طرحینه

خرید سنگ تراورتن نما در تهران – قیمت سنگ تراورتن عباس آباد 1400

خرید انواع سنگ تراورتن در بازار سنگ تهران  , بهترین نوع سنگ تراورتن برای نمای ساختمان کدام است ؟ لیست قیمت جدیدد سال 1400 انواع سنگ نمای تراورتن :  در سال های اخیر به علت مزیت های فراوانی که سنگ های تراورتن داشتند، استفاده مناسبی از آن در ساختمان ها و دیوارهای بنا ها به عنوان سنگ نما صورت گرفت.

علاوه بر آن سنگ تراورتن کاربرد فراوانی در ساختن ابزار سنگی نما و مصنوعات سنگی از قبیل مجسمه ها دارد. سنگ تراورتن از جمله سنگ های رسوبی می باشد که از رسوبات چشمه های آبگرم به وجود آمده است. ظاهر این سنگ ها بسیار زیبا بوده و از آن به عنوان مصالح در ساختمان ها و نیز ساختن برخی از مصنوعات سنگی مانند مجسمه، ابزارنما، آبنما، صراحی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

ترکیبات تراورتن

سنگ تراورتن از سنگ های بسیار پرطرفدار و شناخته شده ای می باشد که در سرتاسر جهان و ایران پس از این که از معدن استخراج کردند، در قالب کوپ سنگ، به مشتریان ارائه می دهند که اکثرا کارخانه های برش سنگ هستند که متقاضی این نوع از سنگ ها می باشند. این سنگ های پرکاربرد در بستر رودخانه ها و غارها به وجود آمده و می توان از آن در صنعت ساختمان سازی نیز بهره مند شد.

نتایج تحقیقات مختلفی که در کانی شناسی، سنگ شناسی و زمین شناسی صورت گرفته نشان می دهد که کلسیم، استالاگمیت و استالاکتیک از ترکیبات بسیار مهم اولیه این گونه از سنگ ها هستند. به کار رفتن ترکیبات آهن نیز در شکل گیری و ایجاد طرح موج ها در سنگ تراورتن قابل توجه است.

سنگ تراورتن نما

بافت و ساختار سنگ تراورتن

سنگ تراورتن نوعی سنگ نیمه بلوری بوده و سخت می باشد که بافت آن متخلخل و رسوبی است و آن را می توان در عمق چشمه های آب گرم پیدا کرد. این سنگ تراکم بالایی داشته و به دلیل بلوری بودن آن، به عنوان سنگ در نماهای خارجی ساختمان، سنگ زینتی و تقویت خاک های کشاوری کاربرد دارد.

بیشترین تنوع این سنگ ها از نوع نیمه شفاف بوده و گونه های شفاف و براق آن کمتر یافت می شوند. پودری که از سنگ های تراورتن حاصل می شود به رنگ سفید بوده و در دمای 31 درجه سانتی گراد شعله ور می شود. این نوع از سنگ ها وقتی که در حلال های آلی و صنعتی مانند هیدروکربن ها، استن، فتالات ها، اتانول و متانول قرار گیرند به صورت محلول شده و قابلیت حل شدن در اسید کلریدریک رقیق را خواهند داشت.

شکل ظاهری و رنگ تراورتن

سنگ تراورتن دارای وزنی حدودا 2500 کیلوگرم بر متر مکعب بوده و به صورت شالدار و یا بدون شال با بافتی نواری شکل در رنگ های تراورتن سفید، شکلاتی، کرم روشن و تیره، زرد، قرمز، لیمویی در طبیعت دیده می شوند و در صنعت سنگ سازی نیز در رنگ های قهوه ای و سیاه وارد چرخه تولید می شوند.

حفره ها و تخلخل های زیادی در ساختار تراورتن یافت می شود و می تواند به عنوان یک عایق عالی در برابر صوت و حرارت عمل نماید. به کاربردن این سنگ به عنوان نمای خارجی ساختمان ها بسیار پرطرفدار بوده و از دلایل اصلی آن این می تواند باشدکه دارای مقاومت و استحکام بالایی در برابر گرما، باد و باران های شدید می باشد.

به مرور زمان و با پیشرفت علم و فناوری و نیز به کاربردن رزین که خاصیت پرکنندگی سطوح سنگ های تراورتن را داشته و همچنین ایجاد ساب براق، باعث شده است تا این سنگ از محبوبیت بالایی برخوردار شده و از طرفی نیز قیمت آن بیشتر شود.

به دلیل داشتن ویژگی های خوب و قابل توجه تراورتن بی موج عباس آباد، موجب شده است تا طراحان ساختمان از این سنگ مقاوم برای نما دادن به ساختمتن و یا تزیینات داخلی منازل استفاد کنند. به دلیل وجود حفره ها و تخلخل های فراوان در این سنگ ها، ویژگی های مثبت این سنگ افزایش یافته و به علت پذیرش سیمان و ملات های مختلف ساختمانی، از سقوط و ریزش زیاد این سنگ ها جلوگیری به عمل می آید. وقتی سنگ های تراورتن را برش می دهیم به شکل موجدار ظاهر می شوند و همین ویژگی باعث شده است زیبایی آن دوچندان شده و در مقایسه با سنگ های تراورتن بدون موج، کمی گران تر به فروش می رسند.

معروف ترین انواع سنگ تراورتن

سنگ های تراورتن انواع متفاوتی دارند که عبارتند از:

1- سنگ تراورتن عباس آباد

یکی از انواع تراورتن سفید در ایران، تراورتن عباس آباد می باشد که می توان آن را در دسته پرکاربردترین سنگ های سفید نما و تراورتن نیز قرار داد. این سنگ ها در شکل های مختلف و سورت بندی های گوناگون وارد بازار می شوند که این سورت بندی بر اساس رنگ و طرح موج های آن می باشد. از ویژگی های بارز تراورتن عباس آباد می توان به ساب پذیری بالای آن و نیز قابلیت چسبندگی آن اشاره نمود.

2- سنگ تراورتن حاجی آباد

از موارد استفاده از سنگ تراورتن حاجی آباد می توان به نمای بیرونی ساختمان، نمای داخلی و محوطه سازی اشاره کرد. تراورتن حاجی آباد در مقایسه با تراورتن های دیگر تخلخل کمتری داشته و این موضوع باعث شده است تا ساب پذیری و مقاومت آن نیز بیشتر باشد.

3- تراورتن دره بخاری

این نوع تراورتن را نیز معمولا در نمای ساختمان به کار می برند و نمایی بسیار شیک و لوکس داشته و ظاهری زیبا به فضا می بخشد. از کاربرد های دیگر این سنگ می توان سنگ پله، سنگ دیوار لابی و … نیز نام برد. رنگ این سنگ کرم روشن و شکلاتی می باشد که در بازار موجود می باشد و زیبایی آن را می توان از جمله ویژگی های برتر آن دانست.

4- تراورتن آبگرم

سنگ تراورتن آبگرم به دلیل داشتن ساب پذیری بسیار بالا باعث افزایش قیمت آن شده و به رنگ کرم در بازار عرضه می شود. این گونه سنگ ها را در نمای ساختمان ها و سنگ دیوار به کار می برند. علاوه بر آن به دلیل داشتن خاصیت یک نواخت بودن و داشتن استقامت فراوان باعث شده است تا این سنگ به نوعی سنگ ارزشمند و محبوب تر تبدیل گردد.

5- سنگ تراورتن تکاب

نوعی از سنگ رسوبی که بسیار پرکاربرد می باشد می توان سنگ تراورتن تکاب را نام برد که به علت دارا بودن تخلخل و فرج مناسب از آن به عنوان سنگ نما به خصوص برای ایجاد نمای رومی استفاده می کنند. وجود همین فرج های ریز در پشت سنگ باعث شده است که چسبندگی سنگ افزایش یافته و بتواند به راحتی روی سطح مورد نظر گذاشته شود.

مزایای سنگ تراورتن

این سنگ دارای مزایای زیر می باشد:

  • به علت داشتن ظاهر و ترکیب رنگ زیبا، نمای زیبا و لوکسی را برای ساختمان می بخشد و در طراحی نمای ساختمان کاربرد دارد.
  • قیمت بسیار مناسبی به واسطه معادن داخل کشوردارد.
  • وزن آن نسبت به سابر سنگ ها کمتر است.
  • دارای عایق حرارت و صوت بالایی در مقایسه با دیگر سنگ ها بوده و ضریب تخلخل بالایی نیز دارد.
  • مقاومت آن در برابر شرایط آب و هوایی متفاوت، ساییدگی، رنگ رفتگی، پریدگی و شکستگی بسیار بیشتر است.