالت کلی می توان گفت سنگ های پله باید ضخامت بالای 3 سانتی متر را داشته و از مقاومت بالایی نیز برخوردار باشند.

انواع سنگ پله برای فضای داخلی

در اینجا به معرفی انواع سنگ پله برای طراحی دکوراسیون داخلی می پردازیم:

سنگ پله مرمریت

از جمله بخش های داخلی ساختمان می توان به راه پله های ساختمان ، پله های دوبلکس و نیز درب های داخل خانه اشاره کرد. از انواع پله های رایج و مناسب، پله های مرمریت می باشند زیرا هم قیمت مناسبی دارند و هم از زیبایی و تنوع رنگ و طرح قابل قبول برخوردارند و از طرفی نیز دارای مقاومت استاندارد بوده و نظافت و نگهداری از آن ها به راحتی صورت می گیرد. این گونه پله ها با ساب براق استفاده می شوند.

سنگ پله گرانیت

سنگ گرانیت در مرحله بعد از سنگ مرمریت قرار دارد. با این که سنگ گرانیت دارای مقاومت بالایی نسبت به سنگ مرمریت می باشد اما تنوع رنگ و طرح مرمریت را نداشته و سنگین تر از مرمریت می باشد و نیز وزن ساختمان را افزایش خواهد داد. در گرانیت های معادن داخلی می توان تنوع رنگی از قبیل طوسی روشن، طوسی تیره، نوک مدادی، مشکی، قرمز، نارنجی و سبز را مشاهده نمود.

سنگ پله مرمر

در این مرحله سنگ های مرمر مورد بحث قرار دارند که می توان گفت همه فاکتورهای خوب را با خود به همراه داشته و از قیمت بالاتری نسبت به سنگ های دیگر برهوردار است. در فضاها و بناهای بسیار مجلل و تشریفاتی، از پله های مرمر می توان استفاده کرد که نمونه ای از آن ها می توان به مقبره امامان و اماکن مذهبی اشاره نمود.

سنگ پله

بهترین سنگ پله بهترین سنگ پله سنگ پله سنگ پله قیمت سنگ پله قیمت سنگ پله قیمت سنگ پله

سنگ پله برای فضای بیرونی

فضاهای بیرونی به علت آن که در معرض هوای آزاد و تابش نور مستقیم خورشید و نیز خشکی و رطوبت و باران و برف و همچنین شرایط سخت قرار دارند به همین دلیل باید برخی اصول را درباره آن ها رعایت کرد برخی از این اصول عبارتند از:

  • پله ای که در فضای بیرونی استفاده می گردد نباید دارای سطحی کاملا صیقلی و لغزنده باشد.
  • پله فضای بیرونی باید از مقاومت بالایی در برابر ضربه، خط وخش و شرایط سخت برخوردار باشد.
  • این گونه پله ها نسبت به گرما و سرما باید مقاومت داشته و منجر به هوازدگی و ترک خوردگی نشود.
  • علاوه بر موارد گفته شده، پله های فضای خارجی باید از زیبایی خاصی برخوردار باشد و با معماری ساختمان و سنگ هایی که در کف و محوطه سازی به کار رفته است و نیز نمای ساختمان متناسب باشد.

سنگ پله فضای باز مرمریت

این که سنگ مرمریت را می توان هم در فضای داخلی و هم فضای خارجی به کار برد شاید کمی عجیب به نظر برسد. دلیل آن نیز بر سر فراوری سنگ می باشد. اصولا سنگ های مرمریت تمامی شرایط گفته شده در بالا برای قرار گرفتن در فضای بیرونی را دارند اما باید به موارد زیر نیز توجه کرد. مرمریت باید در فضای خارجی دارای سطحی غیر لغزنده و صیقلی باشد برای این کار می توان از ساب گندمی، تیشه ای و یا شیاردار کردن و مضرس کردن کمک گرفت.

در بسیاری ازسورت های مرمریت هوازدگی رخ می دهد. باید به این نکته توجه کرد که به هیچ عنوان از این دسته استفاده نکنید. مرمریت هایی که آب بالایی جذب کنند و ساب براق داشته باشند به علت این که احتمال خط و خش و هوازدگی در آن بالا است، به کار بردن آن پیشنهاد نمی شود.

ویژگی های سنگ پله فضای باز گرانیت

برای استفاده در پله های فضای خارجی، به کار بردن سنگ گرانیت مناسب می باشد اما باید ویژگی های زیر را دارا باشد:

  • به دلیل محدود بودن در طرح و رنگ به فضا سازی و هارمونی رنگی فضای ما آسیبی وارد نکند.
  • اصطکاک لازم را برای جلوگیری نمودن از سر خوردن عابران، بر روی سنگ ها، عملیات مضرس کاری را اعمال نمایند.
  • سورت هایی که دارای آهن کمتر می باشند کمتر به کار روند تا از زنگ زدگی جلوگیری شود.

سنگ پله فضای باز با سنگ لاشه

از گزینه های بسیار مقاوم و پرکاربرد برای پله فضای بیرونی حیاط، باغ، ویلا و… سنگ لاشه می باشد. لاشه سنگ ها دارای ضخامت های 2 تا 5 سانت از جنس بسیار سخت سنگ های آذرین بیرونی می باشند که در رنگ های طوسی، اخرایی و قرمز نیز موجود هستند. از این سنگ ها در فراوری های مالون یعنی برش خورده و صاف شده و یا کوبیک نیز استفاده به عمل می آید.

سنگ پله سفید

رنگ سفید معمولا از پرکاربردترین و رایج ترین رنگ ها در پله می باشد که در پله هایی که از فضا و نور مناسبی برخوردار نباشند استفاده از سنگ پله سفید بسیار مناسب می باشد. قیمت سنگ پله سفید به دلیل محبوبیت بیشتر نسبت به سنگ های دیگر، بسیار بالاتر است.